Argentína krváca pod „motorovou pílou“

Argentína krváca pod „motorovou pílou“

Argentína krváca pod „motorovou pílou“ 620 330 Doktor

Zdá sa, že politika argentínskeho prezidenta Mileiho neovplyvňuje chudobných v slumoch (vilách): „Životné náklady explodujú…“ – „To je jedno, neplatíme za nájom a svetlo, ani za plyn a vodu.“

Argentína krváca pod „motorovou pílou“

Zdá sa, že politika argentínskeho prezidenta Mileiho neovplyvňuje chudobných v slumoch (vilách): „Životné náklady explodujú…“ – „To je jedno, neplatíme za nájom a svetlo, ani za plyn a vodu.“

Nový argentínsky prezident Javier Milei plní svoj predvolebný sľub a radikálne reštrukturalizuje ekonomiku a spoločnosť tejto krízou sužovanej krajiny. Od volieb v Milei (s 56 % hlasov) v novembri minulého roka obyvateľstvo prežilo sociálny a ekonomický experiment gigantických rozmerov.

Milei chce kedysi bohatú a dnes hlboko zadlženú krajinu vyviesť z biedy, no v Kongrese nemá politickú väčšinu. Parlament ho neustále brzdí a odmieta jeho rozsiahle návrhy zákonov. Napriek tomu môže Milei nemilosrdne presadzovať svoju novú politiku dekrétmi, ale pri dôležitých reformách (napr. pracovného práva) ho zastavia súdy.

Napriek silnému odporu prezident presadzuje svoju ultraliberálnu reformnú politiku a privatizuje štátnu banku aj energetické a dopravné podniky, zatvára polovicu všetkých ministerstiev (napr. pre rovnosť a ženy) a masívne znižuje dotácie v sektore kultúry (napr. pre národnú knižnicu, rôzne veľké divadlá a múzeá). Univerzity tiež musia naďalej fungovať so zníženým rozpočtom a štátna mediálna agentúra je úplne zrušená z dôvodu „politickej straníckosti“.

Dôsledky tohto dramatického vyčíňania „motorovou pílou“, ako sám Milei avizoval počas predvolebnej kampane, sú v súčasnosti zničujúce najmä pre obyvateľstvo s nižšími príjmami. Ceny rastú každým dňom – za autobusy a vlaky, nájomné, elektrinu a plyn aj potraviny. Rady pred vývarovňami narástli na niekoľko stoviek metrov, na uliciach viditeľne pribudlo bezdomovcov, vo verejných kontajneroch na odpad sa podrobne pátrajú po potravinách a recyklovateľných veciach. Ľudia bez lístkov odvážne preskakujú cez turnikety na železničných staniciach. Dozorcovia odvracajú zrak.

Ľudia si môžu dovoliť čoraz menej: Namiesto predraženej kávy dnes ľudia pijú lacný čaj maté, mäso sa pre mnohých stalo nedostupným a spoločenské návštevy reštaurácií už finančne nevydržia ani pre nižšiu strednú vrstvu.

Obyvateľstvo hladuje a je trpezlivé, je to kvôli špeciálnej mentalite argentínskeho ľudu, známeho ako „Aguante“ (čo znamená vytrvalosť, vytrvalosť). Demonštrácie sú však čoraz častejšie, bojovnejšie, bez nadmerného násilia. Prítomnosť polície je depresívne silná. Tvrdou rukou sa o to stará Patricia Bullrich, ministerka národnej bezpečnosti. Minister hospodárstva Luis Caputo medzitým v televízii upokojuje ľudí a sľubuje, že Argentína bude „z lesa“ do dvoch alebo troch rokov. Malá útecha, ťažko uveriteľná.

Dočasný pokles momentálne prebieha bez kontroly. Nikto nevie, kam vedie riskantná cesta. Okrem prezidenta Mileiho. Aktívny profesor ekonómie je presvedčený o svojich teóriách, no naráža na ostrý odpor – na celoštátnom kongrese (parlamente), zo strany krajských guvernérov, mocných odborov a silného ženského hnutia. Medzitým sa ukazuje, že Milei nie je schopný robiť kompromisy a viesť pragmatické rokovania.

53-ročný prezident sa javí ako spoločenský tyran, ktorý uráža parlament ako „potkanie hniezdo“ a svojich oponentov ako zločincov. Vždy dokonale oblečený, s výstredným strapatým účesom si udržiava hlboký vzťah so svojimi piatimi klonovanými psami a svojou vplyvnou sestrou, skrátka: neochvejným narcisom, ktorý chce druhú najväčšiu krajinu Južnej Ameriky priviesť od biedy a chudoby k obnovenej veľkosti a bohatstvo. S pravicovým reakčným prístupom.

