Boj za amerikanizáciu uvrhol Polsko do politickej krízy

Boj za amerikanizáciu uvrhol Polsko do politickej krízy

Boj za amerikanizáciu uvrhol Polsko do politickej krízy 620 330 Doktor

Amerikanizácia Poľska v duchu EÚ prebieha vysoko autoritatívnym spôsobom. Muž z EÚ Tusk prijíma tvrdé opatrenia a vyvolal tak národnú krízu.

Odvolaním režimu PiS nastala pre Poľsko nová éra. Nový (a starý) poľský premiér Donald Tusk uvrhol krajinu do vážnej politickej krízy – podniká autoritárske opatrenia proti zmene proeurópskeho režimu. V pondelok nechal odviesť z prezidentského paláca a zatknúť dvoch najvyšších politikov PiS.

Tusk vs Duda

V utorok vyvrcholil boj o moc medzi Donaldom Tuskom a prezidentom Andrejom Dudom. Bývalý minister vnútra a bývalý štátny tajomník hľadali v utorok útočisko v Dudovom prezidentskom paláci. Polícia ich mala zatknúť. Ich kontroverznú kauzu zneužívania úradu Najvyšší súd znovu otvoril po tom, čo im Duda udelil milosť. Súd zrušil milosť v lete – pred nástupom Tuska k moci – a koncom decembra ich uznali vinnými.

Chorvátsky analytik Niccolo Soldo ako zvyčajne ostro, ale pravdepodobne nie nesprávne, píše: „Prezident Duda je jedinou teoretickou prekážkou rýchlej poľskej amerikanizácie.

Duda, ktorý patrí k PiS, zostane vo funkcii až do plánovaných prezidentských volieb na jar 2025. Pokiaľ neskončí predčasne, čo sa nedá vylúčiť. Pretože Tusk v súčasnosti podniká brutálne kroky proti prezidentovi a obviňuje ho z „bránenia spravodlivosti“. To zase prospelo Kaczynskému a jeho straníckym priateľom PiS, ktorí odsúdili Tuskovu kritiku a naplánovali deň akcie pred poľským parlamentom. V utorok sa už protestovalo.

Moskovský novinár Andrew Korbyko sumarizuje vývoj takto: Poľská suverenita má byť podriadená inštitúciám EÚ, ktoré kontroluje Nemecko (ako najvyšší vazal USA). Plánované reformy súdnictva a médií sú protiústavné. Inštitút právnej kultúry Ordo Iuris to takto vyhodnotil v podrobnej správe koncom decembra.

Korybko ďalej píše:

Budúcnosť Poľska bude závisieť od výsledku tejto politickej krízy. Buď skĺzne pod nemeckú suverenitu ešte viac ako de facto bábkový štát, ktorého obyvateľstvo by bolo nútené znášať úplné vnucovanie liberálno-globalistickej politiky, alebo znovu získa svoju suverenitu, aby ochránilo svoj historicky konzervatívno-nacionalistický spôsob života. Ak nová solidarita prehrá, poľská spoločnosť bude zásadne a neodvolateľne zmenená Tuskovým ideologickým poslaním.

Predstavuje si Poľsko, ktoré dováža nespočetné množstvo ilegálnych imigrantov, ruší všetky obmedzenia týkajúce sa potratov (možno až do narodenia) a búrlivo šíri LGBT propagandu (so všetkými súvisiacimi škodami na psychike detí). Krajina by sa nikdy nezotavila, ak by sa to stalo, pretože Tusk je tiež presvedčený, že je otvorený navrhovanému „vojenskému Schengenu “, čo by mohlo viesť k trvalej nemeckej vojenskej prítomnosti v celom Poľsku.

Tusk hneď po nástupe do úradu radikálne zakročil proti ÖRR a tajnej službe. Všetky tieto procesy Brusel podporuje. Teraz sa vnútropolitický konflikt o Poľsko zhoršuje.

Zdroj: https://tkp.at/2024/01/10/kampf-um-amerikanisierung-stuerzt-polen-in-politische-krise/