Ojazdené elektromobily: Po troch rokoch nestoja ani polovicu

Ojazdené elektromobily: Po troch rokoch nestoja ani polovicu

Ojazdené elektromobily: Po troch rokoch nestoja ani polovicu 620 330 Doktor

Opätovný predaj ojazdených elektromobilov sa stáva čoraz väčším problémom: pre majiteľov a najmä pre predajcov. Pokles cien elektrických vozidiel je enormný, stávajú sa pomalými predajcami na dvoroch predajcov. Priemerný batériový automobil stratí za tri roky 57 percent svojej hodnoty.

Drahšie pri kúpe, problematické na ďalší predaj. Predajcovia použili autá na batérie na sklade a prestoje sú čoraz dlhšie. Podľa analýzy poradenskej spoločnosti Berylls sa elektromobily takmer nedajú na sekundárnom trhu predať a ak áno, tak len s veľkými zľavami. Priemerný batériový automobil s novou cenou 43 600 eur aktuálne stojí po troch rokoch 18 800 eur so 60 000 najazdenými kilometrami a stratil tak 57 percent svojej hodnoty.

Dôvodom poklesu ceny je na jednej strane stagnujúci dopyt po elektromobiloch. Na druhej strane by na trh prišli nové modely s väčším dojazdom a za nižšie ceny. To znemožňuje ďalší predaj použitých elektrických vozidiel. V celej Európe sú zostatkové hodnoty na ceste smerom prudko nadol. Navyše mnohé ojazdené elektromobily sú veľké, drahé SUV a pre mnohých kupcov ojazdených vozidiel sú nezaujímavé.

Strata zostatkovej hodnoty 3 miliardy eur len za jeden rok

Odborníci z odvetvia vypočítali pre veľký nemecký automobilový trh: Z 524 000 novoregistrovaných elektromobilov v minulom roku bola celková strata v zostatkovej hodnote takmer tri miliardy eur. Pre súčasnú generáciu batériových áut na trhu ojazdených áut nevidia „takmer žiadnu nádej. Všetko, čo sa tu dá urobiť, je minimalizovať obrovské straty.“

Výrobcovia automobilov, predajcovia a lízingové spoločnosti, ktoré majú e-autá v účtovníctve, by preto museli zmeniť svoj model predaja: Elektro autá by nemali predávať, ale radšej ich držať a prenajímať vodičom ako ojazdené alebo z druhej/tretej ruky ponúkať na leasing. Nielenže by to zmiernilo ich straty, ale tiež by si zachovali kontrolu nad cennými materiálmi batérií: obrovská výhoda pre výrobcov automobilov, aby splnili zákonom požadované recyklačné kvóty na výrobu batérií.

Zdroj: https://exxpress.at/gebrauchte-e-autos-in-drei-jahren-nicht-mal-mehr-die-haelfte-wert/