Eduard Chmelár: STRATILI HOKEJOVÍ FANÚŠIKOVIA PAMÄŤ ALEBO SÚDNOSŤ?

Eduard Chmelár: STRATILI HOKEJOVÍ FANÚŠIKOVIA PAMÄŤ ALEBO SÚDNOSŤ?

Eduard Chmelár: STRATILI HOKEJOVÍ FANÚŠIKOVIA PAMÄŤ ALEBO SÚDNOSŤ? 620 330 Mr Hyde

Dnešný svet je tak dôkladne zbavený spoločných hodnôt, až sa obávam, že sme už dávno prekročili červenú líniu, za ktorou je globálny vojnový konflikt neodvrátiteľný. Najvýraznejšie to vidieť v rozdielnom postoji k dvom dominantným vojnám súčasnosti – na Ukrajine a v Izraeli. Kým na Ukrajinu sa sústreďuje všetka pozornosť sveta, k utrpeniu Palestínčanov sú politické elity a médiá ľahostajné. Napokon, na ukrajinských životoch záleží len málokomu. Tí, ktorí fakticky volajú po zintenzívnení vojny, neustále ziapu po ľuďoch usilujúcich sa o mier, že sú kolaboranti, čo je pozoruhodné prekrútenie zmyslu tohto slova, keďže nikto z nás nespolupracuje s cudzou alebo okupačnou mocnosťou. Naopak, sú to práve oni, ktorí servilne vítajú cudzie vojská na našom území a otvorene podporujú záujmy USA. V mojich textoch a verejných vystúpeniach nenájdete jedinú myšlienku, jediné slovíčko, ktorým by som akýmkoľvek spôsobom podporil ruskú inváziu na Ukrajinu, naopak, odsúdil som ju medzi prvými už v skorých ranných hodinách 24. februára 2022, a potom ešte vari stokrát, ale oni si napriek tomu naďalej melú svoje, takže som na tieto provokácie prestal reagovať.

Náhoda? Nedorozumenie? Alebo sú to vyslovene klinickí idioti, ktorí nedokážu pochopiť obsah a zmysel výpovede? Vôbec nie. Je to premyslená vedomá čistá propaganda. Tak ako som ja nikdy nijakú vojnu nepodporil, tak oni tlieskali každej americkej vojenskej agresii, každému medzinárodnému zločinu, každému porušeniu medzinárodného práva zo strany USA, a nikdy sa za to neospravedlnili. Tentoraz však ide o niečo viac ako o prehlušenie vlastného svedomia. Za srdcervúcim krikom pokrytecky nariekajúcim pri každej tragédii na Ukrajine, nie je náhle prebudená láska k Ukrajincom (o tých sa oni nikdy nezaujímali – na rozdiel napríklad od Rudolfa Schustera, ktorý tam mal dobrých priateľov, s ktorými udržiaval čulé kontakty). Je to obyčajný antiruský komplex, ten najodpornejší šovinizmus, čistá nenávisť, ktorá sa dá porovnať len s nenávisťou voči židom. Ak pochopíte, že každá genocída sa začína jazykom, potom musíte byť citliví na výrazy, ktoré títo ľudia – politici, novinári, aktivisti – používajú voči Rusom. Bežné sú označenia (a to použijem len tie zdanlivo slušnejšie) ako „ruské h*vná“ – „Russáci“ (ekvivalent Židáci) alebo najnovšie „moskaľský šašo“.

Takto označuje jedna extrémne centristická organizácia Sebavedomé Slovensko, blízka progresívcom a Prezidentskému palácu, slovenského hokejového brankára Júliusa Hudáčka, ktorý spustil vlnu bezprecedentnej hystérie za to, že uplynulú sezónu hral v KHL za tím Barys Astana. Nepríčetní fanúšikovia si vydupali zrušenie jeho spolupráce s tímom českej extraligy Rytíři Kladno, hoci za ním stálo celé mužstvo vrátane majiteľa klubu Jaromíra Jágra. Som zdesený, že nikto zo Slovenska sa ho nezastal, naopak, kadejaké občianske iniciatívy a opozičné strany vydávali nadšené zdravice za to, že ho vyhodili, ako vystrihnuté z päťdesiatych rokov minulého storočia. Chýbajú už len podporné stanoviská kolektívov pracujúcich, mládeže a umelcov….
„Nebudeme podporovať človeka, ktorý si po invázii Ruska na Ukrajinu jazdí po ľade s ruskou vlajkou,“ píše sa vo vyhlásení českých vraj hokejových fanúšikov… Keď sa upokoja, mám pre nich jednu otázku. Povedal niekto týmto nabudeným roztlieskavačom, že Astana, za ktorú hral Hudáček, nie je v Rusku, že je to hlavné mesto Kazachstanu, s ktorým západné krajiny spolupracujú viac ako pred vojnou s Ruskom? Či stačí ich vydesiť zaklínadlom – „KHL“!!! – aby spotení od strachu prestali myslieť a začali bľabotať, že KHL je ruská propaganda? Neskutočné, aké časy žijeme. A že to najviac vrieskajú ľudia ako Handzuš, Hašek a ďalší, ktorí nemali nijaký problém s tým, keď si zarábali milióny v NHL počas toho, ako Američania zmasakrovali v Iraku státisíce ľudí? Keď Dominik Hašek chytal v roku 2003 za Detroit Red Wings a keď Michal Handzuš hral v roku 2003 za Philadelphia Flyers, tieto „krvavé peniaze“ im neprekážali? Čo je toto za odporné pokrytectvo, ktoré nemá nič spoločné ani so športom, ani s realitou? Ozaj, vedia tí fanúšikovia o tom, že aj Dominik Hašek hral v KHL za Spartak Moskva? A že majiteľ ich klubu Jaromír Jágr si niekoľkokrát potriasol ruku s Vladimírom Putinom, keď hral v KHL za Avantgard Omsk? A teraz čo? Rozpustíte celý ten váš spolok, hrdinovia?

