Vzostup riadenej ekonomiky: Francúzsko

Vzostup riadenej ekonomiky: Francúzsko

Vzostup riadenej ekonomiky: Francúzsko 620 330 Doktor

Vzostup riadenej ekonomiky: Francúzsky minister obrany „môže prinútiť firmy vyrábať zbrane pre Ukrajinu“

Úroveň zbraní: Francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu predstavil myšlienku rekvirácie zbrojárskych spoločností na pomoc ukrajinskému vojnovému úsiliu. (Omar Havana/Getty Images)

Francúzsky minister obrany Sebastien Lecornu povedal, že je pripravený využiť svoje právomoci na rekviráciu priemyselných kapacít alebo stanoviť priority výrobcom zbraní, aby urýchlili výrobu zbraní a nábojov potrebných na bojisku na Ukrajine a inde.

„Tieto otázky… sú jasne na stole,“ povedal Lecornu na tlačovej konferencii 26. marca a dodal, že zásoby a výrobné linky sú obzvlášť napäté, pokiaľ ide o protivzdušné rakety a delostrelecké granáty.

Lecornu povedal, že môže získať akcie alebo prikázať spoločnostiam, aby uprednostnili určité objednávky, pričom ako potenciálny prípad pre takýto krok uviedol rakety Aster vyrábané MBDA.

Zahraničný dopyt po zbraniach vyrobených vo Francúzsku bol vysoký, najmä po protileteckých, delostreleckých a radarových systémoch v
nasadených na Ukrajine, povedal Lecornu, ale obranný priemysel krajiny sa snaží držať krok.

„Nestihli se plniť sme určité zmluvy s krajinami východnej Európy, pre ktoré je kritérium dodacej lehoty dôležitejšie ako cena,“ povedal Lecornu.

Jeho vyhlásenie prišlo po tom, čo lídri EÚ 21. marca uviedli, že blok môže použiť výnosy zo zmrazených ruských aktív na pomoc Ukrajine v rámci plánu, ktorý zahŕňa nákup zbraní pre Kyjev.

Lídri 27 členských štátov bloku sa na summite v Bruseli dohodli, že pokročia v práci na pláne, ktorý predložila Európska komisia.

„Som presvedčený, že môžeme konať veľmi rýchlo,“ povedal Charles Michel, predseda Európskej rady.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/03/the-rise-of-the-command-economy-french-defence-minister-may-force-firms-to-make-weapons-for-ukraine/