Roman Martiška: AKÝ JE PODIEL MÉDIÍ NA MOCI?

Roman Martiška: AKÝ JE PODIEL MÉDIÍ NA MOCI?

Roman Martiška: AKÝ JE PODIEL MÉDIÍ NA MOCI? 620 330 Mr Hyde

Teoretici zaraďujú k zložkám moci vládnej, zákonodarnej a súdnej aj médiá. Pričom nejde o teóriu, ktorá nie je podložená na praxou. Hra, ktorú dnes, niektorí novinári rozbehli, že oni nemajú moc, je neférová, pričom klamú v snahe umyť zo seba podiel viny za atentát na premiéra Roberta Fica.

Najjednoduchším príkladom akú moc majú médiá sú prezidentské voľby. Viete si spomenúť na mená všetkých kandidátov, ktorí sa pár mesiacov dozadu uchádzali o Prezidentský palác? Ak sa vysloví meno Milan Náhlik, tak si dokážete vybaviť jeho tvár? Samozrejme, pri 11 kandidátoch na jeden úrad nie je možné pokryť všetkých 11 kandidátov, z ktorých dvaja sa napokon vzdali, ale ide o veľmi jednoduché poukázanie na to, akú majú moc médiá. Kampaň ani nezačala a Slovenská republika už poznala troch favoritov na prezidenta, z ktorých len dvaja mali reálnu šancu na postup do druhého kola.

Ďalšou ukážkou moci je nastoľovanie tém, ktoré sú v popredí. Naozaj obyvateľov posledného trištvrte roka trápil koniec Daniela Lipšica, koniec Jána Mazáka a zmena RTVS? Čo boli motívy atentátnika strieľať na demokraticky zvoleného premiéra! Ako médiá počas terajšej vlády Fica pomohli tomu, aby sa zmenila situácia v školstve a zdravotníctve? Nijako trištvrte roka pomáhajú opozícií spochybňovať legitimitu zvolenej vlády, a to šírením obrazu, že hoci koalícia má väčšinu, tak opozičných voličov je viac. Vďaka umelo navýšenými číslam na protestoch si možno aj atentátnik myslel, že bude hrdinom národa, opak je pravdou hrdinom sa stal pacient bojujúci o život, ktorý už komunikuje a cez Roberta Kaliňáka riadi vládu. Prišla po strele do demokracie sebareflexia? Nie, ale snaha zbaviť sa viny šíri ďalšiu nenávisť.

Nie je to len o politike. Máj patrí na Slovensku športovému sviatku majstrovstvám sveta v hokeji, do ktorých tiež zasiahli médiá. Nejde teraz len o neúčasť hráčov z KHL v reprezentácii, nevieme, či by naši lepšie hrali, ale najmä o to, že reprezentácia Ruska chýba, možno by hrali zle ako Fíni, ale ak MS, tak aj z Ruskom, ide predsa o to najlepšie vo svete! A napokon aj vy čakáte na gól Juraja Slafkovského? Ja tiež a pritom som zabudol, že ten chalan má len 20 rokov, a teda slovo chalan môžem použiť aj ja! Bod na zápas je úspech, ale podľa obrazu z médií mal dať tri góly v každom zápase! Akú moc teda majú médiá?

Neurčujú len témy, o ktorých sa bude diskutovať, vytvárajú šátnikov a nepriateľov štátu, hrajú sa s číslami na protestoch, ale dokážu urobiť aj z 20 ročného hokejistu kľúčového hráča tímu, pritom vzhľadom k veku má nárok na vylomeniny na ľade! Ak sú v médiách namiesto novinárov politickí aktivisti, tak dokážu diskutovať o pocitoch atentátnika v base, urobiť z aktívneho politika nestranného odborníka a z bývalej premiérky len profesorku sociológie. Prečo je dôležité verejnoprávne médium?

Pre pluralitu, na ktorú súkromné mediálny firmy nemusia až tak dbať. Práve verejnoprávne médium je tu na to, aby odznel jasný odkaz, že z atentátnika sa nesmie robiť obeť. V tomto médiu by malo zaznieť, že pozor nedávajme 20 ročnému hokejistov podiel viny na prehrách, on ešte nemá byť líder tímu, a na záver na verejnoprávnej televízii sa nemá tri mesiace diskutovať o Lipšicovi, ale majú prinášať témy, ktoré vládu zabolia viac, hoci nie sú “mainstreamové”, pričom moderátor diskusie tu má byť neviditeľný!

Aj pre ďalšiu diskusiu v spoločnosti sa musí RTVS upratať a jej nástupca musí obyvateľov vychovávať ako akceptovať a počúvať iný názor, bez toho sa nepohneme! Aký je teda podiel médií na moci? Markantný, napokon práve médiá určujú smerovanie diskusie a novinári akceptovanie iného názoru…

Zdroj: FB profil Roman Martiška