Worldcoin Sama Altmana zakázaný v Španielsku

Worldcoin Sama Altmana zakázaný v Španielsku

Worldcoin Sama Altmana zakázaný v Španielsku 620 330 Doktor

Španielsko zakázalo Worldcoin nateraz na tri mesiace, čo vyvolalo ostrú reakciu spoločnosti Sama Altmana. Ako dôvod sa uvádza vnímané riziko narušenia súkromia. Worldcoin skenuje dúhovky výmenou za digitálny identifikátor a bezplatnú kryptomenu.

Španielsky regulátor ochrany údajov AEPD v stredu uviedol, že požaduje, aby Worldcoin okamžite zastavil zhromažďovanie osobných informácií a prestal používať údaje, ktoré už zhromaždil.
Worldcoin v reakcii na zákaz uviedol, že AEPD „obchádza právo EÚ“ a „šíri nepresné a zavádzajúce tvrdenia o našej technológii“.

AEPD uviedla, že jej konanie prišlo po niekoľkých sťažnostiach týkajúcich sa nedostatočných informácií, zhromažďovania údajov od neplnoletých alebo neumožnenia odvolania súhlasu.
Viac ako 4 milióny ľudí v 120 krajinách sa prihlásilo na skenovanie svojich dúhoviek pomocou „orb“ zariadení Worldcoin, uvádza sa na jeho webovej stránke. Projekt však vyvolal kritiku od aktivistov za ochranu súkromia od Argentíny po Nemecko v súvislosti so zhromažďovaním, uchovávaním a používaním osobných údajov.

Splnomocnenec pre ochranu údajov spoločnosti Worldcoin Jannick Preiwisch vo vyhlásení uviedol, že snahy o nadviazanie kontaktu s AEPD boli mesiace bez odozvy,

„Sme vďační, že teraz máme príležitosť pomôcť im lepšie pochopiť dôležité fakty týkajúce sa tejto základnej a zákonnej technológie,“ povedal Preiwisch.

Španielsky regulátor uviedol, že spracúvanie biometrických údajov, ktoré má osobitnú ochranu podľa všeobecného nariadenia Európskej únie o ochrane údajov (GDPR), „predstavuje vysoké riziko pre práva ľudí, berúc do úvahy ich citlivú povahu“.

Uviedlo, že naliehavé opatrenia dočasne zakazujúce aktivity Worldcoinu sú opodstatnené, „aby sa predišlo potenciálne nenapraviteľným škodám“, pričom dodal, že nekonanie by ľudí pripravilo o ochranu, na ktorú majú nárok.

Preiwisch uviedol, že Worldcoin už mesiace komunikuje so štátnou dátovou agentúrou v Bavorsku, kde má jej vlastník Tools for Humanity nemeckú dcérsku spoločnosť.
Bavorsko ako vedúci orgán v EÚ, ktorý vyšetruje Worldcoin, analyzovalo dokumenty a vykonávalo kontroly na mieste pre vyšetrovanie, ktoré sa začalo v novembri 2022.

Jej prezident Michael Will pre agentúru Reuters povedal, že „to by nám malo umožniť veľmi skoro predstaviť postup našim európskym kolegom s konečným hodnotením“.
Portugalský dátový úrad uviedol, že bol v kontakte so svojím náprotivkom v Bavorsku, zatiaľ čo analyzoval, či spracovanie údajov Worldcoin je v súlade s GDPR, a uviedol, že hovoril so spoločnosťami zapojenými do projektu.

Hovorca úradu britského komisára pre informácie uviedol, že organizácie musia pred začatím spracovania údajov vykonať takzvané hodnotenie vplyvu na ochranu údajov (DPIA).

„Potrebujú mať jasný zákonný základ na spracovanie osobných údajov. Ak sa spoliehajú na súhlas, musí byť udelený slobodne a bez ujmy na odvolaní,“ uviedol hovorca a dodal, že vyšetrovanie ICO stále prebieha.

Altman hovorí, že ID Worldcoinu umožní používateľom okrem iného online dokázať, že sú ľudia, najmä v budúcom svete, ktorému dominuje umelá inteligencia.
Worldcoin je podporovaný niektorými z najvýznamnejších mien rizikového kapitálu, vrátane krypto a16z a kryptomeny Bain Capital.

Zdroj: https://www.reuters.com/markets/currencies/spain-blocks-sam-altmans-eyeball-scanning-venture-worldcoin-ft-reports-2024-03-06/