Peter Tóth: HLAS PO PETROVI PELLEGRINIM

Peter Tóth: HLAS PO PETROVI PELLEGRINIM

Peter Tóth: HLAS PO PETROVI PELLEGRINIM 620 330 Mr Hyde

Čo bude s Hlasom, keď sa ujme úradu prezidenta doterajší predseda strany Peter Pellegrini?

Nie je to vôbec triviálna otázka, pretože od budúcnosti Hlasu môže do značnej miery závisieť aj krátkodobá a strednodobá budúcnosť slovenskej politickej scény.

Keď odišli Peter Pellegrini a spoločníci zo Smeru, nech na to mali akékoľvek dôvody, niektorí sa predčasne domnievali, že Hlas sa stane novým lídrom politickej scény Slovenska. Boli to predčasné špekulácie, čo napokon potvrdili výsledky parlamentných volieb 2023. Smer porazil Progresívne Slovensko a Hlas skončil tretí.

Napriek relatívnemu neúspechu je potrebné uznať, že Hlas prejavil životaschopnosť. Dostať sa do parlamentu nie je jednoduché, aj keď ľudia okolo Petra Pellegriniho mali oproti iným stranám vznikajúcim na zelenej lúke množstvo výhod. Napríklad všetci podstatní lídri boli poslancami parlamentu, a teda mali zjednodušený prístup k médiám a podobne. Na druhej strane je potrebné vidieť, že keď spolok šialenca z Trnavy opustila skupinka okolo Eduarda Hegera a Jaroslava Švejka Naďa, porovnateľné výhody im nepomohli; v parlamentných voľbách ostali hlboko v poli porazených.

V prospech životaschopnosti Hlasu hovorí aj schopnosť jeho lídrov osloviť ľudí, korí v minulosti nevolili Smer. Možno existujú hĺbkové prieskumy verejnej mienky, presne popisujúce štruktúru voličov tejto strany. Avšak aj z povrchnej interpretácie výsledkov ostatných parlamentných volieb je možné vyvodiť záver, že Hlas dokázal loviť za hranicami pôvodného revíru Smeru.

Z hľadiska budúcnosti Hlasu je dôležité zobrať do úvahy, že Peter Pellegrini bol komunikačne najschopnejším politikom strany. Nie je to fenomén typu Roberta Fica alebo Vladimíra Mečiara, ale na súčasnej politickej scéne nepochybne patrí do prvej päťky, ak nie trojky. V Hlase je síce množstvo kvalifikovaných politických operátorov, ale iba málo orátorov. Jediný, kto v tomto ohľade vyniká nad priemerom, je Matúš Šutaj Eštok. Denisa Saková aj Richard Raši sa vedia nepochybne pohybovať v politických kuloároch, ovládajú technológiu riadenia štátnych orgánov a naučili sa aj primerane komunikovať s verejnosťou a médiami, ale chýba im politická príťažlivosť a povestný ťah na bránu.

Inými slovami Hlas bude iba veľmi ťažko hľadať náhradu za Petra Pellegriniho. Neznamená to, že ide o neriešiteľný problém, znamená to len toľko, že ide o ťažko prekonateľnú prekážku a len čas ukáže, ako sa s ňou v Hlase popasujú. Strana môže nejaký čas ťažiť z faktu, že takpovediac zrodila prezidenta, ale na dlhodobú existenciu to postačovať nebude. Až éra po Petrovi Pellegrinim teda ukáže, aká pevná je životaschopnosť Hlasu.

Netreba si robiť ilúzie. Smer sa bude usilovať vyťažiť z oslabenia Hlasu čo najviac. Môže sa to udiať priateľskými aj menej zhovievavými metódami. Na program dňa dokonca môže prísť aj otázka opätovného zlúčenia; z pohľadu mocenskej matematiky by to mohlo byť pragmatické riešenie, aj na to by však dali presnejšiu odpoveď iba hĺbkové prieskumy. Rovnako PS a SaS budú robiť všetko pre to, aby z voličskej základe Hlasu vysali priaznivcov s light inklináciou k liberalizmu, ľavicovému liberalizmu, prípadne k progresívnej ideológii. Nech sa teda stane novým lídrom Hlasu ktokoľvek, bude mať mimoriadne zložitú pozíciu a na pleciach veľmi ťažkú úlohu.

Obdobie, keď bol Peter Pellegrini premiérom, ukázalo, že má za chrbtom team mimoriadne schopných a nadaných komunikačných stratégov. Neskôr zjavne prešli do Hlasu. Je možné, že časť z nich alebo aj celá partia sa presídli do paláca. Takisto je možné, že prinajmenšom časť ostane v Hlase alebo tam aspoň zanechajú osvedčené know-how , čo bude nepochybne veľkou oporou nového lídra strany.

Všetky naznačené otázky sú obraznými vlnkami s potenciálom rozčeriť vody slovenskej politickej scény a dokonca (prinajmenšom čiastočne) prepísať jej mapu. Navigačné schopnosti nového lídra Hlasu zrejme rozhodnú o tom, v akom prístave a v akom stave táto loď napokon zakotví.

Zdroj: FB Profil Datel.sk