Čína na WEF v Davose

Čína na WEF v Davose

Čína na WEF v Davose 620 330 Doktor

Žiadne tóny studenej vojny z Číny na WEF: namiesto toho sa zdôrazňuje túžba po spolupráci, spoločný boj proti zmene klímy a implementácia Agendy 2030.

Na rozdiel od Ruska mala Čína po prestávke v roku 2023 opäť výrazné zastúpenie na WEF 2024 v Davose. Čínsky premiér Li Qiang mal v utorok v úvodný deň dlhý prejav. Návšteva Číny na WEF je vždy kontroverzná: pre mnohých je Čína vnímaná ako „príklad dokonalého globalizmu“, pre iných je krajina spolu s Ruskom veľkým odporcom týchto západných „globalistov“.

Dôverovať?

Čo vlastne povedal Li Qiang, predseda vlády Číny, na WEF? V každom prípade vyslovene podal ruku EÚ. Čína je absolútne pripravená pokračovať v dialógu a spolupráci s EÚ – skutočnosť, že „starý kontinent“ je stále viac zaťahovaný do ekonomickej vojny zo strany USA, je zatiaľ akceptovaná.

Oficiálna čínska tlačová kancelária hovorila o Qiangovom prejave takto:

Li Qiang vo svojom prejave uviedol, že témou tohtoročného výročného stretnutia je „Obnovenie dôvery“, čo je veľmi v súlade s obavami ľudí. V tejto súvislosti Li Qiang predložil päť návrhov na obnovenie dôvery, posilnenie spolupráce a podporu globálnej hospodárskej obnovy.

Po prvé, medzinárodné spoločenstvo by malo posilniť makroekonomickú koordináciu a rozhodne brániť multilaterálny obchodný systém. Po druhé, je dôležité posilniť medzinárodnú priemyselnú deľbu práce a spoluprácu, podporiť liberalizáciu a uľahčenie obchodu a investícií a zachovať stabilitu a plynulosť globálnych priemyselných a dodávateľských reťazcov. Po tretie, ide o posilnenie medzinárodnej vedeckej a technickej výmeny a spoločné vytváranie otvoreného, spravodlivého a nediskriminačného prostredia pre vedecký a technologický rozvoj. Po štvrté, spolupráca v oblasti zeleného rozvoja by sa mala posilniť s cieľom spoločne napredovať v zelenej transformácii a aktívne reagovať na globálnu zmenu klímy. A v neposlednom rade sa musí rozšíriť spolupráca medzi Severom a Juhom a musí sa plne implementovať Agenda Organizácie Spojených národov 2030 pre trvalo udržateľný rozvoj.

Agenda 2030, ktorú západná opozícia takmer jednomyseľne kritizuje, zostáva pre Čínu prioritou, alebo aspoň tak hovorí Čína na WEF. Od premiéra nezazneli žiadne tóny studenej vojny – šéf NATO znel úplne inak. Podstatou 40-minútového prejavu bolo, že chcú pokračovať v otváraní Číny a tešia sa na západné investície, ako aj na obchod a výmenu so Západom.

Okolo Zelenského sa strhla ďalšia fraška. Qiang zrejme odmietol stretnutie s prezidentom Ukrajiny v Davose. To nahnevalo Zelenského, ktorý následne tvrdil, že sa vôbec nesnažil stretnúť s Li Qiangom. On – ukrajinský prezident – chce len stretnutie so Si Ťin-pchingom, každý ďalší Číňan je zjavne pod jeho úroveň.

Zdroj: https://tkp.at/2024/01/19/china-in-davos/