Roman Martiška: KOALÍCIA MUSÍ PRIDAŤ! NIE UDRŽIAVAŤ TEMPO…

Roman Martiška: KOALÍCIA MUSÍ PRIDAŤ! NIE UDRŽIAVAŤ TEMPO…

Roman Martiška: KOALÍCIA MUSÍ PRIDAŤ! NIE UDRŽIAVAŤ TEMPO… 620 330 Mr Hyde

Cesta premiéra Roberta Fica ešte nejaký ten čas potrvá, ale politika ním postavenej koalície musí pokračovať. Koalícia sa zhodla, že „vláda musí naďalej plniť programové vyhlásenie vlády v tempe, ktoré nastavil Robert Fico“, ale či bude s týmto prístupom spokojný aj pacient, ťažko povedať. Čo keby koaliční partneri premiéra prekvapili a namiesto vyslovených želaní poslali do nemocnice kyticu v podobe prijatých zákonov?

Určite má na stole dôležité zákony napr. minister dopravy, ale kým sa jeho zákony pretavia do života, tak to potrvá. Ťažko určiť, ktorý rezort potrebuje viac, ale z ministerstva kultúry ležia na stole dva mimoriadne dôležité zákony, ktorých prijatie úzko súvisí aj s napätou situáciou na Slovensku. Zákony o verejnoprávnej televízii a mimovládkach musia vstúpiť do platnosti, a čo podľa možnosti čím skôr.

Môže to znieť ako oxymoron, ale práve tieto dva zákony, ktoré sú dnes hlavným bodom sváru, môžu spoločnosť upokojiť.

Verejnoprávne médium musí začať robiť žurnalistiku, a to tak ako sa učí na Vysokých školách, teda striktne podľa pravidiel, ktoré sa počas piatich rokov štúdia študentom vtĺkajú do hláv. Musí tu byť prísne oddelené spravodajstvo od názorovej žurnalistiky, kde treba doplniť, že aj komentáre publicistika majú byť súčasťou spravodajstva v tomto médiu, ale aj táto časť tzv. názorovej žurnalistiky musí dodržiavať zákonom garantovanú názorovú pluralitu, ak to preženiem, tak vo verejnoprávnom médiu musí byť prítomná aj diskusia o nesmrteľnosti chrústa, teda ak k tejto polemike v spoločnosti príde a presne o tomto hovoril štátny tajomník Lukáša Machala v “škojúcej” kauze s názvom Plochá Zem!

Zákon o mimovládkach, ktorý kopíruje zákona FARA z najdemokratickejšej krajiny sveta, už mal byť dávno prikázaný Európskou úniu, a to nielen preto, že možno bude konečne zverejnený účet, na ktorý mi chodia ruble a konečne sa k ním dostanem (sic!), ale najmä preto, že mimovládky, ktoré sú financované zo zahraničia by mali byť jasne pomenovaná, pričom treba ísť ďalej a ich činnosť reálne sledovať, nielen označiť ich nejakým názvom, ktorý im prekáža. Aký problém majú organizácie venujúce sa charite s nejakým pomenovaním? Ak má mojich pár eur niekomu pomôcť, tak pošlem aj po čertovi vo viere, že budú doručené… Žiaľ, mimovládky, ktoré naozaj pomáhajú sú prekričané tými, ktorých úlohou je ovplyvňovanie verejnej mienky občanov.

Áno, vieme, že prezidentka Zuzana Čaputová sa postaví na zadné a oba zákony bude vetovať, ale do leta sa musí s týmito zákonmi vysporiadať a bez kompromisov, nakoľko každý jeden kompromis vyvolá úsmev na tvári tým, ktorým atentát na premiéra Roberta Fica urobil dobre, žiaľ, nebolo ich málo, ale Fico ako pacient si zaslúži razantnosť svojich súputníkov!

Zdroj: FB profil Roman Martiška