Korčok zasvietil. No zároveň si vystrieľal všetky náboje hneď v prvej bitke

Korčok zasvietil. No zároveň si vystrieľal všetky náboje hneď v prvej bitke

Korčok zasvietil. No zároveň si vystrieľal všetky náboje hneď v prvej bitke 620 330 Mr Hyde

Nestáva sa často, aby slabý kandidát s chabým výkonom v kampani tak presvedčivo prevalcoval prvé kolo volieb. Korčokovi treba uznať, že v sobotu prekvapil.

Opoziční voliči sú zjavne silnejší ako ich kandidát. Inak povedané: Ivan Korčok presvedčivo vyhral prvé kolo nezávisle od prezidentskej kampane, v ktorej bol tak trochu stratený. Za mobilizáciou protificovského tábora bola bočná kampaň, ktorá prebiehala (aj bez Korčoka) na pozadí. Bola to mediálna a politická kampaň proti vláde. Zabrala naplno.

Naopak, Pellegrini ani jeho tábor naplno zabrať nevedeli.

Dominancia a zreteľný náskok Korčoka v prvom kole mierne prekresľujú predpovede pre druhé kolo. Pellegrinimu už nestačí udržiavať náskok. Po sobote nijaký nemá. Pomery síl v druhom kole budú zrejme tesnejšie, než sa očakávalo.

Napriek tomu sa však nedá hovoriť o preklápaní síl v prospech Korčoka. Môžeme predpokladať, že jeho súper má stále o niečo lepšie karty. Hoci už nie tak výrazne, ako pred voľbami.

Veľké finálne bitky spravidla vyhráva ten, kto má dostatočné bojové zálohy.

Pellegrini ich má aj po slabšom výsledku z prvého kola stále pomerne bohaté. Môže čerpať nové posily z tábora voličov Harabina. A k tomu aj z radov maďarských voličov, pre ktorých je Korčok neprijateľný. V súčte ide o množinu 15 percent voličov. Ďalšie zálohy môže mať v radoch voličov koalície, ktorí prvé kolo vypustili (uspatí predpoveďami o vysokom náskoku Pellegriniho). Vo finále by – hypoteticky – časť z nich mohla prísť voliť proti Korčokovi.

Na druhej strane, Korčok už zrejme zálohy nemá. Jeho tábor nadoraz mobilizoval sily hneď v prvom kole. Priestor pre ďalší rast Korčoka je tvrdo limitovaný. Malú časť podpory môže získať od voličov Matoviča, Kubiša či Dubovského. Sú to však drobné…

Jednoducho, makropoliticky platí, že vládne strany majú spolu s táborom Harabina a Aliancie volebnú väčšinu. Ak chce Korčok v druhom kole rásť, bude musieť strhnúť na svoju stranu časť provládnych voličov. A na to má veľmi slabé predpoklady.

Ďalší dôvod, ktorý otvára šance Pellegrinimu, je presvedčivá dominancia Korčoka v prvom kole. Na voličov vládnych strán to môže pôsobiť výstražne. Čiže mobilizačne.

A nakoniec tretí faktor, ktorý dáva šance Pellegrinimu, je čisto obsahový. Kľúčovou témou verejnej debaty je vojna na Ukrajine – a hrozba, že do konfliktu by mohli byť zapojení aj vojaci niektorých európskych krajín. Aktuálne je to horúcou a vysoko spornou témou vo Francúzsku, Británii, Poľsku, Taliansku. Čiastočne aj v Česku a v Pobaltí.

V takomto nastavení by mali byť protivojnové inštinkty voličov silnejšie, ako staré zaklínadlá „lebo Fico“…

Jednoducho, pred druhým kolom má o niečo lepšie karty Pellegrini než Korčok. Otvorené ostáva len to, čo s nimi uhrá. A čo pokazí, ak bude príliš pasívny a nedôrazný. Lebo prehrať sa dá aj s dobrými kartami. Alebo so slabším súperom. V tom je čaro politiky. A volieb.

S miernym zjednodušením by sa dalo povedať (a predpovedať), že Korčok v druhom kole nemôže vyhrať. Na víťazný úder už nemá silu. Spoliehať sa môže len na to, že Pellegrini si to vlastnoručne prehrá.

Dag Daniš / Denník Štandard