Za týmto účelom chce Milei zničiť „kastu“, ktorá v posledných desaťročiach brutálne vyhĺbila krajinu a nakŕmila len svoje vlastné vrecká. Takzvaný Kirchnerizmus predstieral sympatie k sociálnym záujmom, no nakoniec peniaze z ciel, daní a iných vládnych odvodov prúdili na účty elity či „kasty“ okolo Cristiny Kirchner (prezidentka 2007-2015, viceprezidentka 2019 -2023).

Bobos (buržoázni bohémovia) v bistre v Palerme, módnej štvrti v Buenos Aires: „Ach, milé, lahodne klzké, tieto ustrice ako Mileiho teórie!“ – „Mnm, miláčik, a môj tatarák chutí rovnako sľubne ako zmena dúfame, že…”

Milei rozdeľuje spoločnosť

Extravagantný prezident polarizuje. Na jednej strane sa chudoba rýchlo zvyšuje (na viac ako 50 %) a veľká časť populácie prudkou zmenou trpí. Naliehavo chýba sociálne zabezpečenie – neľudská situácia!

Na druhej strane je tu dôležitá vrstva podnikateľov, ktorí spolu s bohatou strednou triedou podporujú myšlienky Milei-ho a dúfajú vo väčšiu podnikateľskú slobodu s nižšími daňami.

Makroekonomické údaje sa od začiatku roka efektívne zlepšili: peso sa znehodnotilo a dlh klesol vďaka úsporám. V januári bol dokonca rozpočtový prebytok (prvýkrát po dvanástich rokoch) a zvýšil sa dovoz (v dôsledku odstránenia vysokých daní). Nový plynovod z Patagónie teraz dodáva vlastný, oveľa lacnejší plyn do hlavného mesta Buenos Aires (predtým z Bolívie).

Milei-ho kurz stále funguje. Ale spoločenská cena za ekonomické ťažké zaobchádzanie bude extrémne vysoká a výsledok je neistý, oznamuje tlač a televízia každý deň. Väčšina argentínskych médií je reproduktormi odborov alebo prehlasovaných Kirchneristov a kritizuje Milei-ho na najvyššej úrovni.

Určite bude nespočetne veľa ľudských a kultúrne významných obetí z ekonomicky „neživotaschopných“ oblastí – zo spoločenských organizácií, kultúry, školstva a vedy. Treba dúfať, že demokratický rozum nakoniec povedie krajinu k sociálne, ekonomicky spravodlivejšiemu a udržateľnejšiemu rozvoju.

Argentína je potenciálne bohatá krajina aj kultúrne. Ľudia sú dobre vzdelaní, mladí majú špičkové digitálne zručnosti, pôda obsahuje cenné kovy (zlato, striebro, meď), ako aj lítium a vzácne zeminy (vrátane kobaltu), ktoré sú celosvetovo nevyhnutné pre energetickú transformáciu a komunikačné technológie. Inovatívne vedľajšie produkty v mikrobiológii, farmácii, agrotechnológii a informatike ponúkajú sľubné vyhliadky, a to aj pre zahraničných investorov.

Európa sa v súčasnosti sústreďuje na vojny na Ukrajine a na Blízkom východe. Do deštruktívneho zbrojárskeho priemyslu, vrátane neutrálneho Švajčiarska, prúdia stovky miliárd. Pohľad cez Atlantik dole na juh by Starému svetu prospel. Čaká tu na vás pokojná krajina so zaujímavými ponukami pre nových obchodných partnerov a investície. Čínska ľudová republika už túto príležitosť rozpoznala a poskytuje významnú finančnú injekciu miestnej infraštruktúre (elektrárne) a priemyslu (najmä baníctvo). Zablokované dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Švajčiarskom s latinskoamerickou hospodárskou organizáciou Mercosur by sa preto mali ratifikovať čo najskôr. Ekologické námietky Európy sú zámienkové, skutočným dôvodom váhania je odpor vysoko dotovaných farmárov vo Francúzsku a Švajčiarsku.

Zachovanie nadobudnutých práv a strach z konkurencie (týkajúce sa mäsa a iných poľnohospodárskych produktov, IT, liekov) bránia rovnocenným ekonomickým vzťahom na rovnakom základe medzi Severom a Juhom a naďalej zvyšujú globálnu nerovnosť.

Autor Beat Gerber nedávno dlho žil v Buenos Aires.
(Ed.) Politické karikatúry majú v Argentíne dlhú tradíciu. Kresby ostro demaskujú politickú elitu, ako aj privilegované celebrity. Táto satirická kritika bola nebezpečná počas vojenskej diktatúry (1976-1983), vtedy neexistovala sloboda prejavu. Autor sleduje scénu dlhodobo a je v úzkom kontakte s tamojšími karikaturistami. Jeho dve karikatúry ukazujú na jednej strane údajnú irelevantnosť Milei-ho politiky pre obyvateľov takzvaných víl (argentínskych slumov) a na druhej strane výjav z módneho sveta novozbohatlíkov Bobos. Argentína má viacero tvárí.

Zdroj: https://globalbridge.ch/argentinien-blutet-unter-der-kettensaege/