Marek Para ako Ficov poradca? To znie ako hlúpy vtip

Marek Para ako Ficov poradca? To znie ako hlúpy vtip

Marek Para ako Ficov poradca? To znie ako hlúpy vtip 620 330 Mr Hyde

Správa o nástupe Mareka Paru medzi poradcov premiéra vyznela ako (predčasný) silvestrovský žart. Para patrí do karantény, nie medzi expertov Úradu vlády.

Problém nie je v tom, že Para pracoval pre Lexu či Kočnera. Ani v tom, že bol trestne stíhaný s pozastavenou advokátskou činnosťou. Návrh na obžalobu Paru padol na procesných chybách a porušovaní jeho práv.

Hlavným hriechom Mareka Paru je jeho účasť na útokoch proti prokurátorovi Špirkovi. Dnes je už celkom zrejmé, že Para pracoval v záujme vtedajšieho ministra vnútra Kaliňáka a oligarchu Bödöra na odstránení nepohodlného (príliš zvedavého) prokurátora.

Krátko po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej (2018) Špirko verejne vystúpil so šokujúcimi obvineniami. Tvrdil, že v roku 2016 zhromaždil dôkazy o rozsiahlom rozkrádaní štátnych financií v réžii Kaliňáka a Počiatka. Ministri podľa neho za miliónové úplatky a provízie kryli skupiny dépeháčkarov a manipulovali tendre na ministerstvách. Špirko tvrdil aj to, ako ho ľudia z vedenia ministerstva vnútra a polície začali účelovo stíhať, aby ho umlčali.

Na útokoch proti Špirkovi sa vraj rozhodujúcou mierou podieľal aj advokát Para. Zabezpečil, aby kľúčový svedok (daňový podvodník Varga) nevypovedal proti Kaliňákovi, ale – zrazu – proti prokurátorovi Špirkovi.

Tlačovka Špirka po vražde Jána a Martiny pôsobila drsne a miestami neuveriteľne. Špirko neskýval, že má strach o svoj život (na kauze korupcie v pozadí ministerstva vnútra pracoval aj zavraždený Ján Kuciak). Tvrdil, že ho sledujú neznáme osoby a že po ňom ide organizovaná skupina okolo vedenia ministerstva vnútra a polície (bödörovci).

Takmer všetky obavy Špirka sa neskôr potvrdili. A potvrdilo sa aj to, že pre Kaliňáka a bödörovcov pracoval advokát Para.

Ľudovít Makó po zadržaní vypovedal aj o tom, ako Špirka sledovali ľudia z Kriminálneho úradu Finančnej správy. O výsledkoch sledovania informovali oligarchu Bödöra a Gašpara. Priznal aj to, že tá istá skupina – vrátane Paru – cielene pracovala na diskreditácii a trestnom stíhaní Špirka. Aby chránila Kaliňáka s Počiatkom.

Kauza je zaujímavá tým, že nestojí len na výpovedi jedného nedôveryhnodného zločinca – kajúcnika. Makóove tvrdenia podporili aj ďalší svedkovia a ďalšie dôkazy.

Konkrétne: služby Paru pre Kaliňáka a Bödöra potvrdili Kočnerove správy v aplikácii Threema. Kočner Parovi odkazoval, že za prácu na stíhaní Špirka si môže vypýtať odmenu od Kaliňáka.

Ďalším dôkazom sú záznamy o stretnutiach advokáta Paru s policajným prezidentom Gašparom a šéfom NAKA Hraškom. Stretával sa s nimi v čase, keď sa pripravovalo stíhanie Špirka (2016).

Slovom: Para vykonával špinavú prácu v záujme Kaliňáka a oligarchu Bödöra proti prokurátorovi Špirkovi. A kým tento prípad nebude definitívne objasnený a uzavretý, Úrad vlády by si mal od „vybavovačov“ ako Para držať odstup. A nežiadať od nich plnenie úloh pri presadzovaní programového vyhlásenia vlády…

Inak môžeme Ficovi len ťažko veriť, že vládna moc nechce motorovou pílou mariť vyšetrovanie a spravodlivosť.

Povedané na rovinu: po nástupe Paru do služieb premiéra to vyzerá tak, že programom vlády je nápadná, celkom neskrývaná ochrana zločincov pred prokurátormi. A zámena rolí medzi vinníkmi a obeťami.

Pretože práve v tom vyniká „poradca“ a právny agent Para.

Dag Daniš / Denník Štandard

  • 😅 čo sa babe zachcelo, to sa jej aj prisnilo.
    Na zlodejovi aj čiapka horí.
    snažia sa zbytočne. Objednávku dal skutočne Trump a to práve na zničenie, Fica a jeho druhov ako je aj pelegriny. Domino efekt zo slovenskej strany už poznáme. Od Lipsica a dole. Voľby ktoré vtedy prebehli bol podvod. Nie nadarmo sa vraví prečo LGBTIQ nemôže vládnuť v Rusku? Lebo tam nemajú ESET!