Eduard Chmelár: DNEŠNÉ MÉDIÁ SA HRAJÚ NA MAJITEĽOV PRAVDY A DEMOKRACIU NEBRÁNIA, ALE ZABRAŇUJÚ JEJ

Eduard Chmelár: DNEŠNÉ MÉDIÁ SA HRAJÚ NA MAJITEĽOV PRAVDY A DEMOKRACIU NEBRÁNIA, ALE ZABRAŇUJÚ JEJ

Eduard Chmelár: DNEŠNÉ MÉDIÁ SA HRAJÚ NA MAJITEĽOV PRAVDY A DEMOKRACIU NEBRÁNIA, ALE ZABRAŇUJÚ JEJ 620 330 Mr Hyde

Keď som včera nakrúcal video o tom, ako ukončiť vojnu na Ukrajine, ešte som netušil, akú nestráviteľnú propagandistickú gebuzinu uvaria zasa vo Večeri s Havranom. A bolo to ešte horšie ako naposledy. Vyzeralo to, akoby moderátor závidel Ostrihoňovej miesto na kandidátke Progresívneho Slovenska, a tak sa pousiloval, aby si ho aj on zaslúžil. Ale žarty nabok. Pozvať do relácie o vojne na Ukrajine poradkyňu prezidentky Janu Kobzovú (manželku poslanca za PS Tomáša Valáška), bývalého poradcu premiéra Hegera Miroslava Wlachovského a novinára píšuceho pre denník N Tomáša Forróa je výsmech verejnoprávnosti, je to facka do tváre slovenských daňovníkov, ktorí si neplatia RTVS za to, aby ich kŕmila takýmito angažovane jednostrannými až chorobne zaujatými táraninami. Kto popiera nevyhnutnosť plurality, zvlášť vo verejnoprávnej televízii, nemal by brať do úst demokraciu v akomkoľvek význame. Pluralita však nie je iba formálnou požiadavkou, ktorú požaduje zákon. Je to nevyhnutný predpoklad toho, aby divák získal čo najucelenejší a najpresnejší obraz o realite, pretože pravda je v demokracii výsledkom diskusie, možno aj polemiky, ale rozhodne nie autoritatívnej kázne.

To, ako veľmi tomuto formátu chýbala pluralitná polemická debata, dokazuje aj fakt, že nikto pri takomto zložení nemohol konfrontovať diskutujúcich s ich omylmi a vyvracať ich často až nehorázne lži. Wlachovský sa napríklad dosť nechutným spôsobom pokúšal hrať na city, keď sa falošne rozčúlil, že čo je to vraj za zvrátená požiadavka Rusov, že oni chcú rokovať s Američanmi bez Ukrajincov a že či sa predstavitelia západných demokracií majú rozprávať s vrahom detí. Tak najprv len čistá štatistika. Obete detí sa v Ukrajine počítajú na stovky, v Gaze na tisícky a v Iraku na státisíce. Nespomínam si, že by Wlachovský niekedy ľutoval palestínske alebo iracké deti, naopak, vojenskú agresiu Spojených štátov hlučne podporoval. Ale čo je v tomto kontexte najdôležitejšie, je neodškriepiteľný fakt, že to bol predsa britský premiér Boris Johnson a americký prezident Joe Biden, ktorí v apríli 2022 pod vyhrážkami a nátlakom prinútili ukrajinskú vládu, aby zmenila svoje suverénne rozhodnutie a odmietla mierovú zmluvu s Ruskom. Takéto hrubé zasahovanie do právomocí Ukrajiny Wlachovského nerozčúlilo? Viem, že to opakujem už notoricky často, ale keďže vojnový tábor zámerne ignoruje realitu, nejde z jeho strany o nič iné ako o sprostú propagandu.

Nevedno, kto od koho sa v rodine Tomáša Valáška učil klamať, ale faktom je, že Jana Kobzová v tejto relácii narozprávala lží neúrekom. Najprv drzo klamala, že Američania vraj urobili všetko pre to, aby tejto vojne zabránili a že sa všemožne pokúšali s Rusmi dohodnúť. Je to nehorázna lož, pretože to bol práve ruský prezident, ktorý sa niekoľkokrát pokúsil stretnúť s americkým prezidentom, ale ten arogantne odmietal nielen rokovania, ale aj spoločné telefonáty – to všetko sa dá ľahko vyhľadať, takéto klamstvá sú vzhľadom na ich jednoduchú vyvrátiteľnosť až detinské alebo ak chcete, chorobné. Kobzová takisto opakovala starú mnohokrát vyvrátenú lož o tom, že keby sme neboli v NATO, platili by sme na obranu oveľa viac. Opäť klamstvo. Väčšina neutrálnych štátov má oveľa nižšie výdavky, ako členské štáty Severoatlantickej aliancie, už len preto, že jej politickou filozofiou je militarizmus.

