Eduard Chmelár: SLOVENSKO NEMÁ OPOZÍCIU, ALE PIATU KOLÓNU

Eduard Chmelár: SLOVENSKO NEMÁ OPOZÍCIU, ALE PIATU KOLÓNU

Eduard Chmelár: SLOVENSKO NEMÁ OPOZÍCIU, ALE PIATU KOLÓNU 620 330 Mr Hyde

Ešte pár slov k útokom českých politikov na slovenskú vládu. Premiér Petr Fiala sa dnes spolu so žalobabou Šimečkom (odmietam nazývať tohto človeka s pokriveným charakterom lídrom slovenskej opozície) navzájom posťažovali, ako vraj Robert Fico poškodil česko-slovenské vzťahy… Hm. Keďže mám dobrú pamäť (na rozdiel od mnohých politikov, ktorým, zdá sa, zámerne zlyháva) spomínam si, že pred desiatimi rokmi udelil prezident ČR Miloš Zeman predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi najvyššie štátne vyznamenanie Českej republiky Rad bieleho leva „za vynikajúce zásluhy v prospech Českej republiky a za prínos k skvelým susedským vzťahom medzi našimi krajinami“. Oprávnene. Vzťahy medzi Slovenskom a Českom považoval Robert Fico vždy za svoju prioritu.

Aj keď sa rád vyjadruje o mnohých svetových štátnikoch štipľavo a s typickou hyperbolou, českí politici mali v tomto smere vždy imunitu, hovoril o nich bez predstierania s úctou a rešpektom. Pri preberaní vyznamenania zdôraznil, že bez ohľadu na politickú garnitúru na českej alebo slovenskej strane sa vždy snažil o priateľské vzťahy medzi premiérmi. „Úplne inak vyzerá spolupráca medzi krajinami, ak majú premiéri k sebe bližšie, keď si dokážu zatelefonovať, vedia sa stretnúť aj neformálne, možno ísť spolu na futbal. Aj také situácie boli,“ objasnil predseda vlády SR. Podčiarkol, že bez ohľadu na politické zafarbenie musia mať vzťahy medzi Slovenskom a Českom vždy vysokú kvalitu. Neboli to prázdne slová. Mimochodom, bol to práve premiér Fico, ktorý v roku 2012 inicioval tradíciu spoločných zasadnutí slovenskej a českej vlády. A teraz mi povedzte, pán premiér Fiala: nespomínam si, že by ste vy dostali niekedy takéto alebo podobné vyznamenanie, neviem o tom, že by ste vy niekedy prispeli k zlepšeniu našich vzájomných vzťahov, vy ste ich dokázali akurát neodôvodnene a hystericky zničiť.

O to hanebnejšie je, čo dnes čítam z pera piatej kolóny na Slovensku. Politruk Grigorij Mesežnikov falošne moralizuje, že medzivládne rokovania, aké máme s Čechmi, nie sú bežné medzi inými krajinami a sú dôkazom výnimočnosti našich vzťahov – a ani slovom nespomenie, že tento formát sa zrodil práve vďaka iniciatíve Roberta Fica. Naopak, obviňuje ho, že vraj Čechov urazil a že Česi urobili dobre, že sa od neho dištancujú. Čím ich urazil? To je predsa čisté klamstvo, nikdy nepovedal na adresu českého politika krivé slovo, a to ani na toho, s ktorým bytostne nesúhlasil. Mesežnikov však zachádza ešte ďalej, keď hovorí: „Nespomínam si na niečo také ani za Mečiara.“ Ja som síce vždy považoval tohto privandrovalca za podvodníka, nie za politológa, ale teraz prerazil aj vlastné dno. Len senilný človek si nemôže pamätať na to, ako Vladimír Mečiar pravidelne urážal Čechov, ako si robil na Pasienkoch primitívne až nechutné žarty o „Dášenke v posteli a Havlovi s korunou v prdeli“, ako neustále vyvolával konflikty s českou stranou. Toto chce niekto seriózne porovnávať so súčasným premiérom, ktorý sa o Čechoch vyjadruje za každých okolností s úctou a na európskej úrovni sa správa úplne konformne, čo mu niekedy skôr zazlievam?

