Sankcie takmer vždy zlyhajú

Sankcie takmer vždy zlyhajú

Sankcie takmer vždy zlyhajú 620 330 Doktor

Sankcie takmer vždy zlyhajú: To je ponaučenie, ktoré by si EÚ a Spojené štáty mali vziať zo svojich márnych pokusov obmedziť Rusko a Čínu.

Väčšina ropy vyvážanej Ruskou federáciou sa vyhýba sankciám cenového stropu, ktoré na ňu uvalil Západ. (EPA-EFE/REHAN KHAN)

Posledný rok ukázal značné nedostatky, pokiaľ ide o schopnosť západu využívať ekonomické státne inštrumenty ako nástroj v medzinárodnej politike. Takmer všetky schémy vyvinuté na oslabenie potenciálnych protivníkov buď zlyhali, alebo boli menej účinné, ako sa očakávalo.

Začnime Ruskom: Aby sa odčerpali finančné zdroje, ktoré umožnili vojnu Moskve na Ukrajine, krajiny G7 zaviedli cenový strop 60 dolárov za barel ruskej ropy. Toto opatrenie bolo určené na udržanie globálnej stability dodávok energie a zároveň na obmedzenie vojenských schopností Ruska. Napriek týmto zámerom však správy z Financial Times naznačujú, že takmer žiadna ruská ropa sa nepredávala pod týmto limitom, čo podkopáva účinnosť politiky. Situáciu ďalej komplikuje skutočnosť, že nie všetci členovia G7 jednotne dodržiavali strop. Japonsko si napríklad zabezpečilo výnimku, ktorá mu do 28. júna 2024 umožňuje dovážať ruskú surovú ropu za ceny presahujúce hranicu 60 USD – čo poukazuje na problémy pri udržiavaní súdržného frontu medzi spojencami.

Okrem toho zavedenie cenového stropu neúmyselne podnietilo prudký nárast aktivít na čiernom trhu s ropou, čo demonštruje, kam až budú národy zájsť, aby si zabezpečili prístup k tomuto životne dôležitému zdroju. USA podnikli kroky na presadenie cenového stropu so zameraním na obchodníkov so surovou ropou a prepravné spoločnosti, ale celková účinnosť týchto opatrení zostáva otázna.

Na záver, zatiaľ čo cenový strop G7 pre ruskú ropu bol navrhnutý s cieľom obmedziť toky príjmov Ruska, realita medzinárodného obchodu s ropou a strategický význam energie spôsobili, že tento strop bol menej efektívny, než sa očakávalo.

Ako tím, ktorý stojí za najčítanejším blogom Substacku, Doomberg, povedal pre Brussels Signal, celý koncept bol od začiatku chybný. Vývozcu komodít nemožno oslabiť vývoznými obmedzeniami, pretože stratu objemu vyrovnávajú prostredníctvom ceny. Správnou stratégiou by bolo zaplaviť trh energiou, čím by sa zrútili globálne ceny a ruská ekonomika.

Putinov nahromadený finančný vankúš sa dobre využíva, vrátane nákupu európskych a americko-amerických špičkových technológií. Rusku sa v minulom roku podarilo doviezť pokročilé mikročipy v hodnote viac ako 1 miliardy dolárov od amerických a európskych spoločností. Využívanie tretích krajín ako Turecko, Saudská Arábia alebo štáty Strednej Ázie umožňujú Rusku nepretržitý prístup k potrebným technológiám a ukazuje sa, že Moskva nie je taká izolovaná, ako sa zdá.

Zdá sa, že v podobnom duchu sklamala aj stratégia USA odrezať Čínu od polovodičovej technológie. Holandská spoločnosť ASML, ktorá je jediným svetovým výrobcom potrebných strojov na výrobu sofistikovaných polovodičov, podliehala tajnej dohode medzi USA a Holandskom o obmedzení exportu do Číny. ASML, bola nápomocná pri napredovaní polovodičového priemyslu so svojimi fotolitografickými strojmi, ktoré sú kľúčové pre výrobu počítačových čipov.

Zatiaľ čo najpokrokovejšia technológia ASML, extrémna ultrafialová (EUV) litografia, bola od roku 2019 zakázaná na export do Číny, na druhé najpokročilejšie stroje spoločnosti, ponorné hlboké ultrafialové (DUV) systémy, sa pôvodne takéto obmedzenia nevzťahovali. Tieto DUV systémy využívajú hlboké UV svetlo na tlač nepatrných prvkov, ktoré tvoria základ mikročipov a boli kľúčové pri umožnení výrazného pokroku vo výrobe čipov.

Pokles globálneho dopytu však viedol k tomu, že ASML lobovala u holandskej vlády za zvýšenie vývozu – a to vykázalo účinky: Napriek kontrole vývozu umožnili litografické stroje ASML DUV významný prielom v čínskej výrobe čipov. Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) pomocou zariadenia ASML dokázala vyrobiť 7-nanometrový čip. Odhalenie schopnosti Číny vyrábať takéto pokročilé čipy vyvolalo vo Washingtone obavy, pretože to naznačuje, že čínsky polovodičový priemysel by mohol dosiahnuť úroveň sebestačnosti, ktorú by bolo ťažké obmedziť.

Sankcie, sa menia na to, čo bývalý minister zahraničných vecí USA George Shultz nazval „plytvaním aktívom“. Opisuje skutočnosť, že uvalenie obmedzení na určitý tovar bude len motivovať cieľovú krajinu, aby tieto tovary vyvíjala s vlastnými technologickými možnosťami. Na otázku o histórii sankcií energetický expert Anas Alhaji pre Brussels Signal povedal , že príbeh je takmer vždy rovnaký: „Nakoniec vždy zlyhajú.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/01/sanctions-nearly-always-fail-that-is-the-lesson-the-eu-and-the-united-states-should-take-from-their-vain-attempts-to-curtail-russia-and-china/