Preto je ratlík v Paríži taký besný…

Preto je ratlík v Paríži taký besný…

Preto je ratlík v Paríži taký besný… 620 330 Doktor

Uniknutý tajný prieskum dáva Le Penovej väčšinu vo francúzskom parlamente.

Podľa uniknutého tajného prieskumu, ktorý si objednali Les Républicains, by strana Národné zhromaždenie Marine Le Penovej mohla získať možnú väčšinu vo francúzskom parlamente. Stredopravá Strana Les Républicains objednala súkromný prieskum v decembri 2023, ktorý sa nikdy nemal stať verejným.

Predseda francúzskej krajne pravicovej strany Národné zhromaždenie (francúzsky RN-Rassemblement National) Jordan Bardella (vpravo) a predsedníčka parlamentu strany Marine Le Pen (vľavo) reagujú po prejave, keď strana začína kampaň pred európskymi voľbami v Marseille v južnom Francúzsku. , 3. marca 2024. EPA-EFE/Guillaume Horcajuelo

So podstatnou veľkosťou vzorky 4 000 ľudí, ktorých oslovil inštitút Ipsos, prieskum skúmal vtedajšie zámery francúzskych voličov.

V tom čase Les Républicains zvažovali hlasovanie za vyslovenie nedôvery vláde, čo by viedlo k rozpusteniu parlamentu a návratu k volebným urnám.

„Uprostred imigračného zákona [sporu] sme chceli vziať pulz krajiny, “ potvrdil francúzskemu týždenníku L’Obs osoba blízka vodcovi strany Ericovi Ciottimu.

Výsledok prieskumu Ipsos prekvapil Ciottiho a jeho hlavných predstaviteľov strany.

Namiesto toho, aby získali kreslá, ako dúfali, stratia deväť až desať kresiel, zo 62 poslancov v roku 2022 na približne 53.

Veľkým víťazom decembrového hlasovania by bol Rassemblement National (RN) Marine Le Penovej. Jej pravicovo-populistická strana by mala blízko k väčšine, z dnešných 88 kresiel stúpla na priemerných 278, čím by bola možná absolútna väčšina (289 kresiel).

Takýmto skóre by bolo „Bezprecedentné volebné zemetrasenie pod Ve Republic, ktoré by otvorilo dvere nútenej spolupráci s Emmanuelom Macronom“, píše L’Obs .

Macronova vlastná väčšina by bola zdemolovaná, prezidentova strana by skončila len so 135 mandátmi.

To je takmer o polovicu menej ako 246 poslancov, ktoré Macron získal v roku 2022, čo už bola len relatívna väčšina, čo ho prinútilo zostaviť koalíciu.

Ďalšou politickou skupinou, ktorá výrazne stráca, je Nová ekologická a sociálna ľudová únia (Nupes).

Tejto ľavicovej koalícii by sa zmenšila sila na 68 kresiel zo 131, ktorú získala pred dvoma rokmi.

Kvôli deprimujúcim výsledkom prieskumu pre Les Républicains strana nikdy nehlasovala za vyslovenie nedôvery vláde.

Alexandre Loubet, poslanec za Moselle z Le Penovej strany Rassemblement National, zverejnenie výsledkov prieskumu privítal.

„Tajný prieskum zadaný LR v decembri 2023 dáva väčšinu poslancov RN v zastupiteľstve v prípade rozpustenia vedúceho k spolužitiu. Víťazstvo je možné: už nikdy neabstinovať. Ak budú ľudia hlasovať, ľudia vyhrajú!“ povedal Loubet.

Jeho kolega za RN Nicolas Meizonnet súhlasil: „To dokazuje, že nadužívaný argument, že ‚RN nikdy nemôže mať väčšinu‘, nebol nič iné ako komunikačný trik. V roku 2027 vyhráme a v parlamente budeme mať väčšinu. Najprv však európske voľby! Neviem sa dočkať 9. júna.”

Rassemblement National vedie aj v prieskumoch európskych volieb, Rassemblement National, kde sa očakáva, že získa 23 až 30 percent hlasov.

Koalícia Besoin d’Europe vrátane strany francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona by mala stratiť približne päť percent hlasov a skončiť so 17 percentami.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/03/leaked-secret-poll-gives-le-pen-majority-in-french-parliament/