„EÚ skutočne chcela vydierať Maďarsko“ – rozhovor s poradcom V.Orbána

„EÚ skutočne chcela vydierať Maďarsko“ – rozhovor s poradcom V.Orbána

„EÚ skutočne chcela vydierať Maďarsko“ – rozhovor s poradcom V.Orbána 620 330 Doktor

„EÚ skutočne chcela vydierať Maďarsko“: Orbánov politický poradca v rozhovore pre eXXpress

Balázs Orbán počas návštevy Viedne poskytol eXXpressu exkluzívny rozhovor na maďarskom veľvyslanectve.

V Bruseli došlo k vydieračskému škandálu: EÚ hrozila, že položí maďarskú ekonomiku na kolená. Balazs Orban (37), politický poradca Viktora Orbana, to exkluzívne potvrdzuje v rozhovore pre eXXpress. Hovorí aj o Ukrajine, závažných chybách EÚ, nelegálnej migrácii a útokoch Bruselu na pravicové vlády.

Balázs Orbán je politickým riaditeľom premiéra Viktora Orbána, a teda jeho kľúčovým poradcom. Napriek podobnému menu nie je príbuzný s maďarským šéfom vlády. Balazs Orban v rozhovore pre eXXpress hovorí o dvojakom metri v Bruseli a o tom, o čom sú nedávne spory Maďarska s Európskou komisiou. Okrem toho sa neštíti kritizovať azylovú politiku EÚ – a tiež jej zahraničnú politiku: Spoločná línia je väčšinou len predstieraná. Európski politici by sa podľa politického poradcu mali v záujme Európy urýchlene usilovať o rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Balazs Orban v rozhovore s redaktorom eXXpress Stefanom Beigom

„Západ naďalej podnecuje vojnu na Ukrajine“

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno v televíznom rozhovore s Tuckerom Carlsonom povedal: Len čo Západ prestane Ukrajine dodávať zbrane, vojna sa skončí v priebehu niekoľkých týždňov. To isté hovorí aj premiér Viktor Orbán. Majú tu teda Maďarsko a Rusko rovnaké postavenie?

Nie, od začiatku máme na konflikt iný pohľad. Ruskú inváziu sme vždy označovali za jasné porušenie medzinárodného práva. Ale o to teraz nejde. Teraz si povedzme, ako vyriešime tento konflikt. Naša pozícia už roky bola: Na bojisku nemôže existovať žiadne vojenské riešenie. Mali by sme sa vrátiť k diplomacii. Snažíme sa o tom presvedčiť našich spojencov v Bruseli a všade inde. Túto vojnu začali Rusi, no Západ ju naďalej podnecuje. Nemyslíme si, že je to dobrý nápad, pretože táto cesta vyústi buď do kolapsu ukrajinskej armády, alebo do eskalácie, ktorá povedie k tretej svetovej vojne. Stručne povedané: maďarská a ruská pozícia sú z pochopiteľných dôvodov odlišné. Ale ako zodpovedný vnímame aj Západ.

Premiér Viktor Orbán vlani v októbri navštívil prezidenta Vladimira Putina: Maďarsko zostáva v kontakte s Kremľom. APA/AFP/POOL/Grigory SYSOJEV

„Vojna na Ukrajine oslabuje Európu“

Západní politici kontrujú: Bez dodávok zbraní sa Kyjev nemôže brániť ruskej agresii. Potom by ruská armáda dobyla ešte viac ukrajinského územia.

Preto je diplomacia taká dôležitá. Musíme sa porozprávať s Rusmi a začať rokovania. Západné hlavy štátov a vlád to odmietajú. Nechcú sa rozprávať s Moskvou. Z nášho pohľadu je to chyba. Najprv by sme mali obnoviť komunikačné kanály, dosiahnuť prímerie a potom sa pustiť do ťažkej a veľmi dlhej diplomatickej misie. V konečnom dôsledku by malo byť možné dosiahnuť dlhodobú dohodu medzi Spojenými štátmi, Európou a Ruskom, ktorá bude mať dôsledky aj pre Ukrajinu. Myslím, že toto je jediné východisko. Neviem, či je to v záujme Ruska a USA, ale určite by to malo byť v záujme Európy, pretože táto vojna nás len oslabuje.

Ukrajinský konflikt ďalej živí západná politika, kritizuje Balázs Orbán. Na snímke prezident Selesnyj s ministrom zahraničných vecí Baerbockom

„Európa je očividne rozdelená v otázke ukrajinského konfliktu“

Myslíte si, že všetky európske štáty majú v tomto konflikte rovnaké záujmy?

