Obrat Ruska na východ

Obrat Ruska na východ

Obrat Ruska na východ 620 330 Doktor

Dlhodobý cieľ USA zabrániť dobrým vzťahom medzi Nemeckom a Ruskom, pretože tieto dve krajiny by spolu ekonomicky zatienili USA, sa súčasnou politikou Západu opäť naplnil – najmä v neprospech Nemecka. Skutočnosť, že Rusko má ekonomické alternatívy na východe, bola potlačená a zabudnutá. Ekonomické sankcie voči Rusku sa čoraz viac ukazujú ako strela do vlastneho kolena“.

Čína sa chcela chrániť pred Mongolskom a Ruskom, najmä počas dynastie Ming v 14. až 17. storočí, a postavila jednu z najgigantnejších stavieb na svete, „Veľký čínsky múr“, ktorý bol dlhý niekoľko tisíc kilometrov. krát. Nikdy to však nebola úplná ochrana Číny. Je otázne, či je múdre, aby Západ dnes stále viac spájal Rusko s Čínou. – Na obrázku je časť Veľkého čínskeho múru neďaleko Pekingu, ktorú môžu navštíviť domáci, ale aj zahraniční turisti. (Foto Christian Müller)

V roku 2022 došlo k definitívnemu rozchodu medzi Západom a Ruskom. Na pozadí vojny na Ukrajine sa Európa rozhodla minimalizovať svoju závislosť od prírodných zdrojov Ruska. V roku 2021 predstavoval objem obchodu Ruska s Európou 250 miliárd eur, pričom obchodná bilancia, teda rozdiel medzi dovozom a vývozom, bola takmer 70 miliárd eur v prospech Ruska. Ruský export do Európy vo výške 158 miliárd eur predstavoval 38 % celkového ruského exportu, čo bolo asi 8 % HDP. Značný počet, ale nie taký veľký, aby bez neho Rusko nemohlo žiť.

Pre niektorých predstavovala vojna na Ukrajine príležitosť pre Európu znížiť svoju toxickú „závislosť“ na ruskom plyne. Spomeňte si na zvláštne slová amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena po sabotáži ropovodu Nordstream, projektu, ktorý sa USA vždy nepáčil. Zvláštne je, že od prvých minút západné médiá obviňovali Rusko zo sabotáže vlastnej infraštruktúry.

V roku 2022 dosiahol konflikt medzi Ruskom a Západom nový vrchol. Tento konflikt však nebol ničím novým. Najneskôr od roku 2014, po protiruskej revolúcii v Kyjeve a odtrhnutí Krymu, sa vzťahy medzi Európou a všeobecne medzi Západom a Ruskom naďalej zhoršovali. Západ už vtedy uvalil na Rusko sankcie a mnohí na Západe už volali po oveľa agresívnejšom postoji voči Rusku. V roku 2014 bolo Rusko vylúčené z G8, klubu najbohatších a najvplyvnejších krajín sveta, do ktorého bolo prijaté v roku 1998.

V skutočnosti sa vzťahy medzi Putinovým Ruskom a Západom už od roku 2003 prudko zhoršili. V tom čase chcel prozápadný oligarcha Michail Chodorkovskij predať väčšinový podiel vo svojej ropnej spoločnosti zahraničným spoločnostiam. Bol zatknutý pre obvinenia zo sprenevery a daňových únikov. Jukos, najväčšia ropná spoločnosť v Rusku, bola znárodnená. Ruskí oligarchovia sa pomaly začali cítiť menej všemocní. Aj jej moc mala hranice.

Potom prišla vojna v Gruzínsku v roku 2008, v krajine, ktorú chcel mať Západ v NATO. Vojnu vyvolal pokus Gruzínska násilne dobyť dve oblasti ovládané povstalcami. Západ k tomu zaujal veľmi jasný postoj: proti Rusku. Potom protesty v rokoch 2011 a 2012, keď sa Putin uchádzal o tretie funkčné obdobie. Protesty podporované Západom. Rusko to považovalo za nepriateľský čin. Stručne povedané, rozchod so Západom nenastal náhle, ale bol to dlhý a bolestivý rozvod. V dôsledku toho sa Rusko mohlo len pokúsiť nájsť iných partnerov vo svete.

