Zmrazené Ruské aktíva

Zmrazené Ruské aktíva

Zmrazené Ruské aktíva 620 330 Doktor

Priatelia Ruska prosia EÚ, aby nechala zmrazené aktíva na pokoji.

Krajiny od Číny po Saudskú Arábiu chcú, aby EÚ odmietla tlak na konfiškáciu ruského majetku v hodnote viac ako 200 miliárd eur.

BRUSEL – Krajiny sympatizujúce s Ruskom požadujú, aby EÚ upustila od akýchkoľvek predstáv o hromadnej konfiškácii štátneho majetku Moskvy.

Predstavitelia Číny, Saudskej Arábie a Indonézie súkromne tlačia na EÚ, aby naďalej odolávala tlaku zo strany USA a Spojeného kráľovstva s cieľom zmocniť sa viac ako 200 miliárd eur ruského štátneho majetku, ktorý imobilizovala po invázii na Ukrajinu vo februári 2022, aby pomohla pri obnove Kyjeva, štyria predstavitelia s vedomosťami o konaní povedali portálu POLITICO.

„Tieto krajiny sú k tejto myšlienke veľmi skeptické,“ povedal jeden z predstaviteľov, pričom mu bola udelená anonymita, pretože rozhovory sú veľmi citlivé. Ide o to, že „to by vytvorilo precedens“ – inými slovami, tieto krajiny by sa báli, že by mohli stratiť.

Akýkoľvek plán zmocniť sa zmrazených ruských aktív Európy a použiť peniaze na pomoc Ukrajine je zatiaľ v úzadí. Najmä západné krajiny EÚ sú vo svojom odpore opatrné zo strachu z právnych dôsledkov a možnej destabilizácie eurozóny.

Ale vo Washingtone a Londýne nie sú spokojní– tak ako čokoľvek iné, pretože napäté rozpočty a chaotická domáca politika znamenajú iný spôsob financovania klesajúceho vojnového úsilia Ukrajiny a obnovy je atraktívna možnosť – a táto záležitosť bude predmetom diskusie na budúci mesiac na stretnutí ministrov financií G7, krajín, ktoré nepovažujú Vladimíra Putina za nepriateľa.

Už boli svedkami toho, že EÚ predložila obmedzenejší návrh na zníženie ziskov získaných investovaním aktív v hodnote približne 2,5 až 3 miliárd eur ročne, pričom 90 percent výnosov pôjde na nákup zbraní pre Ukrajinu.

A to by mohlo prispieť aj k motivácii krajín lobovať. Aj keď sa obávajú precedensu, môžu konať v mene Putina a nechcú, aby EÚ pomohla Ukrajine na bojisku.

„Pripustil by som, že Rusi mohli požiadať svojich priateľov, aby vyvolali tento rozruch,“ povedal vysoký diplomat z krajiny mimo EÚ.

Pôsobia ako sprostredkovatelia

Ak áno, lobing týchto krajín by sa riadil podobnou príručkou, aká bola zaznamenaná od začiatku ukrajinského konfliktu, kde vlády, ktoré sa nemuseli nutne postaviť na podporu Ruska, predsa len urobili niečo z ponuky Moskvy.

Napríklad Turecko, Čína a Spojené arabské emiráty umožnili Rusku vyhnúť sa niektorým západným sankciám uvaleným po začiatku jeho rozsiahlej invázie, čo dalo jeho ekonomike vzpruhu a umožnilo mu financovať svoju vojnovú mašinériu.

A počas celého konfliktu štáty Perzského zálivu vystupovali ako sprostredkovatelia, ktorí uľahčovali výmenu zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou a sprostredkovali dohodu, ktorá umožní vývoz obilia z vojnou zničenej krajiny. Argumentom týchto krajín je, že zabavenie ruských aktív by mohlo predĺžiť vojnu a prinútiť ich vybrať si stranu proti ich želaniu.

Valdimir Putin vedie stretnutie s členmi Bezpečnostnej rady Ruska. | Bazénová fotografia od Pavla Byrkina/Sputnika prostredníctvom AFP/Getty Images

Eskalácia vojny a možnosť ruskej porážky sú v rozpore so záujmami štátov Perzského zálivu, povedal Theodore Karasik, hlavný poradca poradenskej spoločnosti Gulf State Analytics.

„Štáty Perzského zálivu nechcú vidieť rozpad Ruska,“ povedal a poukázal na ich investície v krajine.

Dodal, že použitie ruských aktív na obnovu Ukrajiny by mohlo podkopať ich ambíciu hrať vedúcu úlohu v povojnovej obnove krajiny.

Súdne spory po celom svete

Konfiškácia by pre tieto krajiny mohla znamenať aj právne problémy. Ruské subjekty už podali na vnútroštátnych súdoch viac ako 100 žalôb požadujúcich vydanie západných aktív, ktoré sú v súčasnosti zmrazené v Rusku, podľa predstaviteľov so znalosťou konania.

Existujú obavy, že tieto súdne spory by sa mohli rozšíriť aj za hranice Ruska.

Moskva by mohla prinútiť spriatelené jurisdikcie ako Čína a Saudská Arábia, aby sa zamerali na západné aktíva vo svojich vlastných krajinách, čo by mohlo poškodiť ich reputáciu v očiach medzinárodných investorov.

Experti naznačujú, že obavy z týchto krajín, že ich majetok v Európe môže byť ďalším v poradí na konfiškáciu, ak upadnú do nemilosti Západu, sú prehnané.

„Jediné krajiny, ktorých by sa to malo týkať, sú tie, ktoré plánujú nezákonnú a nevyprovokovanú inváziu svojho suseda,“ povedal Tom Keatinge, odborník na finančnú kriminalitu z think-tanku RUSI. „A nemyslím si, že to žiadna z týchto krajín [Čína, Indonézia a Saudská Arábia] plánuje.“

Napriek tomu v niektorých európskych metropolách rezonujú argumenty zamerané na finančné riziká. Nemecká vláda a Európska centrálna banka argumentovali, že konfiškácia môže podkopať dôveru investorov vo finančný systém EÚ.

Akékoľvek potenciálne, ale nepravdepodobné otrasy na trhu spôsobené rozsiahlou konfiškáciou by mohli poškodiť krajiny, ako sú štáty Perzského zálivu, ktoré vlastnia obrovské zásoby cudzej meny, dodal Keatinge.

Ak sa skupina priemyselných krajín G7 rozhodne zhabať zmrazené aktíva Ruska, predstavitelia očakávajú, že ruské súdy toto rozhodnutie úspešne napadnú. Rozhodnutie súdu v Rusku by potenciálne mohlo zanechať čiernu dieru v účtovných knihách finančných inštitúcií, ktoré držia aktíva.

Tieto orgány by museli využiť svoje hotovostné rezervy, aby vyrovnali stratu. To by mohlo zahŕňať použitie, ako poslednú možnosť, iných štátnych prostriedkov, ktoré sú uložené na ich účtoch.

Zdroj: https://www.politico.eu/article/russia-frozen-assets-europe-confiscation-china-saudi-arabia/