Trump v prípade zvolenia za prezidenta zvažuje odchod z NATO

Trump v prípade zvolenia za prezidenta zvažuje odchod z NATO

Trump v prípade zvolenia za prezidenta zvažuje odchod z NATO 620 330 Doktor

V Európe panuje hlboké znepokojenie, že Donald Trump nezmenil svoj prístup k NATO a opakuje tie isté myšlienky ako počas svojho prezidentovania. V rozhovore pre Fox zase povedal, že NATO využíva Spojené štáty; Amerika jednoducho nebude platiť za ich „ochranu“ a nepreukáže lojalitu svojim európskym spojencom.

Donald Trump minulý štvrtok odmietol zaviazať sa k zotrvaniu v Severoatlantickej aliancii (NATO), ak bude zvolený na druhé funkčné obdobie, a obvinil európske krajiny z vykorisťovania USA v obchodných a strategických záležitostiach.

„Podporili by ste NATO v druhom Trumpovom období?“ Moderátor Fox News Bret Baier sa opýtal bývalého republikánskeho prezidenta na radnici.

Jeho komentáre smerom k NATO prichádzajú deň po tom, čo vysoký predstaviteľ EÚ tvrdil, že Trump počas svojho prezidentovania povedal, že USA nikdy nepomôžu Európe, ak by bola napadnutá. Podľa Thierryho Bretona, francúzskeho komisára zodpovedného za vnútorný trh Európskej únie, Trump tieto pripomienky predniesol predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej na Svetovom ekonomickom fóre v Davose v januári 2020.

Mimochodom, NATO je mŕtve a my odídeme, opustíme NATO ,“ povedal Trump podľa Bretona na podujatí organizovanom politickou stranou Renew Europe v Európskom parlamente. „A mimochodom, dlhujete nám 400 miliárd dolárov, pretože vy, Nemci, ste nezaplatili to, čo ste mali zaplatiť za obranu.“

Otázkou však je, pred kým by malo európske krajiny brániť NATO alebo USA. Väčšinu vojen proti sebe viedli krajiny, ktoré sú teraz súčasťou NATO. Francúzsko a Nemecko zaútočili na Rusko. USA a NATO zaútočili na Juhosláviu a Srbsko. Stiahnutie amerických jednotiek z Európy a rozpustenie NATO by určite zabezpečilo viac mieru.

Zdroj: https://tkp.at/2024/01/15/trump-erwaegt-austritt-aus-nato-bei-wahl-zum-praesidenten/