Západ veril, že Rusko bude bez neho stratené, že Rusko sa ekonomicky zredukuje na krajinu žobrákov. Náhle zbedačené Rusko by sklonilo hlavu, činilo pokánie a pokorne prosilo o odpustenie všetkých svojich hriechov. Niektorí dúfali v revolúciu v Rusku.

Namiesto toho ruská ekonomika odolávala. Po poklese v roku 2022 vzrástla ruská ekonomika v roku 2023 o 3,6 %, čo je výrazne silnejšie ako ekonomika Európskej únie. Tento rast umožnila aj schopnosť Ruska rýchlo reštrukturalizovať svoj obchod z Európy do iných krajín.

Čína je teraz najdôležitejším obchodným partnerom Ruska a čínska ekonomika je teraz porovnateľná s ekonomikou Európskej únie s približne 17 biliónmi dolárov. Podľa Federálnej colnej služby Ruskej federácie tvoril v roku 2023 najväčší podiel export do ázijských krajín, celkovo 306,6 miliardy USD, kým dovoz 187,5 miliardy USD. Na druhej strane export do Európy výrazne klesol. Kým v roku 2022 predstavoval ruský export do Európy 256 miliárd USD, o rok neskôr to bolo už len 84,9 miliardy USD, čo predstavuje pokles o 68 %. Ruský dovoz z Európy tiež klesol, aj keď menej dramaticky: dosiahol 78,5 miliardy, čo je pokles o 12,3 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

S Európou alebo nie?

Až donedávna sa Rusko považovalo za nepopierateľne európsku krajinu. Sám Putin v prvých rokoch svojho prezidentovania, minimálne do roku 2004, hovoril o jednotnom hospodárskom priestore medzi Lisabonom a Vladivostokom. Rusko uvažovalo o integrácii so Západom, a to z ekonomického aj bezpečnostného hľadiska. Jadrom veci bolo, že Rusko si predstavovalo spoločnú európsku architektúru, ktorá by bola nezávislá od NATO a USA. Na druhej strane Spojené štáty a NATO samozrejme nemali záujem meniť status quo z inštitucionálnych dôvodov.

Existujú aj iné dôvody, prečo sa Rusko nemohlo integrovať do Európskej únie. Členstvo v Európskej únii by vzhľadom na svoju štruktúru nevyhnutne viedlo k presunu alebo aspoň k výraznému obmedzeniu vlastnej suverenity. To by bolo pre Rusko neprijateľné. Európska únia teraz odmieta suverenitu a je v úplnom rozpore s európskymi hodnotami. V dnešnej Európe je jednota prvoradá. Len si spomeňte na ostrú kritiku, ktorú musí znášať každá krajina, ktorá sa čo i len trochu odchyľuje od bruselskej línie. Niekedy sa kritika dokonca zmení na sankcie v rámci Európy.

Európa mala malú túžbu integrovať takú veľkú krajinu ako Rusko, ktoré by potenciálne mohlo byť najľudnatejšou krajinou v Európe, a preto by sa stalo príliš vplyvným vzhľadom na svoju demografiu a možnú váhu v Európskom parlamente.

