Európa je na konci

Európa je na konci

Európa je na konci 620 330 Doktor

Britské noviny mladým Európanom: „Hľadajte inde! Európa je na konci“

Dekadencia, sebanenávisť a ohromená „treťotriedna elita“: Denná tlač „Daily Telegraph“ vidí Európu pochmúrne. Príliš veľa kríz zaťažilo kontinent – či už migrácia, demokratický deficit, klesajúca pôrodnosť, refinancovateľný sociálny štát, katastrofálna hospodárska politika. Ambiciózni Európania by sa mali presunúť inam.

Macron, Von der Leyen, Scholz: Dokáže súčasné vedenie Európy zastaviť pokles? Britské noviny tvrdia, že nie.

Tentoraz je už neskoro, úpadok Európy sa už nedá zastaviť. „Kontinent nie je schopný zotaviť sa zo súčasnej hospodárskej, vojenskej a demografickej krízy,“ píše redaktor Allister Heath v úvodníku pre renomované britské noviny Daily Telegraph. „Hniloba príliš pokročila, úpadok je príliš výrazný, sociálny štát, dekadencia, pacifizmus a sebanenávisť sú príliš hlboko zakorenené, špirála úpadku je nezastaviteľná.“

Editoriál Telegraph uvádza množstvo problémov, ktoré sa neustále zhoršujú, no neriešia sa. Zároveň nešetrí ostrou kritikou beznádejne zavalených európskych politikov.

Ekonomický neúspech, implodujúce sociálne štáty

Skrátka: Európa ekonomicky zlyháva a geopoliticky to nemá zmysel. EÚ trpí demokratickým deficitom. Nedarí sa jej nájsť riešenie migračnej krízy. Zároveň v záujme záchrany planéty akceptuje zničenie dovtedy úspešného priemyslu a ochudobnenie občanov.

K ekonomickému poklesu sa pridáva aj pokles pôrodnosti. Európske sociálne štáty implodujú, dôchodky už nebude z čoho vyplácať a zdravotná starostlivosť sa stáva neudržateľnou. V dôsledku toho sa zrúti aj blahobyt a Európa ešte viac zaostane za Spojenými štátmi. Ako medzinárodný hráč je už irelevantná.

Od roku 2015 sa tok nelegálnych migrantov do EÚ nezastavil.

Nihilizmus a „sociálny výbuch“

Európa si toto všetko spôsobila sama, jej „patologické stavy, ktoré si sama spôsobuje“, sa „šíria ako metastázy“: „Stali sa príliš zložitými, príliš odrádzajúcimi na to, aby o tom európske treťotriedne elity vôbec uvažovali.“ „Sebestrední, demagogickí politici“ vládnu „bezstarostne v sociálnej dezintegrácii“. „Nemecko, Francúzsko, Holandsko a ďalšie krajiny sú na pokraji sociálnej explózie.“ Európsky kontinent sa rozlúčil s vlastnými výdobytkami, prevláda „nihilizmus, postkresťanské pohanstvo, neliberalizmus“.

Európske elity nedokážu situáciu kontrolovať. Na snímke Roberta Metsola, predsedníčka Európskeho parlamentu.

Starnutie populácie, klesajúci HDP, pusté armády

Úvodník uvádza niekoľko faktov: Obyvateľstvo EÚ starne, no zároveň podľa Eurostatu dosiahne vrchol 453,3 milióna za dva roky „a potom sa do roku 2100 scvrkne na 419,5 milióna, a to aj napriek masívnej imigrácii“. Aby sa financoval zdravotný systém a dôchodky pre starých, dane pre mladých raketovo stúpnu. Jediná odpoveď od euroelít, väčšia migrácia, povedie k vzniku potenciálne nebezpečných extrémistov.

Zároveň sa zväčšuje priepasť v životnej úrovni medzi Amerikou a Európou. „V poslednom štvrťroku 2023 vzrástol HDP USA medziročne o 3,3 percenta, eurozóna vzrástla o nula percent a nemecká ekonomika opäť klesla. … „Model kontinentu s vysokými daňami a vysokou reguláciou viedol k desaťročiam nedostatočného výkonu.“ Zároveň „Nemci ničia svoj automobilový priemysel a Európa bude namiesto toho dovážať čínske elektrické vozidlá“.

V súčasnosti sú za vojenskú obranu Európy stále zodpovedné USA. Ako dlho ešte? Na obrázku: Macron (v r.) a Trump (v r.)

Obrana Európy je v súčasnosti „na pleciach dlho trpiacich amerických daňovníkov“ – ako dlho ešte? „Francúzov nikde nevidno bojovať proti Húsíom; Ich armáda je len tieňom svojho bývalého ja a v skutočnej vojne by dlho nevydržala.“ Zároveň „nemecká armáda je vtip“: „Všetky veľké sľuby o prestavbe európskych armád v roku 2022 nič nepriniesli. Kontinent je takmer úplne demilitarizovaný.“

Pustý Bundeswehr? Na snímke nemecký minister obrany Boris Pistorius (SPD)APA/AFP/Tobias SCHWARZ

Je lepšie sa presťahovať do USA – napriek všetkým tamojším problémom

Záver: „Každý mladý, ambiciózny Európan by bol na tom lepšie, keby sa presťahoval do Ameriky, najmä na Floridu alebo do Texasu“ – dva mimoriadne úspešné, konzervatívne americké štáty. Tam budú Europania „platiť nižšie dane. Budú žiť lepší, šťastnejší a slobodnejší život. Je menej pravdepodobné, že budú čeliť totálnej vojne. Ich životná úroveň bude drasticky vyššia.“

Amerika je tiež „chorá“. To ukazuje „jej vlastný sociálny úpadok, vzostup ideológie ‚woke‘ a absurdné nové vydanie geriatrickej súťaže medzi Donaldom Trumpom a Joeom Bidenom. Stále však zostáva dosť „kapitalistického ducha, dynamiky, podnikania, lásky k vede, meritokracii a technológii, aby prežili súčasné ťažkosti“ – na rozdiel od „Paríža, Berlína, Ríma či Bruselu“.
Je teda jasné: „V 248-ročnej vnútrozápadnej súťaži medzi USA a Európou bol iba jeden víťaz.“

Zdroj: https://exxpress.at/britische-zeitung-an-junge-europaeer-sucht-das-weite-europa-ist-am-ende/