Súdna stopka pre LNG terminál

Súdna stopka pre LNG terminál

Súdna stopka pre LNG terminál 620 330 Doktor

To sa nebude páčiť nemeckému ministrovi hospodárstva Robertovi Habeckovi (Zelení), jeden z obľúbených projektov vicekancelára teraz zastavil súd. Výstavba kontroverzného terminálu na skvapalnený zemný plyn pri ostrove Rujana v Baltskom mori je nateraz pozastavená.

Spolkový správny súd rozhodol o zmrazení výstavby v Meklenbursku-Predpomoransku v rámci neodkladného konania. Žiadateľom je German Environmental Aid (DUH), ktorý proti terminálu vehementne bojuje. Konkrétne teraz ide o stavebné práce na prípojnom potrubí, ktoré povedie popod Greifswalder Bodden. Od januára do marca platí zákaz výstavby z dôvodu obdobia neresenia sleďov.

Nemecko sa čoraz viac spolieha na skvapalnený plyn v dôsledku nedostatku dodávok ruského plynu v dôsledku útoku na Ukrajinu. Za týmto účelom federálna vláda presadila výstavbu infraštruktúry na dovoz LNG, a to aj mimo ostrova Rujana. Tá má zabezpečiť dodávky plynu do Nemecka a ďalších krajín. Celkovo však miliardové terminály doteraz tvorili len malú časť dovozu nemeckého plynu.

Environmentálna pomoc: Vláda by mala zrušiť terminály LNG

Už dlho je jasné, že terminál LNG pri Rujáne neprispeje k bezpečnosti dodávok, hovorí Deutsche Umwelthilfe: „Na druhej strane ekologická záťaž z projektu neustále rastie. Vyzývame federálnu a krajinskú vládu, aby konečne zrušili tento nepotrebný LNG terminál,“ hovorí podľa vysielania výkonný riaditeľ DUH Sascha Müller-Kraenner.

Environmentálni aktivisti podali niekoľko žalôb proti výstavbe LNG terminálov, ale zastavenie výstavby zo strany súdu je prvým veľkým úspechom, žaloby organizácie na ochranu životného prostredia boli dosiaľ zamietané.

Zdroj: https://exxpress.at/schlappe-fuer-habeck-gericht-stoppt-fluessiggas-terminal/