MÉDIÁM UNIKLO NAJDÔLEŽITEJŠIE POSOLSTVO ROZHOVORU S V. PUTINOM: JE NÍM VÝZVA NA MIEROVÉ ROKOVANIA

MÉDIÁM UNIKLO NAJDÔLEŽITEJŠIE POSOLSTVO ROZHOVORU S V. PUTINOM: JE NÍM VÝZVA NA MIEROVÉ ROKOVANIA

MÉDIÁM UNIKLO NAJDÔLEŽITEJŠIE POSOLSTVO ROZHOVORU S V. PUTINOM: JE NÍM VÝZVA NA MIEROVÉ ROKOVANIA 620 330 Mr Hyde

Je radosť žiť v krajinke, kde sa médiá zaujímajú viac o močový mechúr amerického ministra obrany a prostatu britského monarchu ako o najdôležitejšie interview za posledné roky, ktorým bezpochyby je rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimírom Putinom. A ak sa aj o neho zaujímajú, tak len povrchne, hystericky, pričom im (ako vždy) uniká podstata veci. To najdôležitejšie, čo ruský prezident povedal, nie je (eufemisticky povedané) jeho svojská interpretácia dejín. Je to výzva na rokovanie. Mnohým nedošlo, že tento rozhovor bol určený americkému publiku a ešte konkrétnejšie – tým, ktorí majú v Spojených štátoch rozhodujúce slovo. A tí, ktorí tento odkaz pochopili a mlčia o ňom, zámerne odvádzajú pozornosť od tohto kľúčového posolstva. Pokúsim sa vám preto nahradiť poctivú analýzu, ktorá chýba v našich médiách.

Zajtra o 8.00 hod. (v utorok 13. februára) vyjde na Drobnohľade Eduarda Chmelára asi najdôležitejšie video, aké som kedy nakrútil. Vopred upozorňujem, že je dosť dlhé, ale kto chce pozerať krátke príspevky, nech si pozrie v televízii nejaké flešky, ak si myslí, že mu to stačí. Taká zložitá problematika sa nedá vysvetliť ako komiks. Prvých dvadsať minút bude asi ľudí, ktorí nemajú radi dejiny, nudiť, podobne ako bol Tucker Carlson nervózny z toho, prečo ruský prezident toľko rozpráva o histórii a kam tým mieri. Vysvetlíme si, v čom sa Vladimír Putin mýli, v čom zavádza a prečo jeho výklad ukrajinských dejín nemôžem prijať ani ako profesionálny historik, ani ako slovenský vlastenec a už vôbec nie ako principiálny antifašista. Táto časť bude poučná najmä pre tých, ktorí znevažujú ukrajinskú identitu tým, že Ukrajinu pohŕdavo vyhlasujú za umelý štát. Je to však tá istá cynická rétorika a tá istá obludná mentalita, s akou Viktor Orbán označil Slovensko za „odtrhnuté územia“ a s akou čechoslovakisti tvrdili, že Česi a Slováci sú vraj jeden národ a Slovensko si vymyslel Masaryk. Tí, ktorí o Ukrajine nič nevedia, budú preto prekvapení, aké sme mali v 19. storočí spoločné osudy a ako sme sa navzájom podporovali.

Keď sa však prehryziete touto historickou časťou, v druhej polovici vás čaká komplexná analýza toho, ako Rusi vnímajú tento konflikt, že táto vojna sa mohla skončiť hneď na začiatku aj so stiahnutím ruských vojsk, keby dohodnutú mierovú zmluvu neprekazili Briti a Američania, ako Západ dvadsať rokov napínal strunu, kým praskla a hlavne – že dnes netreba o mieri presviedčať ani Rusov, ani Ukrajincov, ale Američanov. Vladimír Putin vyslal extrémne dôležitý signál, ktorý nesmie zapadnúť v hlušine šovinistických a demagogických príspevkov. Rusko je pripravené rokovať o zárukách bezpečnosti a suverenity pre Ukrajinu, ak Spojené štáty a EÚ zaručia neutralitu Ukrajiny. Je to tak zrozumiteľné, ako len môže byť. Európa a jej lídri by mali presvedčiť svojho najdôležitejšieho spojenca, aby zahasil, čo rozdúchal a prestal odmietať rokovania. Washington si musí uvedomiť, že už nie je pánom sveta a že bezpečnosť je buď nedeliteľná alebo žiadna. A aj vy všetci sa môžete stať poslami mieru, ak budete šíriť výzvu na rokovania. Dosť bolo zabíjania, vyriešte to za rokovacím stolom!

Zdroj: FB profil Eduard Chmelár