Rovnako ako v prípade Pfizer

Rovnako ako v prípade Pfizer

Rovnako ako v prípade Pfizer 620 330 Doktor

Rovnako ako v prípade spoločnosti Pfizer: Leyen chce centralizovať zbrojenie.

Rusko tromfne EÚ v opotrebovacej vojne – aj s pomocou Severnej Kórey. Von der Leyenová chce teraz použiť „koncept Pfizer“.

Ursula von der Leyenová sa vo štvrtok „vyhrážala“, že odovzdá všetok vojnový menežment Európskej komisii. Presne „tak ako sme to urobili veľmi úspešne s očkovaním,“ vysvetlil predseda Komisie. Leyenová by potom osobne organizovala obstarávanie vojnových materiálov vrátane súkromných textových správ s generálnymi riaditeľmi zbrojárskych spoločností.

Severná Kórea pred EÚ

Poslanec EÚ Martin Sonneborn to označil za „hrozbu“. Experti kritizujú zmluvy EÚ so spoločnosťou Pfizer ako „najhoršie zmluvy, aké kedy EÚ uzavrela“, zatiaľ čo iní poslanci hovoria o „najväčšom korupčnom škandále v dejinách ľudstva “. Vyšetruje to štátne zastupiteľstvo.

Možno je tento „pokrok“, ktorý nie je vôbec nový, prejavom zúfalstva. Zatiaľ čo sa v médiách energicky víria vojnové bubny, prezbrojovanie EÚ sa v skutočnosti nerozbieha. Prvé armády NATO – ako napríklad tá dánska – sa už úplne demilitarizovali.

Na druhej strane Rusko sa pripravilo na opotrebovávaciu vojnu a nielen doma previedlo výrobu na vojnovú ekonomiku. Agentúra Bloomberg v utorok informovala, že Severná Kórea dodala Rusku približne 6700 kontajnerov so 152 mm delostreleckými granátmi. Toto sú čísla z Južnej Kórey a toto množstvo by bolo približne desaťkrát toľko granátov, ako celá EÚ dodala Ukrajine. Severná Kórea nedávno zrýchlila tempo.

Analytici odhadujú, že zo Severnej Kórey do Ruska smerovali približne tri milióny nábojov. Na druhej strane EÚ prisľúbila Ukrajine do marca jeden milión nábojov. Doteraz bolo doručených asi 30 percent, vysvetlil Selenski tento týždeň.

Sonneborn sa satiricky pýta Leyenovej, čo môžeme očakávať:

35 miliárd eur, ako naposledy?

– 1,8 miliardy predávkovaní za dvojnásobok maloobchodnej ceny?

– Tajné SMS zmluvy s drahými priateľmi z obranného priemyslu? Vymazané neskôr „náhodne“?

– Vieme už niečo o vedľajších účinkoch zbraní (možno smrteľných)?

– Čo na to hovorí vaša „Zelená dohoda“?

– A predovšetkým: likvidácia je znepokojujúca otázka. Je po vašom nákupe vakcíny v EÚ opäť voľná kapacita na skládkach?

Komisia predstaví plán budúci týždeň. V Bruseli očividne zúfalo hľadajú kurz vyzbrojovania – bez neho sa vojna vedie len ťažko: „EÚ musí ovládať schopnosť hromadnej výroby obranného vybavenia, ako je munícia a drony,“ uvádza stratégia. Zbrojársky priemysel potrebuje „ľahší prístup k financiám“ (verejno-súkromné partnerstvo, ako je Nemecko, ktoré už organizuje so spoločnosťou Rheinmetall) a EÚ potrebuje „iniciovať spoločné investície“. Európska investičná banka by mala uvoľniť nemalé prostriedky na zbrojenie.

Zdroj: https://tkp.at/2024/02/29/wie-bei-pfizer-leyen-will-aufruestung-zentralisieren/