Nie, Európa je zjavne rozdelená. Mnohé východoeurópske krajiny vnímajú konflikt ako príležitosť zatlačiť, poraziť a zničiť Rusko na dlhú dobu. To nie je náš cieľ. Ostatné európske krajiny si tiež neželajú pokračujúcu konfrontáciu s Ruskom. Ale tieto rozdiely medzi členskými štátmi EÚ nás robia slabými a, úprimne povedané, nedokážeme konflikt zvládnuť.

„Zahraničná politika je tiež vnútroštátnou záležitosťou v rámci EÚ“

Šéf diplomata EÚ Josep Borrell sa však snaží ohlásiť spoločnú zahraničnú politiku EÚ. Je to podľa vás chyba?

Áno. Od roku 2019 zodpovední v Bruseli zlyhali takmer vo všetkých oblastiach – či už v migrácii, zahraničnej politike, zelenej transformácii a podobne. Európu neriadia skutoční lídri. Okrem toho by zahraničná politika v rámci EÚ mala byť aj otázkou národnej suverenity. EÚ môže konať spoločne len vtedy, ak existuje predchádzajúca dohoda medzi členskými štátmi. Ak to chýba, neexistuje žiadna európska zahraničná politika. Ale aj bez dohody medzi 27 členskými štátmi sa zahraničná služba správa tak, ako keby bola dohoda dosiahnutá, a akoby teraz mohla konať v súlade so zahraničnopolitickými rozhodnutiami EÚ.

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová len predstierajú spoločnú zahraničnú politiku EÚ, kritizuje Budapešť.

To platí nielen pre rusko-ukrajinskú vojnu, ale aj pre izraelsko-palestínsky konflikt. Mnohé krajiny ako Rakúsko, Maďarsko, Česká republika, Nemecko a ďalšie stredoeurópske krajiny rozhodne nesúhlasia s pro-Hamasskými vyhláseniami Európskej služby pre vonkajšiu činnosť. Je neprijateľné, aby ktokoľvek robil takéto vyhlásenia v mene EÚ.

„Žiadna seriózna krajina nemôže dovoliť zahraničným darcom zasahovať do volieb“

Napätie medzi Budapešťou a Bruselom sa nedávno zintenzívnilo, pretože Maďarsko prijalo nový zákon o národnej suverenite. Aký je účel tohto zákona?

Veľmi zlé skúsenosti sme mali z volieb v roku 2022. Uniknuté videá, dokumenty a spravodajské správy ukázali, že cudzie peniaze prúdili do opozičných strán s cieľom ovplyvniť maďarskú politiku. Počas predvolebnej kampane sme o tom nič nevedeli. Boli len fámy. Keď sa po voľbách objavili dôkazy, bol to vážny problém. Žiadna seriózna krajina nemôže dovoliť zahraničným darcom zasahovať do jej vlastných volieb. Preto sme sa rozhodli uzavrieť medzery v našom právnom systéme, aby sme ochránili našu suverenitu a voľby. Toto je základný kameň prežitia vážneho stavu.

„Zahraničné financovanie volebných kampaní je zakázané už 30 rokov“

Mali by sa teda podľa tohto zákona zakázať organizácie, ktoré dostávajú peniaze zo zahraničia a môžu ovplyvňovať voľby? To by mohlo rovnako ľahko zahŕňať medzinárodné mimovládne organizácie.

Nie, nemajú. Zákon je jasný. Ešte pred voľbami v roku 2022 sa volebné kampane nesmeli financovať z cudzích peňazí. Ale teraz sa to stalo. Volebné kampane Zjednotenej opozície boli financované prostredníctvom mimovládnych organizácií. Problém nebol v tom, že by boli financované mimovládne organizácie. Problémom bol účel peňazí.

Opäť: zahraničné financovanie volebných kampaní maďarskými opozičnými stranami je už 30 rokov nezákonné – rovnako ako v iných krajinách. Stalo sa to však bez nášho vedomia. Inštitúcia teraz vďaka novému zákonu sleduje volebné obdobie a zabezpečuje, aby k takémuto financovaniu nedochádzalo. Ide len o to zverejniť to a v prípade potreby podniknúť právne kroky.

„Brusel chce spôsobiť ťažkosti pravicovým konzervatívnym vládam“

Ako si vysvetľujete kritiku z Bruselu?

