Ktoré mimovládky najviac zabolí Šimkovičovej stopka na dotácie dúhovým projektom

Ktoré mimovládky najviac zabolí Šimkovičovej stopka na dotácie dúhovým projektom

Ktoré mimovládky najviac zabolí Šimkovičovej stopka na dotácie dúhovým projektom 620 330 Mr Hyde

„Na LGBT mimovládky už ministerstvo kultúry nedá ani cent“, vyhlásila minulý piatok Martina Šimkovičová. Dúhová neziskovka Iniciatíva Inakosť vzápätí zverejnila výzvu, v ktorej vyhlásenie ministerky odsúdila. Mimovládka tiež požiadala o finančnú podporu od svojich fanúšikov. 

Zo slovenských dúhových neziskoviek je to práve Inakosť, ktorej spraví Šimkovičovej stopka najväčší škrt cez rozpočet. Dotácie na Filmový festival inakosti, ktorý iniciatíva organizuje, dostáva od ministerstva kultúry od roku 2011. Za 12 rokov daňoví poplatníci podporili dúhový festival sumou 268-tisíc eur. Iné LGBT mimovládky dostali z grantov ministerstva kultúry menej.

Ministerstvo kultúry podporilo Filmový festival inakosti od roku 2011 každý rok, s výnimkou 2019. Ministerka kultúry za stranu Smer, ktorá je teraz členkou Hlasu, vtedy odmietla udeliť dotácie LGBT projektom. Rok predtým však Laššáková schválila festivalu dotáciu vo výške 25-tisíc eur.

Okrem nej projektu Iniciatívy Inakosť udelil grant aj bývalý minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) a po ňom Marek Maďarič (Smer). Podporu festivalu neodmietli ani ministerky Natália Milanová (OĽANO) a Silvia Hroncová.

Natália Milanová (OĽANO), ktorá bola ministerkou kultúry do roku 2023, sa pre denník Štandard vyjadrila v zmysle, že svoju podporu dúhovým projektom neľutuje.

Bývalý trojnásobný minister kultúry Marek Maďarič redakcii ozrejmil, že granty pre LGBT neziskovky sa na rezorte rozdeľovali v rámci podpory pre znevýhodnené skupiny. „Nikdy som to špeciálne neriešil, rozhodovala o tom komisia. Väčšina peňazí išla seniorom“, povedal denníku Štandard.

V súvislosti s nevhodným obsahom dúhových projektov Maďarič priblížil, že minister nemal možnosť ich odsledovať. „Ak by som videl sťažnosti, či to, že ľudía sú pobúrení, požiadal by som komisiu o posudky na vybrané projekty, či napríklad neohrozujú vývoj mládeže“.

Vyblednutá dúha nad krajinou

Ak si súčasná ministerka kultúry bude za svojimi slovami stáť aj v čase rozdeľovania grantov, veľký škrt cez rozpočet pripraví aj bratislavskej mimovládke Nomantinels. Neziskovka, ktorú vedie expert na rodové násilie Andrej Kuruc, získala od roku 2011 z ministerstva kultúry dotácie v sume spolu 174-tisíc eur.

Podobne ako Iniciatíva Inakosť, aj Nomantinels dostali granty z ministerstva kultúry za Krajcera, Maďariča, Milanovej aj Hroncovej. Dotácie im ministerstvo nepridelilo iba za Ľubice Laššákovej.

Vďaka týmto grantom Nomantinels usporiadali divadelné predstavenia, vydávali magazín Queer Youth Slovakia (QYS), publikovali knihy a organizovali podujatia.

Ďalšími LGBT projektmi financovanými aj z grantov ministerstva kultúry, boli divadelný festival Drama Queer, Dúhový Pride Bratislava a neziskovka Saplinq. Bratislavský festival Drama Queer, ktorého zakladateľ Róbert Pakan pôsobí aj v mimovládke Nomantinels, dostal od svojho vzniku z grantov ministerstva kultúry spolu 113-tisíc eur.

Na Dúhový Pride Bratislava išlo z rezortu kultúry dokopy 40-tisíc eur. Neziskovka Saplinq dostala z rovnakého zdroja na organizáciu košického Pridu 19-tisíc.

Spomínaným mimovládkam hrozí, že o tohtoročné dotácie zo Šimkovičovej ministerstva prídu. No pre mnohé z nich predstavujú granty rezortu kultúry iba jeden zo zdrojov financií. Dôležitým sponzorom mnohých dúhových projektov je Fond na podporu umenia (FPU).

Organizácia financovaná z rozpočtu ministerstva kultúry nadelila občianskemu združeniu Nomantinels od roku 2016 spolu 380-tisíc eur. Festival Drama Queer z tohto zdroja získal dokopy 107-tisíc a Saplinq 51-tisíc.

Novela zákona o FPU už na stole

Roman Michelko (SNS) spolu s poslancami za SNS a Smer predložil v januári do parlamentu návrh na zmenu zákona o Fonde na podporu umenia. Jeho cieľom je okrem iného zmeniť pomery v najvyšších orgánoch fondu v prospech nominácií ministra kultúry.

Martina Šimkovičová vyjadrila zámer novelizovať zákon o Fonde na podporu umenia už v decembri 2023. Momentálne totiž minister kultúry nemá na fungovanie FPU rozhodujúci vplvy.

Rada FPU, ktorá je najvyšším orgánom inštitúcie, sa skladá z deviatich členov, z ktorých minister kultúry môže priamo vymenovať iba štyroch. Rada FPU rozhoduje aj o zložení hodnotiacich komisií projektov a o rozdelení finančných prostriedkov medzi oblasti podpory.

„Aj z dôvodu, aby sa peniaze daňových poplatníkov využívali čo najefektívnejšie a najtransparentnejšie, patria k prioritám legislatívneho plánu úloh na rok 2024 novely troch zákonov verejnoprávnych fondov,“ napísal redakcii hovorca ministerstva kultúry.

Ak by tento zákon v parlamente prešiel, je možné, že by za súčasnej vlády pre dúhové mimovládky nastali ďalšie škrty v rozpočte.

Dana Vitálošová /  Denník Štandard