Grécko rozširuje povinné digitne ID

Grécko rozširuje povinné digitne ID

Grécko rozširuje povinné digitne ID 620 330 Doktor

Je zrejmé, že používanie eID by malo v EÚ zostať dobrovoľné. Grécko však ukazuje, že bez digitálneho ID by ste mohli čoskoro čeliť obmedzeniam v každodennom živote.

Európska komisia pravidelne uvádza, že „Digitálne ID“ nebude povinné a že nikto by nemal byť diskriminovaný alebo vylúčený, ak si to neželá. Ale už teraz sa deje opak. Napríklad v Rakúsku už ľudia presadzujú prijatie „ID Austria“ , ktoré zároveň slúži ako eID EÚ. Grécka vláda ide teraz ešte o krok ďalej a prechádza na otvorený nátlak.

Vylúčenie

Európsky parlament schválil koncom februára nariadenie Komisie o digitálnej identite. 26. marca udelila svoje požehnanie Rada ministrov EÚ. Nariadenie musí byť teraz zverejnené v úradnom vestníku. Komisia má na to 20 dní, čo je v priebehu niekoľkých dní. Nariadenie o digitálnom ID v EÚ čoskoro vstúpi do platnosti a väčšina občanov EÚ o ňom nič nevie.

To znamená, že každý členský štát je povinný „ponúknuť“ každému občanovi „digitálnu peňaženku“. V aplikácii identity EÚ je možné uložiť množstvo citlivých údajov – vrátane biometrických údajov ľudí. Čoskoro tam budú môcť byť uložené pasy, vodičské preukazy, registrácie áut, študentské preukazy, očkovacie potvrdenia (aby sme vymenovali aspoň niektoré). Zatiaľ čo EÚ chváli eID ako úspech bez alternatívy, ktorý uľahčí byrokraciu a služby a sťaží digitálne podvody, kritici ho považujú za nevyhnutný krok smerom k digitálnemu väzeniu. Aplikácia je tiež nevyhnutným krokom k CO2 účtu alebo k peniazom digitálnej centrálnej banky, ktoré už potom nemožno voľne používať.

V konečnom dôsledku by systém digitálnej identity mohol obsiahnuť takmer každý aspekt nášho života: zdravie (vrátane „očkovania“), peniaze (alebo digitálne peniaze centrálnej banky), komunikáciu, spotrebu, prácu, voľný čas. Grafika WEF to ukazuje obzvlášť jasne:

Možnosti monitorovania nepoznajú hranice.

Toľko na úvod. Toto všetko je našim čitateľom dobre známe. Ale to, čo teraz robí Grécko, je nové (ale sotva prekvapujúce).

Od 9. apríla je grécka „digitálna peňaženka“, „Gov.gr.Wallet“, povinná získať prístup na futbalové štadióny. Grécka vláda informuje:

Na základe spoločného ministerského rozhodnutia námestníka ministra športu Yiannisa Vroutsisa a ministra digitálnej správy Dimitrisa Papastergioua vstúpi do platnosti nový spôsob vstupu na štadióny pomocou Gov.gr Wallet Ticket od 9. apríla 2024.

Na žiadosť športových zväzov a klubov však bude možné do konca aktuálnej sezóny vstúpiť na štadióny tak, ako tomu bolo pred 9. aprílom, ako aj s lístkom v Gov.gr Wallet, aby bola zabezpečená primeraná príprava za účelom dať fanúšikom potrebný čas na prispôsobenie sa.

Každý, kto odmietne mať grécke eID, bude v budúcnosti vylúčený z veľkých športových podujatí. Toľko k ubezpečeniu Európskej komisie, že nikto nebude diskriminovaný, ak nebude chcieť eID. Komisia nedávno uviedla, že zákon o digitálnom ID zaviedol ustanovenia, „ktoré chránia práva občanov a podporujú inkluzívny digitálny systém tým, že zabráni diskriminácii ľudí, ktorí sa rozhodnú nepoužívať digitálnu peňaženku.

Grécko by však nemalo očakávať žiadne pokarhanie. Naopak, grécky mainstream uvádza, že zavedenie digitálneho ID pre vstup na štadión sa považuje za spôsob, ako rozšíriť používanie aplikácie. Podľa gréckeho ministerstva pre digitálnu správu si digitálnu peňaženku od jej uvedenia v júli 2022 doteraz stiahlo 1 877 032 ľudí. To zodpovedá približne 17 % populácie.

Podľa gréckej vlády príliš málo. Rozšírenie digitálneho ID na štadióny je len jedným krokom k tomu, aby sa digitálne ID dostalo ešte viac k ľuďom. Je nepravdepodobné, že toto „opatrenie“ nebude implementované aj mimo Grécka.

Zdroj: https://tkp.at/2024/04/15/griechenland-weitet-zwang-zur-digitalen-id-aus/