Zoberte si ich alebo mlčte

Zoberte si ich alebo mlčte

Zoberte si ich alebo mlčte 620 330 Doktor

Zoberte si ich alebo mlčte: Americkí republikáni hovoria poľskému Tuskovi, aby zobral amerických migrantov, aby uvoľnil pomoc Ukrajine

Donald J. Trump (vpravo) a Donald Tusk (vľavo) počas plenárneho zasadnutia na druhý deň summitu G20 v Hamburgu v roku 2017 v dňoch, keď bol Trump POTUS a Tusk predsedom Európskej rady. Nikdy spojenci, teraz pravdepodobne nepriatelia. EPA/FELIPE TRUEBA

Americkí republikáni rázne zareagovali na to, čo považovali za výčitky od poľského premiéra Donalda Tuska za odmietnutie balíka pomoci Washingtonu pre Ukrajinu.

Odpoveď prišla po tom, čo Tusk uviedol, že „Reagan sa bude obracať v hrobe“ a že republikáni „sklamali strednú a východnú Európu“, keď návrh nepodporili.

Senátor JD Vance povedal, že Tusk by mal „preukázať viac rešpektu“ k USA, ktoré podľa neho chránia Poľsko, a že by mal obmedziť svoje „autoritárske tendencie doma“.

Senátor Marco Rubio, ktorý v roku 2016 súperil s Trumpom v republikánskych primárkach, poradil Tuskovi, aby „pomohol“ Amerike riešiť jej migračnú krízu, aby sa mohli uvoľniť zdroje na pomoc Ukrajine.

„Vážený pán premiér, môžeme vám začať posielať 300 000 migrantov, ktorí ilegálne vstupujú do Ameriky každý mesiac? Skutočne by nám to pomohlo vysporiadať sa s inváziou do našej krajiny a pomôcť nám pri schvaľovaní zákona o pomoci, ktorý chcete, aby sme schválili,“ povedal Rubio.

Americký Senát sa 7. februára nedokázal dohodnúť na balíku pomoci v hodnote 118 miliárd USD (109,5 miliardy eur) pre hranice USA, Ukrajiny a Izraela.

Stalo sa tak po tom, čo sa republikánski senátori postavili za výzvu bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa zablokovať opatrenie, keďže predpokladaný prezidentský republikánsky nominant sa domnieval, že je „neadekvátne“ na efektívne riešenie situácie na južných hraniciach USA.

Tusk zverejnil status na X dňa 8. februára po tom, čo republikánski politici nedokázali podporiť balík americkej pomoci pre Ukrajinu a vyhlásil: „Vážení republikánski senátori Ameriky. Ronald Reagan, ktorý pomohol miliónom z nás získať späť našu slobodu a nezávislosť, sa dnes musí v hrobe obracať. Hanbite sa.“

Republikánsky senátor JD Vance odpovedal Tuskovi na rovnakej platforme sociálnych médií a obvinil ho z „autoritárstva“ doma a z toho, že USA preukazuje „nedostatok rešpektu“.

„Nový vodca Poľska zatýka politických oponentov a za bezpečnosť svojej krajiny vďačí našej štedrosti,“ povedal Vance.

„Mohol by zvážiť prejavenie uznania alebo aspoň zmiernenie vlastných autoritárskych impulzov.“

Vance zrejme narážal na skutočnosť, že od nástupu do funkcie v polovici decembra Tuskova vláda uväznila dvoch opozičných poslancov – odkedy ich prepustili – napriek tomu, že im poľský prezident udelil milosť.

Okrem toho prevzala verejnoprávne médiá a štátnu prokuratúru spôsobom, akým mnohí právni experti a opozícia tvrdia, že je nezákonná.

Rubio rozšíril svoj príspevok na X a povedal poľskej štátnej tlačovej agentúre PAP , že jeho odkaz Poľsku bol, že „ak by sa stalo obeťou invázie 8 miliónov nelegálnych migrantov, radšej by riešil tento problém, ako s Ukrajinou“.