Brusel by mal vlastne podporovať členské štáty pri obrane ich suverenity. Navyše peniaze na predvolebné kampane nepochádzali z EÚ, ale najmä zo Spojených štátov. Sú na to dôkazy. Legislatívne iniciatívy podobné tej našej tu už boli, no kritizujeme ich len my. Je to dvojaký meter. Brusel zneužíva svoju právomoc na to, aby spôsobil vážne problémy členským štátom s pravicovo konzervatívnymi kresťanskodemokratickými vládami. Sú len dve možnosti: buď EÚ a bruselské inštitúcie nebudú nikde zasahovať do domácej politiky. Alebo sa do toho skutočne zapletú, ale až vtedy, keď dôjde k jasným porušeniam zákona – nie z politických dôvodov.

„EÚ chce, aby Maďarsko vpustilo nelegálnych migrantov“

Boli ste tiež neustále v rozpore s Komisiou EÚ v oblasti migrácie a rodovej politiky.

Prijali sme zákon na ochranu detí. V školách, škôlkach a vzdelávacích inštitúciách sa podľa neho nesmie šíriť rodová propaganda. V dôsledku toho bolo proti nám začaté konanie o porušení.

Zákon o národnej suverenite by mal zakázať zahraničné financovanie kampane, ako v iných krajinách, hovorí Balazs Orban

Pokiaľ ide o migráciu, máme fungujúci systém: máme fyzickú bariéru, plot a právny systém, ktorý migrantov drží mimo. Brusel proti nám napriek tomu začal konanie o porušení a vyhral. Teraz chcú zničiť náš systém a pustiť migrantov dovnútra. To nechceme. Nelegálni migranti nemajú na maďarskom území miesto.

„Migranti by museli požiadať o azyl mimo EÚ“

Prečo potom migranti stále prichádzajú z Maďarska do Rakúska?

Potvrdia to rakúske policajné zložky na hraniciach: minulý rok sa nám podarilo zastaviť viac ako 170 000 ľudí. Predstavte si, koľko ľudí by prišlo do Rakúska, keby sme to neurobili.

Povedali by ste, že azylová a migračná politika EÚ zlyhala? Ak áno: čo treba urobiť?

S týmto tvrdením by som súhlasil. Systém nefunguje. Podľa jeho logiky by sme mali ľuďom umožniť vstup do krajiny a následne rozhodnúť, či ide o nelegálnych migrantov alebo utečencov. Ak sa ukáže, že ide o nelegálnych migrantov, snažíme sa ich deportovať, ale to zjavne nefunguje.

Mali by sme zaviesť nový systém, ktorý znemožní vstup na územie EÚ alebo do schengenského priestoru bez povolenia. Migranti musia požiadať o azyl mimo EÚ. Ak ho dostanú, bude im povolený vstup na územie EÚ. To je to, za čím si stojíme. V Maďarsku funguje systém takto: v Belehrade môžete požiadať o azyl. Ale nedovolíme nikomu nelegálne prekračovať naše hranice. Myslím si, že toto je jediný účinný spôsob.

„EÚ by mala podporovať štáty, ktoré kontrolujú svoje hranice“

Kto by to mal implementovať? EÚ alebo štáty Schengenu?

Myslím si, že by to mali urobiť členské štáty, no mala by ich podporovať EÚ. Momentálne to niektoré štáty nerobia, iné ako my áno, no nie sú podporované Bruselom, ale neustále sú napádané – kvôli právnemu systému a hraničným kontrolám. EÚ by mala urobiť presný opak a podporiť členské štáty, ako sme my, vo finančných a právnych otázkach pomocou nového právneho rámca.

Die Mitgliedsstaaten sollten sich um den Stopp der illegalen Migration kümmern, dabei aber von der EU unterstützt werden, fordert Orbans Polit-Berater. Im Bild: Italiens Ministerpräsidentin Giorgia Meloni (47).

Hlavy štátov EÚ sa nehanebne vyhrážali Viktorovi Orbánovi

Krátko pred dohodou o ďalších peniazoch EÚ na pomoc Ukrajine denník Financial Times informoval o uniknutom dokumente, podľa ktorého EÚ vydiera Maďarsko. Ak bude Budapešť naďalej blokovať platby Kyjevu, budú prijaté masívne opatrenia proti maďarskej ekonomike. Čísla v Bruseli správu okamžite popreli. Žiadne také plány nie sú, hovoria, že pokračujú v rozhovoroch. Zdá sa, že premiér Orbán to vidí inak. Došlo teda k takémuto vydieraniu? Bola situácia vážna?