No najobludnejšie boli názory „vojnového reportéra“ píšuceho pre Denník N, ktoré už boli podľa môjho názoru na hrane trestného činu šírenia poplašnej správy. Tomáš Forró desil divákov, že ak Rusi dobyjú celú Ukrajinu, budú podnikať sporadické raketové útoky na Košice, Michalovce a Mochovce – a ostatní týmto bludom usilovne prikyvkávali… Vážení, ja neviem, či si títo blázni uvedomujú, že sme členským štátom NATO a Rusi nie sú šialenci, aby riskovali tretiu svetovú vojnu. Podľa účastníkovej tejto neskorovečernej zhavranenej seansy tým vraj bude Moskva testovať, či nám ostatní prídu na pomoc, veď ani po Mníchovskej zrade nám západní spojenci nepomohli… No konečne uznali moju tézu, na ktorú častokrát upozorňujem… Ale tu je podstatné niečo iné, čo si oni v tých svojich sfanatizovaných hlavách nie sú vôbec ochotní, ani schopní pripustiť. Ukrajina nie je schopná dobyť svoje stratené územia nazad tak, ako Rusi nie sú schopní dobyť celú Ukrajinu. Táto vojna nemá vojenské riešenie, uznáva to už väčšina múdrych hláv, ale títo šialenci celú hodinu spriadali plány, ako musíme posielať na Ukrajinu veľa, viac, najviac zbraní, aby mohol Zelenskyj vyhrať.

Len neprítomnosť oponentov v takejto debate dovoľuje moderátorovi moralizovať nad anexiou Krymu, no ulúpenie Kosova nazvať bezočivo „juhoslovanskou epizódkou“. Ale oni sú takto mentálne nastavení a nechápu zásady demokratickej diskusie, lebo sú vnútorne presvedčení, že sú majiteľmi pravdy. Preto si môže moderátorka TV JOJ Krescanko Dibáková (ďalšia adeptka na kariéru v Progresívnom Slovensku?) hrkútať v štúdiu s Martinom Šimečkom, pochvaľovať si, ako je ich debata dôkazom, že novinári sa môžu spolu kultivovane porozprávať a nechápať, že je to iba preto, lebo obaja sú z rovnakého tábora. Pripomeňme, že je to tá istá novinárka, ktorá sa vyhráža každému, kto sa rozpíše o jej pochybných vzťahoch, trestným oznámením, no sama považuje trestné oznámenie na novinára za ohrozenie demokracie. A pozér Šimečka, ktorý sa falošne tvári, že je mu to ľahostajné, všetkých straší, aké je to nebezpečné, lebo chce proti nemu zakročiť vládna moc. Je Martin Šimečka taký bezhraničný demagóg alebo len obyčajný hlupák, keď nechápe, že v tomto štáte ho môže odsúdiť len nezávislá súdna moc, nie vláda? Možno oboje, ale keď sa všetci v štúdiu zhodli, že nemá význam ísť do debaty s ich oponentmi, lebo sa nevedia správať a nehovoria pravdu, tak mi vybilo poistky.

Kto tu určuje normy slušného správania a pravdivosti? Šimečka, ktorý nadáva špičkovým vedcom a umelcom do spodiny, voličom Smeru do svíň v ľudskej koži a slovenskému národu do zbabelcov? Krescanko Dibáková, ktorá skáče do reči výlučne tým, s ktorými nesúhlasí a nedovolí im dokončiť myšlienku? To úplne vážne? Kto vás takto vychoval? Je nanajvýš úsmevné, ak chcú práve takíto nevzdelaní a nekultúrni ľudia určovať, čo je pravda. Prieči sa to všetkým zásadám žurnalistiky a celej podstate západnej filozofie od otráveného Sokrata až po upáleného Giordana Bruna, ktorá bola svojou podstatou dialogická. A je vrcholne trápne, že práve Šimečka, ktorý obhajuje svoje právo na hulvátstvo, chce umlčať oponentov, s ktorými si zbabelo netrúfa diskutovať, lebo vie, že by ho argumentačne rozmetali na prach. Takíto úbožiaci sa falošne stavajú do pózy hrdinov, hoci vo svojom vnútri sú neobyčajní zbabelci, ktorí nedokážu pravdu obhájiť poctivým žurnalistickým spôsobom – teda argumentmi v pluralitnej diskusii tvárou v tvár – ale iba mocenským represívnym spôsobom, teda ostrakizáciou oponenta alebo útekom pred ním.

Vráťme sa však k včerajšej Večeri s Havranom. Práve nedostatok všestranných informácií v takýchto jednostranne až propagandisticky ladených debatách je dôvodom, prečo je pluralita názorov nevyhnutná nielen v takýchto citlivých témach, tobôž už na obrazovke RTVS. Práve táto bezohľadná až bezočivá atmosféra v médiách verejnej služby nerešpektujúca rôznorodosť názorov v spoločnosti je dôvodom, prečo sa musia udiať v RTVS čo najskôr zásadné zmeny, keďže licenčná rada je nefunkčná a dlhodobo si neplní svoje úlohy. A práve takáto nechutne zaujatá relácia plná lží, poloprávd a zavádzania je dôvodom, aby ste si pozreli dnešné vydanie Drobnohľadu Eduarda Chmelára, v ktorom zhŕňam všetky relevantné názory, ktoré v našich médiách nepočujete (link na neho nájdete v prvom komentári pod týmto statusom).

Zdroj: FB profil Eduard Chmelár