Dodal: „Pomoc Ukrajine je potrebná, ale najprv ju treba dodať doma“ a USA by nedokázali pomôcť svojim spojencom, ak by boli nútené míňať peniaze „miliónov“ nelegálnych migrantov.

Elbridge Colby, bývalý úradník ministerstva obrany USA počas Trumpovho pôsobenia vo funkcii prezidenta, tiež kritizoval Tuska v relácii X: „Hanbite sa! Ste hrozní ľudia!“ napísal.

„Mohli by ste, prosím, riskovať jadrovú vojnu, aby ste nám pomohli brániť?“ Funguje to?“

Povedal, že „keďže Amerika čelí hlbokým strategickým, ekonomickým a imigračným problémom, mnohí Američania sa pýtajú, či sa oplatí zostať v zahraničí“.

„Tvrdím, že je to, aj keď viac selektívne a posúva sa skôr k modelu partnerstva ako závislosti“, ale dodal, komentáre Tuska to „podkopali“.

Dodal, že mal pocit, že Tuskov tweet musel podráždiť veľkú časť americkej verejnosti, pretože znel ako „tu máme vodcu krajiny, ktorá si NATO cení viac ako ktorákoľvek iná a je priamo ohrozená Ruskom.

„Zdá sa, že takéto moralistické nahováranie je takmer vopred odsúdené na opovrhnutie Američanmi.“

Colby povedal, že je presvedčený, že výhľad je nesprávny: „Poľsko je vzorom v prechode k sebestačnejšiemu prístupu k svojej bezpečnosti vzhľadom na rastúce výdavky na obranu.“

Líder poľského poslaneckého klubu Konzervatívcov (PiS) Mariusz Błaszczak v rozhovore pre komerčnú televíznu stanicu Polsat tiež kritizoval Tuska za jeho útok na republikánov a označil ho za „vážnu politickú chybu“.

„Čo ak teraz vyhrajú republikáni?“ povedal.

Predchádzajúca vláda PiS a súčasný prezident Andrzej Duda boli v minulosti kritizovaní za to, že sú „príliš úzko prepojení“ s Trumpovou administratívou.

V rámci toho sa uvádza viac amerických jednotiek umiestnených v Poľsku a zabezpečených obchodov na dovoz skvapalneného plynu, ako aj účasť na výstavbe prvej poľskej jadrovej elektrárne.

Okrem toho sa často poukazuje na americkú podporu Iniciatívy troch morí – iniciatívy severojužnej osi EÚ pre krajiny, ktoré ležia medzi Baltským, Čiernym a Jadranským morom.

Mnohí v Európe a inde sa obávali, že vzťahy medzi Poľskom a Amerikou sa pod vládou amerického prezidenta Joea Bidena zhoršia, no zdá sa, že obe krajiny sa vo všeobecnosti zblížili.

Bolo to najmä v dôsledku vojny na Ukrajine, pričom Poľsko sa stalo centrom vojenskej aj humanitárnej pomoci pre Ukrajinu a hlavným nákupcom americkej vojenskej techniky, ako sú tanky Abrams, vrtuľníky Blackhawk a systémy protivzdušnej obrany Patriot.

Zdá sa, že Tuskov výbuch na X a podpora plánov spoločných obranných iniciatív Európskej únie zo strany jeho ministra zahraničných vecí Radosława Sikorského naznačujú, že Poľsko bude mať problém spolupracovať s akoukoľvek novou Trumpovou administratívou, ak vyhrá nasledujúce prezidentské voľby v USA.

V takom prípade bude do značnej miery nútený vložiť všetky svoje vajcia do jedného európskeho obranného koša.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/02/put-up-or-shut-up-us-republicans-tell-polands-tusk-to-take-us-migrants-to-release-ukraine-aid/