Plány na útok teroristov vo Viedni

Plány na útok teroristov vo Viedni

Plány na útok teroristov vo Viedni 620 330 Doktor

Plány na útok teroristov vo Viedni: Gang IS chcel kúpiť raketu na Ukrajine

Nové podrobnosti naďalej ukazujú, aká nebezpečná je teroristická sieť, ktorá vraj na Vianoce plánovala útok na Dóm svätého Štefana vo Viedni a Kolínsky dóm. Kailfatsbrigade ISPK podľa spravodajskej služby dokonca chcela na Ukrajine kúpiť protilietadlovú raketu.

Odkedy boli plány útoku odhalené, traja podozriví z terorizmu sú vo väzbe vo Viedni. Boli zatknutí v azylovom stredisku v Ottakringu a údajne patria k teroristickej milícii „Islamský štát v afganskej provincii Kohrasan“ (ISPK), informoval eXXpress. Jeden z nich vraj cestoval do Kolína nad Rýnom špeciálne, aby sa s komplicom informoval o bezpečnostných opatreniach v svetoznámej katedrále.

Podľa vyšetrovateľov teroristov vedie ISPK, ktorú tvoria členovia zo Strednej Ázie a predovšetkým z Tadžikistanu, šejk v Holandsku. Riadi medzinárodnú sieť militantných a zjavne násilných islamistov. Deväť podozrivých bolo zatknutých pri raziách minulé leto.

Sieť tiež schválila plány na útok na sprievod Vienna Pride
Odvtedy sa na verejnosť dostáva čoraz viac podrobností o ISPK. Najmä pokiaľ ide o úzke väzby na radikálnu islamskú scénu v Rakúsku. Spolkový úrad kriminálnej polície vo Wiesbadene sa dozvedel, aké dobré sú kontakty nemeckej tadžickej skupiny s miestnymi kruhmi, prostredníctvom výpovede popredného podozrivého z terorizmu ISPK tajnému agentovi. Povedal mu, že v Rakúsku zatkli troch bratov. Jeden je Čečen, ostatní pochádzajú z juhovýchodnej Európy.

Podľa informácií mali chlapci zaútočiť na LGBTQ prezentáciu v Rakúsku. Líder ISPK tvrdil, že príkaz schválili v Nemecku. Mladší džihádisti boli vybraní zámerne, pretože mohli očakávať menší trest. To sa zhoduje s neskoršími udalosťami okolo sprievodu Vienna Pride.

Keďže členovi ISPK v lete hrozila deportácia do vlasti, chcel sa presťahovať do Rakúska, lebo tam poznal veľa „bratov“. Jeho odchod bol naplánovaný na 7. júla. Deň predtým ho však zatkli.

Americká protilietadlová strela by mala na Ukrajine stáť 5000 dolárov

Ten istý turkménsky informátor údajne tvrdil aj policajnému informátorovi, že teroristická sieť zvažovala nákup rakety z ukrajinských zásob na útoky. Kontakt, ktorý má bojovať v armáde v Doneckej kotline, ponúkol „Stinger“ za 5 000 dolárov. „FIM-92 Stinger“ je protilietadlová raketa s infračerveným navádzaním od amerického výrobcu Raytheon, ktorá sa používa proti vzdušným cieľom. Môže sa odpaľovať z ramena alebo z pozemných, leteckých alebo vodných dopravných prostriedkov.

Tento Ukrajinec často cestuje do Nemecka ponúkať zbrane na predaj.

Zdroj: https://exxpress.at/terror-plaene-fuer-wien-anschlag-is-bande-wollte-rakete-in-ukraine-kaufen/