Sloboda médií po európsky

Sloboda médií po európsky

Sloboda médií po európsky 620 330 Mr Hyde

V týchto dňoch prebieha schvaľovanie zákona o tzv. slobode médií pod skratkou EMFA. Je okolo neho kopec rečí, ako majú byť novinári lepšie chránení, aby sa nestal ďalší Kuciak a tak podobne. Menej sa hovorí o ďalších jeho častiach.

Napríklad portál euronews predstavuje danú legislatívu ako prelomovú pri ochrane novinárov a ich práce. Hlasovanie v europarlamente prebehlo nasledovne: 462 hlasovalo za, 92 proti a 65 sa zdržalo hlasovania. Popri ochrane novinárov má tento zákon obmedziť ich špehovanie a ukladá povinnosť zverejniť vlastníkov médií. Schválenie zákona komentovala eurokomisárka pre hodnoty slovami, že je to silný signál proti všetkým, ktorí chcú oslabovať demokraciu. A následne prešla do rodnej češtiny, aby verbálne napadla slovenskú vládu, ktorá sa chystá upratať v RTVS.

A teraz správy, ktoré euronews zamlčala a nijakým spôsobom nespomenula vo svojom článku. Zákon v hojnej miere pripomienkovala a písala mimovládka menom Novinári bez hraníc (RSF). EÚ nakoniec do spomínaného zákona adoptovala aj iniciatívu Journalism Trust Iniciative, ktorú vytvorila táto mimovládka. Predstavte si stránku konšpirátori.sk, len v globálnej mierke. Ide o index hodnovernosti médií, cez ktorý si má človek dohľadať ich údajdú dôveryhodnosť. Okolo toho kopa omáčok, ako upadá dôvera v médiá, a preto ju chcú touto aktivitou podvihnúť. Ďalšia chutná omáčka hovorí o tom, ako má nový zákon EÚ a iniciatíva RSF pomôcť pri práve nás občanov na informácie. Jedným slovom, fantastický zákon, pomocou ktorého odhalíme všetky informácie a budeme chránený pred hoaxami.

Pozrime sa lepšie na samotnú iniciatívu, ktorá má za cieľ dávať vydavateľom a novinárom hodnotenia. Máte sa zaregistrovať, oni vás prelustrujú a dostanete dobrozdanie v ich zozname. Je zdarma a platí jeden rok. Ak chcete certifikát (a povesiť si ho hrdo na stenu), Tento už platí dva roky, ale nikde som nenašiel informáciu, koľko stojí. Zato vás však ošacujú „nezávislí“ hodnotitelia. Kto presne? Napríklad audítorské a konzultantské firmy typu Deloitte, ABC UK či Daher & Partners. Skrolujte nižšie na stránke a dostanete sa k pätičke a informáciám, kto to celé platí:

  • AFD Groupe – francúzsky štátny fond rozvoja
  • Craig Newmark Philanthropies – nadáca majiteľa stránky Craiglist, spolupracuje napr. s Poynter Institute, ktorý rieši pre Facebook boj proti hoaxom
  • Európska komisia
  • National Endowment for Democracy (NED) – americký štátny fond a v podstate soft pobočka amerických tajných služieb

Tak si to spočítajme. Európsky parlament sa rozhodol prijať zákon, podľa ktorého bude „chrániť“ novinárov, ale ich aj lustrovať, či píšu ako treba. Najali si na to externé spoločnosti (subkontrahovanie a zbavovanie sa zodpovednosť), ktoré sú z druhej strany financované cez mimovládne organizácie zo štátnych rozpočtov USA a Francúzka. Všade, kam sa poziete, budete neustále narážať na tie isté mená, nadácie a mimovládky. Je to jedna schéma a jedna chobotnica.

Úplná sloboda písania, čo poviete? Je to presne rovnaký kolotočový podvod, aký som popísal v dávnejšom článku, kde si Facebook subkontrahuje kontrolu faktov cez iné agentúry a mimovládky. Smiali ste sa zo stránky konšpirátori.sk, že je to jeden malý bezvýznamný projekt a nepodnikli ste žiadne kroky na ochranu svojho dobrého mena? Tak teraz ste to dostali priamo v zákone a cez EÚ.

Vo svetle vyššie napísaného je dnes mimoriadne dôležité vyčistiť RTVS a postaviť sa za skutočnú slobodu prejavu. Koniec-koncov, má to byť jeden z hlavných pilierov únie, takže stačí na nich použiť ich vlastnú zbraň. Slobodu vám nikdy nikto dobrovoľne nedaruje.

Foto: Tirachard Kumtanom z pexels.com

Zdroj: Svetonazor