Putin vyhral ropnú vojnu – napriek sankciám

Putin vyhral ropnú vojnu – napriek sankciám

Putin vyhral ropnú vojnu – napriek sankciám 620 330 Doktor

Aká hanba: Takmer dva roky po invázii na Ukrajinu zarába Moskva na predaji ropy viac ako pred začiatkom útoku. Západné sankcie opäť raz žalostne zlyhali. Putin našiel spôsob, ako obísť cenový strop zavedený v decembri 2022.

S pomocou „flotily duchov“ Rusko pašuje svoju ropu mimo režimu sankcií. Teraz sa ukazuje, že metóda je mimoriadne úspešná. Putinova „tieňová flotila“ očividne pracovala nepretržite a bola schopná naďalej zásobovať ostatné prístavy – najmä v Ázii – veľkým množstvom ropy za bežné trhové ceny.

EÚ a G7 predtým stanovili cenový strop pre ropu z Ruska v decembri 2022. Chceli znížiť príjmy Kremľa z ropy. Odvtedy sa západné spoločnosti musia držať ďalej od ruskej ropy, ak stojí viac ako 60 dolárov za barel.

Rusko bolo zrejme pripravené na sankcie

Preprava ruskej ropy do Číny a ďalších ázijských prístavov však pokračovala. Ústrednú úlohu zrejme zohrali staré tankery s nejasnými majiteľmi a poisťovňami. Hovorí sa o Putinovej „tieňovej“ či „temnej“ flotile, ktorá Moskve umožňuje obísť cenový strop. Rusko sa pravdepodobne na represívne opatrenie pripravilo mesiace vopred. Keď sa začali objavovať sankcie, starnúce ropné tankery zrazu vo veľkom nakupovali kupci, ktorých trh predtým nepoznal. Výsledok: ruské príjmy z ropy naďalej hojne prúdia.

De facto sa žiadna ruská ropa sa nepredala pod 60 dolárov za barel

Západní diplomati pripúšťajú: V skutočnosti sa žiadna ruská ropa nepredáva za menej ako 60 dolárov za barel. Moskva sa otvorene chváli, že cenový strop je neúčinný. Podľa agentúry Bloomberg Rusko v súčasnosti zarába na predaji ropy viac ako pred inváziou na Ukrajinu.

Ani v Európe sa strop zvyčajne nepresadzuje s požadovanou dôslednosťou a mimo Západu sa ho veľa lodiarov, obchodníkov a poisťovateľov nezúčastňuje. Takmer tri štvrtiny všetkého vývozu ruskej ropy po mori sa uskutočňujú bez západného poistenia.

Ruská ropa končí v Európe – cez Indiu

India sa ukázala ako najväčší príjemca, ktorý profituje z tejto situácie. Od invázie na Ukrajinu sa dovoz ropy do Indie z Ruska zdvojnásobil. Indické spoločnosti nakupujú ruskú ropu, spracúvajú ju a posielajú na Západ. Tento trend sa prejavil už v prvom roku po uvalení sankcií: ruská ropa naďalej končila v Európe cez Indiu.

Rok po zavedení cenového stropu teraz EÚ rozhodla o nových opatreniach na zlepšenie presadzovania tohto stropu. Majitelia lodí a poisťovatelia teraz musia poskytovať podrobnejšie informácie. Ale je nepravdepodobné, že by to zastavilo Putinove miliardy za ropu. Zásadnou otázkou zrejme bude, či je Západ pripravený podrobiť svojich občanov cenovej explózii spojenej s úplným zákazom prepravy ruskej ropy.

Zdroj: https://exxpress.at/putin-hat-den-oel-krieg-gewonnen-trotz-aller-sanktionen/

  • Dámi a páni, viete že nam Uršula Lajnová zamlčala svoju sestru identické dvojča? Teraz ide o to ktorá z týchto dvoch debilov prišiel na to, valiť sankcie na Rusko a ešte určiť cenu ropy. To nevymyslel normálni jedinec, ale iba jedna z týchto dvoch debilov Uršula Lajnová jedna a Uršula Lajnová dve. ich pravé mená su Sychotsky a Sobno. Ak si pozriete fotky tých dvoch krásavic 🧟‍♂️ bude vám to zrejmé.

  • a ešte jedna malá drobnosť – ktorá že porodila týchto sedem potkanov, keďže oby dve sú lezby a nikdy nič s mužom nič nemali. Toto keď praskne to bude rošambo.