AK SA NESPAMÄTÁME, EURÓPA AKO MIEROVÝ PROJEKT STRATÍ SVOJE OPODSTATNENIE

A teraz si to porovnajte s reflexiou beštiálneho vraždenia v pásme Gazy. Volá niekto po tom, aby vylúčili izraelských športovcov z olympiády? Zaznamenali ste jedno jediné, hoci len formálne odsúdenie zverstiev, ktoré sa tam dejú, z úst prezidentky Čaputovej, ktorá inak dennodenne moralizuje, ako sme povinní pomáhať Ukrajine? Nedávno som zaznamenal vulgárny výkrik istého jednoduchšieho novinára, ktorého rozčúlila fotografia ukrajinských detí, ktoré z bezpečnostných dôvodov pokojne spali v podzemných priestoroch, v teple, prikryté perinami. „Russké h*vná!!!“ skríkol. Spýtal som sa ho, či vie, že palestínske deti sa nemajú ani len kde ukryť, o posteliach s perinami môžu len snívať a že ich tam zahynulo 20-krát viac ako na Ukrajine. Zareagoval nejakým primitívnym osobným útokom, pričom nedokázal nijako racionálne argumentovať. Lenže ak máme v sebe aspoň zvyšky ľudskosti, vojna v Palestíne sa nás týka. Nie pre nejaké fiktívne hrozby vymyslené vojnovou propagandou. Ale z číro humánnych dôvodov, pretože sme ľudia, ktorí by takéto bezprecedentné vraždenie nemali dopustiť.

Šéf humanitárnej pomoci OSN označil Gazu po neustálom bombardovaní izraelskými silami, ktoré pokračovalo aj tento víkend, v čase pravoslávnych Vianoc, za neobývateľnú. „Hladomor je za rohom,“ vyhlásil. Medzinárodná federácia Červeného polmesiaca a Červeného kríža uviedla, že je zdesená nepretržitým ostreľovaním nemocníc, obeťami ktorého sú aj niekoľkodňové batoľatá. Turecký prezident Recep Erdogan prirovnal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k Adolfovi Hitlerovi a obvinil USA zo sponzorovania genocídy Palestínčanov. Preháňal? Nuž, prečítajte si výroky popredných predstaviteľov židovského štátu a sami si odpovedzte na otázku, kam by ste ich zaradili.

– „My sme synovia svetla. Oni sú synovia tmy.“ (Benjamin Netanjahu, premiér Izraela)
– „Nakba? Vyhnať všetkých. Sme príliš humánni. Spáliť Gazu do tla.“ (Nissim Vaturi, podpredseda Knessetu)
– „Investujte tú energiu do jednej veci: vymazanie Gazy z povrchu zeme. Oheň a dym aj na nacistov v Júdei a Samárii. Armáda musí byť krutá a mstivá.“ (Galit Distel Atbaryan, poslankyňa strany Likud a bývalá ministerka pre verejnú diplomaciu)
– „S ľudskými zvieratami treba zaobchádzať adekvátne. Nebude žiadna elektrina, ani voda, bude len ničenie. Chceli ste peklo, dostanete peklo.“ (Ghassan Alian, generálmajor okupačnej armády)
– „Sever Gazy je krajší ako kedykoľvek predtým. Vyhodiť do vzduchu a zrovnať so zemou. Jednoducho potešenie pre oči.“ (Amichai Elijahu, minister pre záležitosti Izraela)
– „Chán Júnis premeníme na futbalové ihrisko.“ (Ajelet Šaked, bývalá ministerka spravodlivosti Izraela)
– „Jednou z možností Izraela vo vojne v Gaze je zhodenie atómovej bomby na pásmo.“ (Amichai Elijahu, minister pre záležitosti Izraela)
– „Zhadzujeme na Gazu stovky ton výbušnín. Sústredíme sa na deštrukciu, nie na presnosť.“ (Daniel Hagari, hovorca okupačnej armády)
– „Celý národ v Gaze je zodpovedný.“ (Jicchak Herzog, prezident Izraela)

To sú slová, ktoré sme počuli naposledy počas nacistickej okupácie Európy. Povedzte mi, priatelia, či sa takto správa „demokratická krajina“. Či takto hovorí o ľuďoch. Či takto myslí o spoluobčanoch, ktorí s nimi žijú v tom istom štáte a majú na tú pôdu taký istý nárok ako oni. Už chápete, aké hanebné je to mlčanie západných politikov? Aký trápny je ten alibizmus zmôcť sa zoči voči tomuto masakru len na formulku, že „Izrael má právo na obranu“? Zvlášť vo chvíli, keď naši politici robia tlačovku pri každom, hoci aj neúmyselnom zásahu obydlia na Ukrajine, a tu hynú stovky nevinných ľudí denne ako muchy a ich to necháva chladnými?!

Spoločná Európa zahynie, ak bude iba vyrábať náboje pre Ukrajinu, ak zabudne, že sa zrodila ako mierový projekt a nebude schopná vymyslieť a presadiť ani jeden jediný mierový plán. Táto skaza neslúži žiadnemu zmysluplnému účelu, ani vojenskému. Fakt, že po Číne, Mexiku a Brazílii prevzala diplomatickú iniciatívu Juhoafrická republika, svedčí o tom, že význam Európy upadá. A vo chvíli, keď sa rozhoria staré spory medzi Francúzskom, Nemeckom, Veľkou Britániou a Ruskom, stratí aj svoje opodstatnenie.

Zdroj: FB profil Eduard Chmelár