Ruský pakt o vzájomnej obrane so Severnou Kóreou je geopolitickou zmenou

Ruský pakt o vzájomnej obrane so Severnou Kóreou je geopolitickou zmenou

Ruský pakt o vzájomnej obrane so Severnou Kóreou je geopolitickou zmenou 620 330 Andrew Korybko

Rusko a Severná Kórea práve uzavreli pakt o vzájomnej obrane počas cesty prezidenta Putina do Pchjongjangu, ktorá nasledovala po návšteve jeho náprotivku Kim Čong-una vo Vladivostoku v septembri minulého roka, ktorá bola analyzovaná tu. Táto dohoda mení geopolitickú hru z troch základných dôvodov: zvyšuje stávky v nebezpečnej hre USA na jadrové kura s Ruskom na Ukrajine; urýchľuje americké zameranie „otoč (späť) do Ázie“; a mohla by tak uväzniť Čínu a USA v eskalačnej špirále, ktorá presúva novú studenú vojnu z Európy.

Na vysvetlenie, prvý výsledok možno interpretovať ako jednu zo sľúbených asymetrických odpovedí Ruska na vyzbrojovanie Ukrajiny Západom. Ak Rusko dosiahne vojenský prielom naprieč frontovou líniou, ktorý niektorí členovia NATO využívajú ako zámienku na začatie konvenčnej intervencie, ktorá v Európe vyvolá krízu podobnej tej kubánskej, potom Severná Kórea môže vyvolať svoju vlastnú krízu v Ázii, aby pripomenula USA o princípe „vzájomne zaručeného zničenia“ (MAD).

Expert z Valdajského klubu Dmitrij Suslov, ktorý je tiež členom ruskej rady pre zahraničnú a obrannú politiku a námestníkom riaditeľa pre svetovú ekonomiku a medzinárodnú politiku na moskovskej Vysokej škole ekonomickej, zverejnil článok v RT, v ktorom poznamenal, že USA „stratili strach“ pred  atomovým hríbom“. Preto navrhol „demonštratívny“ nukleárny test, aby vystrašil západných vojnových štváčov, no nový pakt o vzájomnej obrane Ruska so Severnou Kóreou by mohol slúžiť rovnakému účelu.

V západnom zmýšľaní je Severná Kórea synonymom nukleárnych obáv a tretej svetovej vojny, takže vedomie, že by mohla symetricky eskalovať v Ázii zo solidarity s Ruskom v reakcii na eskaláciu USA v Európe, by amerických politikov mohlo prinútiť dvakrát premýšľať o prekročení ruských červených čiar. Koniec koncov, už teraz by bolo dosť ťažké zvládnuť eskalačný rebrík v jednej kubánskej kríze, nieto ešte dvoch naraz na opačných koncoch Eurázie.

Pokiaľ ide o druhý bod o urýchlení „otočenia (späť) USA do Ázie“, tento proces sa už rozvíja, čo dokazuje spôsob, akým USA uťahujú slučku okolo Číny na prvom ostrovnom reťazci prostredníctvom svojej novovytvorenému „Squadu“ s Austráliou, Filipínami a Japonskom. Napriek tomu sa USA stále držia svojej politickej fantázie spôsobiť Rusku strategickú porážku, a preto ich posilnená vojenská prítomnosť v Európe po roku 2022 ešte nebola obmedzená a presmerovaná do Ázie.

Ak Rusko začne vykonávať pravidelné cvičenia so Severnou Kóreou a presunie do tejto krajiny špičkové vojenské vybavenie, potom by sa USA mohli cítiť donútené urýchliť svoj „späť) do Ázie“ na úkor udržania tlaku na Rusko v Európe. Náhle opätovné vyváženie pozornosti USA by mohlo prinútiť niektorých ich spojencov v NATO prehodnotiť konvenčné zasahovanie na Ukrajine, keďže USA by to už nemuseli schvaľovať kvôli ťažkostiam pri zvládaní novoobjaveného napätia súvisiaceho so Severnou Kóreou.

A napokon, akýkoľvek hmatateľný pokrok v urýchlení „otočenia (späť) USA do Ázie“ by znížil možnosť, že Čína a Čína v blízkej dobe normalizujú svoje vzťahy, pretože by to mohlo byť katalyzátorom samoudržateľného cyklu eskalácie, keď Čína bude reagovať na kroky USA, a potom USA odpovedajú na čínske a tak ďalej a tak ďalej. USA nemohli súhlasiť s obmedzením svojej vojenskej prítomnosti v severovýchodnej Ázii ako súčasť špekulatívneho veľkého kompromisu s Čínou kvôli kvalitatívne zvýšenej hrozbe, ktorú predstavuje Severná Kórea podporovaná Ruskom.

Keďže je nepravdepodobné, že by Čína niekedy súhlasila s nevyváženou dohodou s USA výmenou za normalizáciu ich väzieb alebo aspoň za zníženie amerického tlaku na Ľudovú republiku, ako je ten, ktorý by si udržal akúkoľvek predvídateľne posilnenú vojenskú prítomnosť USA v severovýchodnej Ázii, tento scenár možno vylúčiť. V takom prípade by sa čínsko-americké väzby mohli ľahko dostať do pasce samoudržateľného cyklu vzájomnej eskalácie, výsledkom čoho by bolo, že Ázia rýchlo nahradí Európu ako vrcholné miesto novej studenej vojny.

Aby som to všetko zhrnul, pakt o vzájomnej obrane Ruska so Severnou Kóreou je geopolitickou zmenou, pretože spôsob, akým pravdepodobne uväzní Čínu a USA v špirále eskalácie, čo funguje v prospech Kremľa vytvorením podmienok pre zmiernenie amerického tlaku na ňu v Európe. Kým sa to prejaví, potrvá to nejaký čas, aby sa USA ešte predtým vyhrotili na Ukrajine a/alebo otvorili ďalší front v Eurázii (napr. Stredná Ázia a/alebo južný Kaukaz), takže všetko sa môže ešte skôr zhoršiť, ako by sa to mohlo zlepšiť.

Andrew Korybko