Čína vyzýva na medzinárodné vyšetrovanie Nord Stream

Čína vyzýva na medzinárodné vyšetrovanie Nord Stream

Čína vyzýva na medzinárodné vyšetrovanie Nord Stream 620 330 Doktor
Čína sa v otázke Nord Streamu nevzdáva: pod vedením OSN sa má začať medzinárodné vyšetrovanie. Dôvera v Nemecko sa zdá byť obmedzená.

Ani v EÚ, ani v Nemecku sa stále nediskutuje o teroristickom útoku na Nord Stream. Väčšina štátov EÚ svoje vyšetrovanie zastavila – naposledy Dánsko . Podľa predstaviteľov v Nemecku stále prebiehajú vyšetrovacie úkony. Teraz sa však Čína vyjadruje k tejto otázke a požaduje nezávislú a medzinárodnú vyšetrovaciu komisiu.

Medzinárodné vyšetrovanie
Peking udrel po sabotáži veľmi rýchlo na podobnú nôtu, no zjavne nepoľavuje. V piatok bola OSN opäť vyzvaná, aby začala vyšetrovanie, záštitu nad vyšetrovaním by mala prevziať OSN. Čína naďalej považuje útok za „hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť“.

Je to celkom pozoruhodné: Zatiaľ čo nemecká vláda už de facto nediskutuje o útoku na vlastnú kritickú infraštruktúru, Čína naďalej zdôrazňuje extrémny rozsah teroristického útoku. Zjavne Nemecku veľmi neveria : „Od výbuchu ropovodu Nord Stream ubehlo viac ako 18 mesiacov. Je jednoducho poľutovaniahodné, že sa v tejto veci nedospelo k žiadnemu záveru,“ povedal veľvyslanec Geng Shuang, zástupca stáleho predstaviteľa Číny pri OSN, podľa prepisu zverejneného na oficiálnej webovej stránke čínskej misie. „Staré čínske príslovie hovorí: Nikdy nie je neskoro zachrániť stádo, keď sa stratí ovca. Opakujeme našu výzvu na skoré začatie medzinárodného vyšetrovania pod vedením Organizácie Spojených národov s cieľom odhaliť pravdu pre medzinárodné spoločenstvo.
Či sa OSN dokáže prinútiť niečo také urobiť, je samozrejme otázne. V Bezpečnostnej rade sa stáli predstavitelia väčšinu času blokujú aj USA, hlavný podozrivý zo sabotáže Nord Stream. Ak by sa oficiálne uznalo, že za útokom stoja USA, došlo by k diplomatickej katastrofe. Potom by krajina NATO zaútočila na inú krajinu NATO.

Nastala by kríza nielen pre NATO, ktoré by potom už nebolo schopné udržať svoju oponu ako „obranná aliancia“. Aj nemeckých politikov by sa museli pýtať, koľko a kedy o tom vedeli a aké suverénne Nemecko v skutočnosti je. Čína pravdepodobne získa podporu od Ruska. V Moskve sú za útokom podozrivé aj USA.

Zdroj: https://tkp.at/2024/04/27/china-fordert-internationale-nord-stream-untersuchung/