Veľmi krátky historický exkurz

V niektorých ohľadoch Rusko vždy kolísalo medzi Východom a Západom. Podľa najrozšírenejšej verzie Rus, staroveké Rusko, založili Normani v 9. storočí a o storočie neskôr prijali byzantský obrad na kresťanstvo. O tri storočia neskôr Mongoli, ničivý živel z východu, ukončili nadvládu Ruska tým, že vyplienili hlavné mesto Kyjev. Dá sa dlho polemizovať o tom, či staroveké Rusko a Rusko sú to isté alebo nie. Faktom však je, že dedičstvo Ruska bolo vždy súčasťou kanonickej historiografie o Rusku. Existujú nedávne pokusy vykresliť Rusko, ktoré sa po takmer dva a pol storočí mongolského jarma objavilo ako znovuzrodený štát, ako entitu, ktorá nijako nesúvisela so starodávnou „európskou“ Rusou. Nové Rusko, ktoré prišlo potom, bolo skôr produktom „mongolských“, ázijských a „barbarských“ vplyvov. Takéto interpretácie nemôžu zmeniť realitu. História nie je len príbeh, ale má aj materiálny rozmer.

S Petrom Veľkým a Jekaterinou II., nemeckou cisárovnou, sa Rusko konečne obrátilo na Západ. 19. storočie bolo obdobím ideologického boja medzi západniarmi a slavjanofilmi. Západne orientované tendencie boli vždy veľmi silné medzi inteligenciou, ktorá často žila v exile v Európe. Dokonca aj boľševická revolúcia, napriek pokusom vykresliť ju ako príklad východného despotizmu, bola v mnohých ohľadoch produktom západnej kultúry. Komunizmus bol tiež myšlienkou, ktorá prišla do Ruska zo Západu.

No už na prelome 19. a 20. storočia sa posledný ruský cár Mikuláš II., ktorý bol pri moci v rokoch 1894 až 1917, snažil preorientovať Rusko na Áziu. Vtedy, ako aj dnes, nebolo pre Rusko v Európe miesto. Ale počas vojny s Japonskom v roku 1905 bola porážka Ruska oslavovaná v mnohých ázijských mestách, od Tokia po Istanbul, ako prvá porážka európskej veľmoci proti ázijskej krajine. Kým pre Európanov Rusko nebolo dostatočne európske, pre Ázijcov zostalo európskou a západnou krajinou.

Teraz je konflikt medzi Ruskom a Západom príliš zrejmý na to, aby mohol naďalej existovať argument, že Rusko je výlučne európskou krajinou. Pre Rusko nebolo miesto v Európe, ktorá chce byť kolektívne zastúpená len Európskou úniou, úniou, ktorá sa nepovažuje za dokončenú a usiluje sa o ďalšiu expanziu. Človek si nevie predstaviť, že taká veľká, rôznorodá a jedinečná krajina ako Rusko je riadená Bruselom a zákonmi Európskeho parlamentu, ako napríklad Slovensko, Grécko či Španielsko – pri všetkej úcte k Slovensku, Grécku či Španielsku, čo sú všetko svojim spôsobom úžasné krajiny. Po pokusoch o integráciu do Západu na začiatku 21. storočia Rusko zistilo, že nemá záujem byť vnímané len ako Parvenü v západnom „civilizovanom svete“.

Čína a tí ostatní

Čína je dnes najväčším obchodným partnerom Ruska. Ako druhá najväčšia svetová ekonomika (z hľadiska parity kúpnej sily je čínska ekonomika na prvom mieste) a s veľkou potrebou prírodných zdrojov bola Čína predurčená stať sa prirodzeným trhom a partnerom pre Rusko, ktoré chcelo iné cesty a alternatívy k integrácii. do sveta hľadel Západ. V roku 2023 bol celkový objem obchodu medzi Ruskom a Čínou 240 miliárd dolárov, čo je asi 12 % ruského HDP.

V konflikte medzi Ruskom a Západom stojí Čína na strane Ruska, hoci nepodporuje ruské vojenské operácie a navrhla mierový plán, ktorý by mal rešpektovať medzinárodne uznané hranice Ukrajiny. V Moskve a mnohých ďalších ruských mestách teraz môžete vidieť čoraz viac áut čínskych značiek, ako je Haval. Nevyzerajú tak zle.

