Fico nakoniec až tak nestrašil. Európa sa zahráva s ohňom

Fico nakoniec až tak nestrašil. Európa sa zahráva s ohňom

Fico nakoniec až tak nestrašil. Európa sa zahráva s ohňom 620 330 Mr Hyde

V pondelkovom komentári som predpokladal, že Fico to zrejme preháňa, pretože nasadenie západných vojakov na Ukrajine by nemalo byť horúcou témou samitu. Bol to omyl, európski lídri otvorili aj túto výbušnú otázku. A zahrávajú sa s ohňom.

Polemiky o tom, či si Fico vymýšľa, ukončili výstupy z Macronovho samitu. Viacerí európski lídri potvrdili, že na stole boli aj návrhy na nasadenie západných vojakov na Ukrajine – nie v rámci NATO, ale v rámci dvojstranných dohôd s Ukrajinou.

Potvrdil to Macron. Priznal, že na tomto scenári nateraz nie je zhoda, no vylúčiť sa nedá nič. O niečo presnejší bol poľský prezident Duda. Podľa neho sa najvášnivejšia debata viedla práve o otázke západných kontingentov na Ukrajine. A nakoniec: rokovanie o tejto veci potvrdil aj nemecký kancelár Scholz. Priznal, že viacerí partneri žiadali Nemecko, aby Ukrajine dodalo strely s plochou dráhou letu Taurus, čo by si vyžadovalo prítomnosť nemeckých vojakov na ukrajinskom území.

Nemecko to však rázne odmieta.

Slová nemeckého kancelára naznačili aj účel prípadného nasadenia západných vojakov na Ukrajine. Servisné jednotky z krajín NATO by obsluhovali moderné zbrane, na ktoré Ukrajinci nemajú výcvik. Konkrétne by išlo o bojové lietadlá alebo vyspelé raketové systémy. Trochu zjednodušene povedané: dodávky najmodernernejšej vojenskej techniky pre Ukrajinu by si vyžadovali prítomnosť západných vojakov priamo na mieste. Pretože výcvik ukrajinských vojakov v krajinách NATO nefunguje podľa plánov.

Tým sa dostávame k podstate veci.

Príchod západných vojakov na Ukrajinu by znamenal rozšírenie vojny v Európe. Rusko by nemohlo nečinne tolerovať, že západní vojaci so západnými zbraňami zabíjajú Rusov. Putinov odkaz prostredníctvom jeho hovorcu deň po samite bol celkom jasný: ak budú na Ukrajinu vyslané západné jednotky, priamy vojenský konflikt medzi Ruskom a NATO bude nevyhnutný. Nie možný alebo pravdepodobný. Nevyhnutný.

Jednoducho: európski lídri v pondelok otvorili tému, ktorá je hrou s ohňom. Poslať európskych vojakov do vojny s jadrovou veľmocou a vojensky najsilnejším štátom Európy by bola osudová chyba. Hlavne ak Spojené štáty naznačili, že sa budú držať bokom…

Povedané narovinu, v Európe sa diskutovalo o najhoršom možnom scenári. O zapojení európskych vojakov do konfliktu, do ktorého sa Spojeným štátom vstupovať nechce…

Šialené.

Vyzerá to tak, že horúce európske hlavy v pondelok schladilo Nemecko.

Nemecký kancelár vyhlásil, že Nemecko sa nijakým priamym spôsobom nezapojí do vojny na Ukrajine. Ani v rámci NATO, ani v koalícii ochotných, ani bilaterálne v rámci dodávok zbraní spolu s vojakmi. Dôvod: znamenalo by to riziko svetovej vojny. A to Nemecko riskovať nechce. Pochopiteľne. V tejto disciplíne Nemecko prehráva nula dva.

Keďže po zdržanlivých Spojených štátoch vypadli z hry aj Nemci, najaktívnejší jastrabi, hlavne Poliaci a Briti, vychladli. Našťastie. Rétoriku následne krotilo aj NATO.

Je však choré, že o tomto katastrofickom scenári – o vyslaní európskych vojakov na Ukrajinu a bez tých amerických – sa vôbec diskutovalo.

V konečnom dôsledku je dobré, že Fico túto tému otvoril už pred samitom. A s veľkým krikom. O otázkach, ako sú vojna a mier, by sa nemali robiť tajnosti. Priebeh samitu Ficove varovania potvrdil. Aj keď, našťastie, so zdržanlivým výsledkom.

Na druhej strane je smutné, že prezidentka a progresívna opozícia zotrvávajú na svojich omyloch. Opakujú, že Fico si vymýšľal, dezinformoval a že strašil hrozbou, ktorá neexistuje. Slovom, klamali. A klamú ďalej, aj po samite, ktorý ukázal, že výmysly nešíril Fico, ale dezorientovaní progresívci. „Lovec hoaxov“, asistent poslanca PS Spišiaka a bývalý admin facebookovej Polície SR David Púchovský dokonca tvrdil, že Fico šíril dezinformačné naratívy, lebo na samite „lídri v skutočnosti o tejto téme nedebatovali“ (neskôr svoje naivné slová trochu upravil).

Napokon, táto scéna je pre progresívne kádre typická. Buď sú neinformovaní, alebo zavádzajú, zahmlievajú, odvádzajú pozornosť od reálneho stavu. A keď niekto nahlas upozorní na pravdu a varuje pred reálnymi hrozbami, vynadajú mu do dezinformátorov. Ako na lodi bláznov, kde čierne znamená biele. A kde sa nesmie pochybovať, že dva plus dva je sedem.

Poučenie: buďme radi, že progresívci a ich druhovia z SaS a KDH nezostavili vládu. A že ľudia ako oni nemajú v Európe väčšinu. Ak by bol premiérom Šimečka a ministrami figúry typu Naď a Káčer, pred „vojnovým samitom“ by sme sa od nich nedozvedeli nič. Na samite by si vypočuli domáce bojové úlohy. Následne by ich bez debaty a reálneho rozhodovania (uvažovania) vykonali. A kto by namietal alebo varoval pred rizikami ich politiky, tomu by s nenávisťou v očiach vynadali do proruskej luzy.

Lebo taký je ich svet. Falošný. Arogantný. Iracionálny. Agresívny. Kompletne pomýlený. A pre spoločnosť a mier vysoko nebezpečný.

Dag Daniš