Ďalší “múčny masaker“: IDF údajne zabilo 20 ľudí čakajúcich na pomoc v severnej Gaze

Ďalší “múčny masaker“: IDF údajne zabilo 20 ľudí čakajúcich na pomoc v severnej Gaze

Ďalší “múčny masaker“: IDF údajne zabilo 20 ľudí čakajúcich na pomoc v severnej Gaze 620 330 Doktor

„Naše vlády neurobili nič, aby Izrael prinútili zodpovedať sa, keď naposledy zaútočil na zúfalých hladujúcich ľudí hľadajúcich pomoc v Gaze,“ povedal jeden z bojovníkov za humanitárnu pomoc.

„Tak prečo by Izrael znova nespravil presne to isté?“

Palestínčania dostávajú dodávky humanitárnej pomoci privezené nákladnými autami do mesta Gaza 13. marca 2024. (Foto: Dawoud Abo Alkas/Anadolu cez Getty Images)

Zdravotnícki predstavitelia Gazy vo štvrtok uviedli, že izraelské sily zabili najmenej 20 ľudí a ďalších viac ako 150 zranili, keď čakali na humanitárnu pomoc v severnej časti palestínskej enklávy, kde sú dodávky potravín, liekov a iných potrieb prakticky nemožné kvôli pretrvávajúcim obštrukciám a útokom zo strany Izraela.

Mohammed Ghurab, riaditeľ pohotovostných služieb v nemocnici v oblasti, agentúre AFP povedal, že došlo k „priamym výstrelom okupačných síl“ na ľudí čakajúcich na kamión, ktorý prevážal jedlo. Severná Gaza je v zovretí podmienok podobných hladomoru a zúfalí ľudia sa tam uchýlili k jedeniu buriny a krmiva pre dobytok uprostred dusiacej blokády Izraela.

Na severe Gazy v posledných týždňoch zomreli na hlad a dehydratáciu desiatky ľudí vrátane detí.

K štvrtkovému útoku došlo na kuvajtskom kruhovom objazde v meste Gaza, informovalo tamojšie ministerstvo zdravotníctva, podľa ktorého okolité nemocnice „nedokázali zvládnuť“ prílev zranených pacientov.

Hrozné video zverejnené na sociálnych sieťach ukazuje krvavé telá ležiace nehybne medzi troskami. Middle East Eye informovala, že „nákladné auto prevážajúce pomoc do Gazy“ sa neskôr „zrazilo s vozidlom prevážajúcim obete“ štvrtkového útoku do nemocnice.

„Očití svedkovia povedali, že oblasť bola zasiahnutá tým, čo podľa nich znelo ako paľba tanku alebo delostrelectva,“ uviedla CNN. „Incident na kuvajtskom kruhovom objazde nasledoval po predchádzajúcich násilnostiach na rovnakom mieste v stredu, kde veľké davy čakali na distribúciu jedla. Najmenej sedem ľudí bolo zabitých a 86 ďalších zranených po tom, čo izraelskí vojaci spustili paľbu.“

Deň predtým povolil Izrael konvoju s pomocou vstúpiť na sever Gazy priamo cez izraelský hraničný priechod, prvýkrát od útoku 7. októbra vedeného Hamasom.

Ziad Saeed Madoukh, ktorý bol počas štvrtkového útoku postrelený do nohy, povedal Euro-stredomorskému monitoru ľudských práv, že izraelské sily začali „prudko strieľať ostrou muníciou smerom k davu civilistov, len čo sa kamióny s pomocou priblížili“ ku kruhovému objazdu.

„Ibrahim Al-Najjar, ktorý prežil dnešnú masakru, bol postrelený izraelskými silami do ruky,“ uviedla organizácia na ochranu ľudských práv. „Al-Najjar povedal tímu Euro-Med Monitor, že sa pokúsil získať vrece múky pre svoje deti na Kuvajtskom kruhovom objazde, ale že on a ďalší boli vystavení ostrej paľbe a delostreleckým granátom napriek tomu, že sa zhromaždili v oblasti, ktorá bola predtým označená Izraelskou armádou za bezpečnú.“

Izraelské obranné sily (IDF) popreli, že by v mieste distribúcie pomoci zaútočili na obyvateľov Gazy, a uviedli, že incident „analyzujú“.

Štvrtkové krviprelievanie prirovnalo k útoku z 29. februára, pri ktorom izraelské sily spustili paľbu na davy hladujúcich obyvateľov Gazy, ktorí sa pokúšali dostať k vreciam múky. Útok bol neskôr nazvaný „múčny masaker“.

Izraelská armáda tvrdila, že väčšina úmrtí bola spôsobená tlačenicou, ale svedectvá svedkov a predstaviteľov nemocnice, ako aj guľky nájdené na mieste činu tento príbeh vyvrátili.

„Naše vlády neurobili nič, aby Izrael prinútili zodpovedať sa, keď naposledy zaútočil na zúfalých hladujúcich ľudí hľadajúcich pomoc v Gaze,“ povedal Rohan Talbot, riaditeľ pre advokáciu a kampane v Medical Aid for Palestinians. „Tak prečo by znova nespravili presne to isté?“

Pred štvrtkovým útokom, ktorý sa označuje ako „ďalší múčny masaker“, úrady v Gaze odhadovali, že izraelské sily zabili najmenej 400 ľudí čakajúcich na dodávky humanitárnej pomoci. Od polovice januára do konca februára Organizácia Spojených národov zdokumentovala najmenej 14 prípadov, keď izraelské sily spustili paľbu na davy zhromaždené za účelom humanitárnej pomoci.

„Tomuto sa dá predísť a nemalo by sa to diať,“ povedala pre Al Jazeera Shaina Low, poradkyňa pre komunikáciu Nórskej rady pre utečencov.

Na stredajšiu otázku o opakovaných útokoch Izraela na Palestínčanov čakajúcich na pomoc hovorca amerického ministerstva zahraničia Matthew Miller povedal, že „chceme, aby sa to rýchlo vyšetrilo, a ak je to vhodné, aby sme vyvodili zodpovednosť“.

„Tiež na nich naliehame, aby prijali opatrenia, aby sa to už neopakovalo,“ povedal Miller, ktorý nevaroval pred žiadnymi následkami pre izraelskú armádu, ak bude pokračovať v masakrovaní zúfalých civilistov.

Skupina senátorov začiatkom tohto týždňa varovala, že vyzbrojovanie vlády, ktorá bráni poskytovaniu humanitárnej pomoci, je porušením zákonov USA.

Zdroj: https://www.commondreams.org/news/flour-massacre-northern-gaza