Bývalý ukrajinský poslanec prezradil spojenie Burismy s terorizmom

Bývalý ukrajinský poslanec prezradil spojenie Burismy s terorizmom

Bývalý ukrajinský poslanec prezradil spojenie Burismy s terorizmom 620 330 Andrew Korybko

Bývalý ukrajinský poslanec Andrej Derkach, ktorý sa dostal do nemilosti Bidenovej administratívy za to, že pred voľbami v roku 2020 zdieľal špinu o korupčnom škandále Huntera Bidena v kauze Burisma s Trumpovým bývalým právnikom Rudym Giulianim, práve poskytol veľmi dôležitý rozhovor pre bieloruskú BelTA, kde sa to ešte viac rozmazal. Podľa neho úplatok 6 miliónov dolárov, ktorý bol vyplatený v hotovosti na zastavenie vyšetrovania škandálu syna prezidenta USA, sa nakoniec dostal k ukrajinským ozbrojeným silám a ich vojensko-spravodajskej agentúre.

Andrey Derkach

Derkach tvrdil, že má dôkaz o tajnom súdnom príkaze, ktorý rozdelil tieto prostriedky medzi týchto dvoch, pričom prvý investoval svoju časť do vybudovania armády bezpilotných lietadiel svojej krajiny, zatiaľ čo druhý financoval teroristické útoky, ako bol atentát na Darju Duginovú, o ktorom sa konkrétne zmienil v rozhovore. Tieto obvinenia rozširujú tie, o ktoré sa podelil začiatkom tohto roka v súvislosti s reálnym dopadom Hunterovho korupčného škandálu, ktoré tu boli v tom čase analyzované.

Na tému ukrajinských vrážd a terorizmu Derkach povedal, že CIA a FBI v skutočnosti tolerujú tieto činy napriek ich verejným tvrdeniam o opaku, ale varoval, že táto nemorálna politika sa nevyhnutne odrazí aj v samotných USA. Citoval najmä svedectvo šéfa FBI Christophera Wraya pred Kongresom vlani v apríli, kde povedal, že predstavitelia orgánov činných v trestnom konaní sa obávajú, že proti ich krajine sa v súčasnosti pripravujú útoky podobné tomu v Krokus hall.

V súvislosti s tým netreba zabúdať, že ukrajinská vojensko-spravodajská služba GUR je hlavným podozrivým v ruskom vyšetrovaní toho, čo sa stalo jedným z najhorších teroristických útokov v jeho histórii, čo znamená, že časť úplatku Burisma vo výške 6 miliónov dolárov, ktorý sa dostal do ich rúk, bol pravdepodobne z časti nimi financovaný. Inými slovami, dôsledkom tretieho rádu Hunterovho korupčného škandálu je, že bol čiastočne zodpovedný za brutálne vraždy nevinných civilistov na druhej strane sveta o niekoľko rokov neskôr.

To je už dosť škandalózne, ale Derkach zdieľal ešte viac podrobností o ďalších nepriamych dôsledkoch tohto zakrývania nezákonných aktivít Prvého syna a dodal, že niektoré postavy spojené s GUR boli spojené so západným príbehom o teroristickom útoku na Nord Stream zo septembra 2022. Považuje tento príbeh za odvádzanie pozornosti od spoluúčasti USA, ktorého názor tu bol spracovaný v čase, keď vstúpil do diskusie, ale chváli CIA za to, ako dlho zakryla svoju úlohu.

Podľa jeho názoru mohla CIA s vysokou pravdepodobnosťou poslať vysoko vycvičený ukrajinský potápačský tím do Baltského mora presne tak, ako informovali západné médiá, hoci len na nastraženie falošných bômb. Podľa jeho slov, „keď sa robí krycí príbeh, robí sa celkom dobre. Nemali by sme znevažovať skúsenosti CIA alebo MI6 pri príprave krycích operácií. Majú dosť skúseností s používaním proxy článkov, s používaním krycích príbehov na vytvorenie určitej pozície, aby sa vyhli zodpovednosti. Toto sa v skutočnosti stalo.“

Pri pohľade do budúcnosti Derkach očakáva, že sa Ukrajina pokúsi o ďalšie teroristické útoky proti Rusku, ktoré je americká verejnosť pripravená prijať prostredníctvom rôznych únikov informácií CIA do médií. Zatiaľ čo mnohí môžu za to všetko zvaliť vinu na Zelenského, Derkach verí, že je to v skutočnosti jeho náčelník štábu Andrey Jermak, kto je vo vedení operácií, aj keď ako západná bábka. Napriek tomu je tiež presvedčený, že Západ sa skutočne pripravuje na formálne nahradenie Zelenského, ale zatiaľ nevie kedy a kým.

Dôležitosť Derkachovho rozhovoru spočíva v tom, že ide o bývalého veterána ukrajinského politika, ktorý si stále zachováva množstvo zdrojov v rámci režimu, keďže v rokoch 1998-2020 slúžil v Rade neuveriteľných 22 rokov. Hoci ho jeho vlasť obvinila zo zrady po tom, čo začiatkom roku 2022 utiekol do Ruska, čo nasledovalo po tom, ako ho USA v septembri 2020 obvinili zo zasahovania do volieb v mene tejto krajiny, možno argumentovať, že ide o politicky motivované pokusy zastrašiť popredného informátora.

Špina, ktorú Derkach zdieľal o korupčnom škandále Hunter’s Burisma, nehovoriac o jeho novo odhalených účinkoch tretieho rádu, ktoré viedli k brutálnemu zabíjaniu civilistov na druhej strane sveta po tom, čo sa časť úplatku jeho spoločnosti dostala do rúk GUR, z neho urobili aj nepriateľa vlády USA. Oni a ich ukrajinskí splnomocnenci sa ho preto budú vždy snažiť zdiskreditovať senzačnými obvineniami, ale každý by urobil dobre, keby si vypočul, čo hovorí, a potom si urobil vlastný názor.

Andrew Korybko