Bola vážna.

Takže to nebolo nedorozumenie zo strany Financial Times?

Viktor Orbán si po dohode s vedením EÚ podáva ruku s kancelárom Olafom Scholzom. APA/AFP/Ludovic MARIN

Nie nie nie. Keď hlavy štátov a vlád EÚ telefonovali s premiérom Orbánom, bezostyšne mu avizovali presne túto hrozbu.

„Maďarsko zvíťazilo: Žiadna bezpodmienečná finančná pomoc pre Kyjev“

Premiér Orbán zrejme ustúpil. Nakoniec došlo k dohode o finančnej pomoci z rozpočtu na dva roky.

Kľúčová otázka spočiatku znela: z domácich zdrojov alebo iných. Ak z domácich, tak len v súlade s určitými požiadavkami od nás. Prvou z nich bolo, aby sa zaviedli aspoň kontrolné mechanizmy. Pôvodný návrh bol: dajte Ukrajine peniaze a nech si s nimi robí, čo chce. Je nám jedno, čo sa stane s peniazmi. Myslím si, že EÚ, ktorá poskytuje bezpodmienečnú finančnú pomoc krajine mimo EÚ, sa neberie vážne.

Prevládali sme: teraz existuje kontrolný mechanizmus. Takže dostaneme informácie o tom, čo sa deje s peniazmi a budeme sa o tom môcť rozprávať každý rok. Podľa mňa je to dobré pre Rakúsko, Maďarsko a všetky krajiny. Dosiahli sme aj niečo iné: Európska rada dala jasne najavo, že so všetkými členskými štátmi sa musí zaobchádzať spravodlivo. Rada tým vlastne vysielala odkaz Parlamentu, ktorý chce neustále vystavovať Maďarsko ideologickej blokáde.

Tlak na Maďarsko: „Bolo to de facto politické znásilnenie“

Popierate ubezpečenia z Bruselu? prečo?

Pretože máme rôzne skúsenosti. Poprední politici zavolali môjmu premiérovi a otvorene mu to vysvetlili. Tento prístup sme odmietli. Je to v rozpore so základnou myšlienkou EÚ. Toto je de facto politické znásilnenie. Tiež sme sa vyjadrili veľmi jasne a dali sme jasne najavo, že sa nebojíme. Myslíme si, že maďarská ekonomika je dostatočne silná.

Kniha Balazsa Orbana je dostupná aj v nemeckom preklade.

Problém nebol v tom, že by prostriedky smerovali na Ukrajinu. Problém bol: Pomoc EÚ Kyjevu chceli spracovať cez spoločný rozpočet. Povedali sme: Sme pripravení podporiť Ukrajinu, ale nie o zmene rozpočtu. Ak áno, museli by sme sa vopred dohodnúť na podmienkach.

Nové príležitosti pre malé štáty v meniacom sa svetovom poriadku
Vaša kniha „Maďarské strategické myslenie“ práve vyšla. Ako by ste definovali strategické myslenie Maďarska niekoľkými slovami?

Knihu som napísal, aby každý záujemca vedel, kto sme a prečo zmýšľame tak, ako rozmýšľame. Základná myšlienka knihy je: Zažívame meniaci sa svetový poriadok. Aj malé či stredné štáty ako Maďarsko, Rakúsko a ďalšie krajiny majú priestor na vlastnú stratégiu. Okrem toho by sa maďarská stratégia nemala dovážať zvonku, ale mali by sme ju vypracovať my sami. Malo by to byť zakorenené v našej histórii, našej geografii a našej spoločnosti.
My Maďari stále veríme v silné národné štáty a v dôležitosť tradičnej rodiny ako základného kameňa fungujúcej spoločnosti. Ďalej veríme v dôležitosť určitej úrovne spolupráce medzi cirkvami a štátom. Nakoniec by sme mali byť schopní kontrolovať aj naše hranice a brániť svoju suverenitu.

O tom je kniha v niekoľkých slovách.

