Argentínčania vzdorujú Mileihoho dekrétom

Argentínčania vzdorujú Mileihoho dekrétom

Argentínčania vzdorujú Mileihoho dekrétom 620 330 Doktor

Argentínčania vzdorujú Mileiho zásahom masovými protestmi proti úsporným opatreniam

„Problémom tejto krajiny nie sú protesty,“ povedal jeden z demonštrantov. „Problémom krajiny je, že Milei nám cez noc zobral 50 % kúpnej sily devalváciou.“

Niekoľko dní po tom, ako minister bezpečnosti argentínskeho prezidenta Javier Milei oznámil, že orgány činné v trestnom konaní zasiahnu proti každému, kto organizuje alebo sa zúčastňuje protestov, ktoré blokujú cesty, tisíce obyvateľov riskovali zatknutie a krátenie svojich sociálnych dávok tým, že v stredu večer a vo štvrtok ráno vyšli do ulíc, aby sa postavili proti poslednému balíku úsporných opatrení novozvoleného prezidenta Mileiho.

Obyvatelia Buenos Aires zareagovali na stredajšie oznámenie Mileiho o nových ekonomických dekrétoch búchaním hrncami a panvicami na balkónoch predtým, ako sa zhromaždili na uliciach hlavného mesta a pochodovali do Národného kongresu.

Demonštranti skandovali : „Milei! Si odpad! Ty si diktatúra!“ a niesli nápisy s nápisom: „Hovoríme nie zvyšovaniu cien elektriny, plynu a cestovných lístkov“ – odkaz na opatrenia, ktoré pravicový prezident odhalil začiatkom tohto mesiaca, keď oznámil devalváciu pesa o 50 % a škrty pre verejnosť. výdavky a dotácie na energiu a dopravu.

Opatrenie oznámené v stredu ešte viac zintenzívni úsporný prístup Mileiho v krajine, kde približne 40 % obyvateľov žije v chudobe.

Dekrét Mileiho pripraví pôdu pre štátne podniky, ktoré budú privatizované, ťažba bude deregulovaná, firmy zbavia pracovníkov práv vrátane materskej dovolenky a zahraničné spoločnosti budú investovať do nájomného bývania a pôdy.

Kritici vrátane bývalej prezidentskej kandidátky Myriam Bregmanovej z progresívneho ľavicového frontu pracujúcich obvinili Mileiho z porušenia argentínskej ústavy tým, že obišiel Kongres, aby zaviedol nové opatrenia.

„Je tu toľko nezákonností, že neviem, kde začať,“ povedala Bregman pre The Guardian s tým, že prezident zverejnil „bojový plán proti pracujúcim.“

Hector Daer, tajomník Generálnej konfederácie práce, pre Telesur English povedal , že Mileiho oznámenie „podvracia demokratický republikánsky poriadok a narúša rozdelenie právomocí“.

„Jeho protiústavnosť je evidentná,“ povedal Daer. „Nebudeme tolerovať útok na sociálne zabezpečenie a pracovné a sociálne práva.“

Demonštranti vyšli do ulíc aj pred stredajším vyhlásením Milei, kde si uctili obete násilných represií administratívy bývalého prezidenta Fernanda de la Rúu, ktorá zasiahla proti masovým protestom 20. decembra 2001. Pri stretoch zahynulo takmer 40 ľudí pred desiatkami rokov a takmer 500 bolo zranených.

Protesty sa v stredu stretli s demonštráciou sily polície pri nepokojoch, ale El País uviedol , že mobilizácia obyvateľov sa ukázala byť príliš veľká na to, aby ju bezpečnostné sily potlačili.

Piketing – blokovanie ulíc a diaľnic – je podľa novín „jednou z najbežnejších foriem protestu v Argentíne“ a ukázalo sa, že príliš veľa demonštrantov obmedzilo protest iba na chodníky. El País uviedol, že ľudia sa zhromaždili v uliciach mesta bez toho, aby zablokovali „hlavné dopravné tepny“ a že boli zatknutí iba dvaja ľudia.

Demonštranti uviedli, že Milejova administratíva sa viac zaoberá nátlakom na ľudí, aby neprotestovali, než reakciou na obavy občanov, ktorí sa obávajú straty dôchodku a zamestnania v dôsledku úsporných opatrení.

„Problémom tejto krajiny nie sú protesty,“ povedala pre El País dôchodkyňa Betina Sanchís . „Problémom krajiny je, že Milei nám cez noc zobral 50 % kúpnej sily devalváciou.“

Zdroj: https://www.commondreams.org/news/argentina-protests