Kennedy v hlavnom prúde USA: Vymanenie sa zo systému dvoch strán

Kennedy v hlavnom prúde USA: Vymanenie sa zo systému dvoch strán

Kennedy v hlavnom prúde USA: Vymanenie sa zo systému dvoch strán 620 330 Doktor

Robert Kennedy bol schopný publikovať edíciu v bežných amerických novinách. USA sa musia vymaniť zo „stlačenia systému dvoch strán“.

Predvolebná kampaň v USA je už v plnom prúde a po boku Trumpových republikánov a demokratov s dementným Joeom Bidenom (stále) na čele sa stále angažuje aj Robert F. Kennedy Jr. Jeho predvolebná kampaň síce stratila na obrátkach a prieskumy v poslednom čase ukazujú negatívny trend, no napriek tomu sa počas svojej kandidatúry etabloval hlbšie v dominantnom diskurze. Dostáva teda priestor aj od hlavného prúdu.

Strana nedemokratickej jednoty

Tradičný liberálny denník Baltimore Sun v stredu zverejnil stanovisko RFK. Kennedy v ňom vyzýva na ukončenie systému dvoch strán, ktorý znemožňuje demokraciu a pred voľbami vylučuje nezávislých kandidátov z politického procesu.

Tu je preložený komentár RFK:

Otcovia zakladatelia nás varovali pred politickými stranami.

Vo svojom rozlúčkovom prejave Georgea Washingtona prvý a jediný nezávislý prezident Ameriky varoval, že vzostup politických strán nakoniec „podkope moc ľudu“. A náš druhý prezident John Adams povedal: „Ničoho sa nebojím tak veľmi ako rozdelenie republiky na dve veľké strany.

Napriek prezieravým varovaniam otcov zakladateľov dve hlavné strany úplne ovládli americký politický systém. Pod ich vládou sa každý problém stáva straníckym problémom a kyselina politického rozdelenia rozleptáva štruktúru našej spoločnosti.

Ani demokrati, ani republikáni nereprezentujú demokratickú vôľu ľudu. Obe maju na svedomí miznutie strednej triedy, chaos na našich hraniciach, neprestajné vojny, výbuch chronických chorôb, úpadok infraštruktúry, znečistenie a zajatie vlády Wall Street, Big Tech, Big Pharma, Big Ag, vojenskími dodávatelmi a inými záujmovými skupinami.

Tieto záujmy kontrolujú našu vládu do takej miery, že mnohí Američania označujú tieto dve strany – bez ohľadu na to, ktorá strana je vo vedení – za „jednotnú stranu“.

Voliči sú tak znechutení zjednotenou stranou, že takmer polovica sa identifikuje ako nezávislí, oproti asi 25 % ako demokrati a 25 % ako republikáni. Húfne sa od strán odvracajú. Väčšina voličov si neželá, aby v roku 2024 kandidoval Donald Trump ani Joe Biden.

Tieto dve strany nedokážu voličom predstaviť inšpiratívnych kandidátov a namiesto toho sa spoliehajú na to, že svojho kandidáta vykreslia ako menšie zlo. Vyvolávanie nenávisti sa stáva kľúčovou volebnou taktikou. Skôr podnecujú strach a hnev, než aby prezentovali pozitívnu víziu budúcnosti.

Hoci prieskum z roku 2022 ukázal, že 70 % Američanov verí, že Biden by sa nemal uchádzať o znovuzvolenie, predstavitelia Demokratickej strany šíria strach, že moja nezávislá kampaň na prezidenta a ďalšie kandidatúry tretích strán predstavujú hrozbu pre demokraciu. Nie sme hrozbou pre demokraciu. Sme demokracia.

Demokracia – demos (ľudia) a kratos (vláda), zo starovekej gréčtiny – znamená „vláda ľudu“, nie „vláda strany“. Obe strany však zväčšili svoju kontrolu nad volebným procesom do takej miery, že tretia alebo nezávislá kandidatúra je takmer nemožná.

Napríklad Demokratická strana sfalšovala svoje primárky od povstania Bernieho Sandersa v roku 2016. Pravidlá pre primárky umožňujú zasvätencom strany zablokovať akúkoľvek kandidatúru, ktorá sa im nepáči.

Teraz sa „systém jednej strany“ snaží zabrániť mne a ďalším kandidátom tretích strán objaviť sa na štátnych hlasovaniach pomocou tajných pravidiel prístupu k hlasovaniu, ktoré sú navrhnuté tak, aby upevnili mocenský monopol oboch strán. Demokrati sa tiež pokúšajú odoprieť voličom možnosť voľby odstránením Trumpa z hlasovania v štátnych voľbách pomocou pochybných právnych teórií, čo je pokus, s ktorým nesúhlasím. Niet pochýb o tom, že sa tiež zapoja do súdneho konania, aby napadli petície, ktoré moji neúnavní zamestnanci a dobrovoľníci zbierajú, aby ma dostali na hlasovanie vo všetkých 50 štátoch.

Smutným faktom je, že ani jedna veľká strana neobhajuje demokratické princípy. Obe strany umožnili veľkému biznisu a elitným záujmom prevziať kontrolu nad našou vládou, takže priemerný občan má malý vplyv na politiku. Počet lobistov teraz prevyšuje počet členov Kongresu – zástupcov ľudu – o 20 ku 1.

Trump slávne sľúbil, že vysuší močiar, ale ukázalo sa, že nie je v stotožnený s touto úlohou a zaplnil svoje posty obvyklými firemnými lobistami a inými tvormi z močiarov. Na druhej strane Biden pláva vo washingtonských močiaroch už viac ako 50 rokov.

Dobrou správou je, že moje čísla prieskumov naznačujú, že Američania túžia po outsiderovi, ktorý by spochybnil status quo. V trojdielnom preteku vediem nad Bidenom a Trumpom ako nezávislý, s najväčšou skupinou voličov, a medzi všetkými voličmi do 45 rokov v kľúčových swingových štátoch. NBC News práve zverejnila prieskum, podľa ktorého 34 % voličov hovorí, že si vedia predstaviť podporu mojej kampane – to je viac ako tretina voličov v pretekoch troch kandidátov.

Myslím si, že tieto čísla odrážajú moju silu ako kandidáta, ale odzrkadľujú aj širší trend: odmietavý postoj verejnosti k systému dvoch strán.

V týchto voľbách ide o viac ako o moju kandidatúru. Ide o obnovenie demokracie – skutočnej „vlády ľudu“ – tým, že ju oslobodíme zo zovretia nefunkčného systému dvoch strán. Tento november môžu Američania napraviť tento nefunkčný systém vyhlásením nezávislosti od neho.

Zdroj: https://tkp.at/2024/02/15/kennedy-im-us-mainstream-aus-zweiparteiensystem-ausbrechen/