Sto miliárd eur za vakcíny „vyletelo komínom“. Hlavný európsky žalobca vyšetruje šéfku EK

Sto miliárd eur za vakcíny „vyletelo komínom“. Hlavný európsky žalobca vyšetruje šéfku EK

Sto miliárd eur za vakcíny „vyletelo komínom“. Hlavný európsky žalobca vyšetruje šéfku EK 620 330 Mr Hyde

Vyše sto miliárd za covidové vakcíny „vyletelo komínom“. Na podozrivé esemeskovanie predsedníčky Európskej komisie a šéfa Pfizeru si teraz posvieti hlavný európsky žalobca. Pre Ursulu von der Leyenovú to je zlá novina.

Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Táto správa šéfku Európskej komisie určite nepotešila, a najmä nie teraz pred eurovoľbami. Vyšetrovatelia Úradu európskeho verejného žalobcu totiž v uplynulých mesiacoch prevzali prípad jej podozrivého vyjednávania so šéfom amerického farmaceutického gigantu Pfizer Albertom Bourlom ohľadne covidových vakcín.

Prípad mali pôvodne na stole belgickí vyšetrovatelia v Lutychu. Právomoci európskych vyšetrovateľov sú však silnejšie. To práve nie je dobrá správa pre súčasnú šéfku Európskej komisie, ktorá by rada post zastávala aj v ďalšom funkčnom období.

Úrad európskeho verejného žalobcu, ktorý sídli v Luxemburgu, tak teraz vyšetruje možné neoprávnené zasahovanie von der Leyenovej do výkonu verejnej funkcie, ničenie SMS správ, korupciu a konflikt záujmov, ako uvádza server Politico.

Vyšetrovanie začiatkom minulého roka začali lutyšské úrady, a to na základe trestného oznámenia miestneho lobistu Frédérika Baldana. K nemu sa neskôr pripojili maďarská a poľská vláda. Poľsko však teraz svoje trestné oznámenie sťahuje. Stalo sa tak po tom, čo z minuloročných volieb víťazne vzišla proeurópska vládna koalícia vedená premiérom Donaldom Tuskom.

Baldanovo trestné oznámenie sa sústredí na údajnú výmenu textových správ medzi von der Leyenovou a Bourlom, ku ktorej vraj došlo pred dohodnutím historicky najväčšieho obchodu EÚ s vakcínami v roku 2021, teda v čase kulminácie pandémie ochorenia COVID-19.

Aféru označovanú „Pfizergate“ odštartoval denník New York Times, ktorý ako prvý informoval o korešpondencii predsedníčky Európskej komisie s generálnym riaditeľom Pfizeru. Denník v tejto súvislosti podal na Európsku komisiu vlastnú žalobu, a to pre jej zamietnutie zverejnenia obsahu danej korešpondencie.

To, že teraz prípad prevzal Úrad európskeho verejného žalobcu, znamená otvorenie novej kapitoly jeho vyšetrovania. Úrad totiž vedie celoeurópske vyšetrovanie finančnej kriminality a má právomoc zabaviť mobilné telefóny a ďalší dôkazový materiál jednak priamo v ústredí Európskej komisie, ako aj v iných európskych krajinách vrátane Nemecka, teda domovine von der Leyenovej.

Odhaduje sa, že vakcínový obchod Európskej komisie a Pfizeru svojím objemom presiahol hodnotu dvadsiatich miliárd eur, a členské štáty EÚ od neho nemohli ľahko ustúpiť ani v čase už poľavujúceho šírenia nákazy. Vakcíny za minimálne štyri miliardy eur sa pritom vyrobili zbytočne a boli bez úžitku zlikvidované, ako vlani koncom roka vypočítal server Politico.

Text pôvodne publikovali na webe Echo24. Vychádza so súhlasom redakcie.

Lukáš Kovanda /  Denník Štandard