Ale to stále nie je úplne dno. Tieto preteky zatiaľ vedie šialený (to myslím doslovne, podľa mňa ten chlap nie je duševne v poriadku) Martin Šimečka, ktorý napísal, že Robert Fico stelesňuje pre Čechov Jozefa Tisa. Čakal by som, že proti takejto bezočivosti už bude protestovať aj Židovská náboženská obec na Slovensku. Porovnávať vojnového zločinca, ktorý poslal na smrť 70 000 ľudí, ktorý vyznamenával nacistických hrdlorezov, ktorý prisahal vernosť Adolfovi Hitlerovi do poslednej kvapky krvi s demokratickým politikom, ktorý nezavinil smrť žiadneho človeka, je zvrátenosť non plus ultra. Krv na rukách hľadajte u Mikuláša Dzurindu, ktorý má podiel na vraždení v Iraku a Juhoslávii, u Igora Matoviča, vinou ktorého zomrelo počas covidu zbytočne 20 000 ľudí, aj u takýchto bezcharakterných novinárov, ktorí všetky tieto zločiny schvaľovali a ospravedlňovali. Je neuveriteľné, k čomu všetkému sa títo príslušníci piatej kolóny dokážu znižovať. Najprv prirovnanie k Mečiarovi, potom k Tisovi, kto bude nasledovať? Hitler, Stalin, Džingischán, Belzebub, Satanáš? Preskočilo vám? A to už ani nehovorím o tom, že červené denníčky poskytujú veľkorysý priestor Andrejovi Kiskovi, ktorý z ich stránok vykrikuje – „Slovensko si ukradnúť nedáme!“ – a ani jeden z tých servilných novinárov mu nepripomenie, že by úplne stačilo, keby on nekradol dane a pozemky. Zuzana Čaputová je podobná, ako prezidentka nebráni štát, na čele ktorého stojí, no na rozdiel od Kisku aspoň nie je kriminálnička.

Takže si to zhrňme. Existujú základné záujmy štátu, v ktorých koalícia a opozícia vždy ťahajú za jeden povraz. Teda tak je to zvykom v každej normálnej a vyspelej krajine. Na Slovensku je to inak. Uplynulé dni potvrdili, že tu nemáme štandardnú opozíciu, ale piatu kolónu, čo je termín, ktorý podľa definície označuje skupinu ľudí navonok vystupujúcu ako súčasť štátu, ale v skutočnosti jej aktivity smerujú k jeho oslabeniu alebo dokonca deštrukcii. Konštruktívna opozícia by sa totiž musela ohradiť voči takým prejavom neúcty, aké predviedla v poslednom období česká strana. Nepočul som ešte o takom hulvátskom správaní, aké demonštroval český prezident Pavel, keď počas summitu V4 prijal na Pražskom hrade poľského premiéra, ale slovenského a maďarského nechal vonku. To je z diplomatického hľadiska čisté buranstvo. Podobne neprijateľný bol postup, keď rozhodnutie o zrušení spoločného rokovania vlád neoznámil premiérovi Robertovi Ficovi jeho partner Petr Fiala, ale dozvedel sa o tom nepriamo zo správy od českého veľvyslanca v Bratislave. Ak nie ste schopní povedať v takejto extrémnej situácii, že toto sa nerobí a takto sa s predstaviteľmi Slovenskej republiky nesmie zachádzať, potom nie ste ani vlastenci, ani opoziční politici, potom ste len piatou kolónou škodoradostne pracujúcou na oslabení nášho štátu. A voliči by si tieto úlohy Šimečku, Korčoka, Čaputovej a ďalších mali konečne uvedomiť.

Zdroj: FB profil Eduard Chmelár