Zdroj: https://exxpress.at/die-eu-wollte-ungarn-erpressen-orbans-polit-berater-im-exxpress-interview/

 • sice je to jeho vlastný názor, no osbne s ním nesúhlasím. Pohľad na Rusko ako agresora vojny je z môjho pohľadu neakceptovateľni. A ak je základ náhľadu na Rusko takýto, potom všetko čo k tomu dodáva, je prázdnota a podvod. Všetci chcú rokovať a všetko diplomatickou cestou. Ale skutok, žiaden. Každý z nich si oprašuje len svoje perie. No v konečnom dôsledku, vždy rozhodne smrť. A toto že má biť ich diplomatická cesta.?Všetci a to bez vinimky sú bezbožníci. a práve, diplomati, politici, Vatikán,,,,, sú toho jasným príkladom. Ak im ukážete ako treba riešiť, problémi sú to oni prvý kto vás pošlú do blázinca, s dodatkom, čo do toho pletieš boha, teraz sú dôležitejšie veci! 😂. Všetci títo, bezbožníci majú boha iba za niečo vedľajšie a oni všetci sú predsa dôležitejší ako boh a to práve teraz. Bez ostychu sú schopný povedať, že toto je predsa vôľa boha. A prečo potom za tú jeho vôľu, umrú. Veď ak plním vôľu boha, nikdy neumrie.Tak ako to povedal Ježiš. každý kto mi verí, nikdy neumrie. Na smrteľnej posteli všetci títo vedia, ako prázdny bol ten jeho život. A čo spravil za svoj život sa ukázalo ako prázdne NIČ. Zo smrťou prichádza jeho súd. A za podvody ktoré napáchali voči ľudstvu =vravia tomu diplomacia idú do oh. jazera. Tak to vám poviem, majú títo skutočne geniálne riešenie! a kam potom nasmerovali ľudstvo!?! Do záhuby! s tvrdením že ona sa to časom podá. Dôležité je mier! 😂 A tomuto oni vravia mier, genocída ludstva kam sa pozrieš, otročina, podvody, viď zrovna bez platobný systém. LGBTIQ a ďalšie nezmysli. Tvrdia že sa tomu vzopreli a zakazali grender ideológiu,,, Dovoľujem si iba povedať toľko, bez Boha si nič nedokázal, všetko sa vráti a to 100 nasob horšie.
  dodatok:k tomu ich diplatickemu stolu si sadnú, z LGBTIQ, bezbožníci, karieristi, zlodeji, antikristi, nenavidiaci rodičov =BEZBOŽNÍCI.
  ktorý nikdy žiadnu zmlu nedodržia.
  Veď majú pekné obleky a sú poverený vládami. A ako len pekne rozprávajú (zmie). A tito tu všetko splietajú dohromady, podvod za podvodom. Veď si robia nároky na svoju zem a ako vravia, spravodlivo.
  A koho že je táto, Boha a všetko čo je na nej, teda aj náš život. Viem určite, že káže a učí inak ako to svet ukazuje.
  V tomto smere čo spravil Putin, mu plne rozumiem aj keď je bez boha. Svet sa postavil proti Rusku a to kvôli ich nenažranosti a chantivosti. Bolo to práve Rusko čo zastavilo LGBTIQ. a postavilo ich na úroveň, teroristov a odpadu ľudstva. Toto je to čo im vadí a Rusko neprima Vatikán (aj keď tu vieru tam nemajú o nič lepšiu) . Odtiaľto začnite a bude hneď pokoj. Ktorí že štát na svete si toto môže dovoliť,alebo si to vôbec dovolil. Lebo veď LGBTIQ sú podľa ich učenia predsa ľudia…. no otvorte si písmo ako to s nimi je. Pomsta či chcú alebo nie na tychti LGBTIQ a im podobnim bude. A až potom zavládne mier…. Diplomacia nieje predsa niečo – čomu ako oni sami vravia, vy tomu nerozumiete 😂😂😂. A tak čo je toto potom. či nie podvod?

  • Bol to Orban, ktorí rozdáva pasy, maďarským ukrajincom s dodatkom, ak sa bude naďalej správať Ukrajina tak ako sa správa teraz k maďarskej menšine použijeme všetky možné prostriedky na ich ochranu, počnúc, vojenskú. Ktože dal do pohotovosti, vojsko u ukrajinských hraníc.A akože Maďarsko naplulo na Rusko.? To čo spravilo Rusko voči Ukrajine, je neakceptovateľné, agresia…… Takže maďarská diplomacia v plnom prúde A ten ich primitívny šovinista, prehlásil, Maďarsko bude mať opäť spoločne hranice s Poľskom. A kde že je pitim Slovensko u nich. Zabudol som, toto je u nich diplomacia.