Nie je to však len Čína

V roku 2023 bolo Turecko druhý rok po sebe druhým najväčším obchodným partnerom Ruska s objemom obchodu 57 miliárd dolárov. Pre porovnanie: v roku 2021 dosiahol objem obchodu medzi Ruskom a Nemeckom 60 miliárd eur alebo 71 miliárd dolárov. Vzťahy medzi Ruskom a Tureckom boli minimálne do roku 2016 komplikované. Turecko je členom NATO a ako také zaujíma určitý postoj v medzinárodnej politike. Napätie medzi Ruskom a Tureckom vystupňovala skutočnosť, že Rusko a Turecko boli na opačných stranách občianskej vojny v Sýrii. V novembri 2015 dokonca došlo k priamej konfrontácii medzi Ruskom a Tureckom, keď bolo zostrelené ruské bojové lietadlo po tom, čo na niekoľko sekúnd narušilo turecký vzdušný priestor.

Potom v júli 2016 neúspešný puč proti Erdoganovi. Ruské tajné služby vraj Erdogana varovali pred sprisahaním proti nemu. Západ je na druhej strane vraj pripravený uznať akúkoľvek vládu po prevrate za legitímnu. Toto by určite nebol prvý prevrat v Turci. Ani atentát na ruského veľvyslanca v Turecku v decembri 2016 nemohol poškodiť turecko-ruské vzťahy, ktoré sú založené na pragmatizme. Turecko sa nepripojilo k všetkým 18 000 západným sankciám proti Rusku. Preto je často obviňovaná, že pomáha Rusku vyhnúť sa sankciám a zabezpečiť jeho ekonomické prežitie.

A India tiež

V čase prvej studenej vojny bola India súčasťou „tretieho sveta“, t.j. bola v neutrálnej polohe. Mnohí kritici túto neutralitu neschvaľovali a niektorí dokonca obvinili Indiu, ktorá v roku 1947 získala nezávislosť od Británie, zo zaujatia prosovietskeho postoja. India sa tiež snaží zaujať neutrálny postoj v súčasnom konflikte medzi Ruskom a Západom. Od vypuknutia záverečnej fázy vojny na Ukrajine sa dovoz ruskej ropy do Indie výrazne zvýšil. India patrí podobne ako Čína do BRICS, klubu rozvíjajúcich sa ekonomík, do ktorého budú od roku 2024 okrem piatich zakladajúcich členov Číny, Ruska, Brazílie, Indie a Južnej Afriky patriť aj Egypt, Irán a Spojené arabské emiráty. Viac krajín sa usiluje o vstup do klubu, ktorého HDP je teraz väčšie ako HDP krajín G7.

Ázijské Rusko

Rusko sa snaží nielen o ekonomickú integráciu s krajinami Ázie, ale stáva sa čoraz viac „ázijským“ a „orientálnym“. Na jednej strane ide o demografické zmeny: počet imigrantov zo stredoázijských krajín vo veľkých ruských mestách z roka na rok stúpa. Mnohým sa to nemusí páčiť, no je to fenomén, ktorý sa nedá prehliadnuť.

Na druhej strane sa Rusko snaží ekonomicky a demograficky rozvíjať svoje ázijské územia, zatiaľ so skromnými výsledkami. Tradičnú migráciu z ázijských regiónov Ruska do európskeho Ruska sa nepodarilo zvrátiť. Rusi, či už vo Vladivostoku, Jekaterinburgu alebo Moskve, sa naďalej cítia viac spojení s Európou ako s Áziou. Zatiaľ čo väčšina z nich podporuje „obrat Ruska na východ“, len malá časť Rusov v súčasnosti verí, že ruská a ázijská kultúra majú veľa spoločného. Ale to by sa možno v budúcnosti mohlo zmeniť. Svet už nie je eurocentrický a už nie západocentrický. Zdá sa, že to na Západe ešte neuznali. Na druhej strane v Rusku sa ľudia pomaly prispôsobujú novej realite post-západného sveta.

Zdroj: https://globalbridge.ch/russlands-wende-nach-osten/