Choroba, hlad sa rýchlo šíri v Gaze

Choroba, hlad sa rýchlo šíri v Gaze

Choroba, hlad sa rýchlo šíri v Gaze 620 330 Doktor

Choroba, hlad sa rýchlo šíri v Gaze, varujú predstavitelia OSN

„Bol som takmer pri akomkoľvek konflikte,“ povedal hlavný ekonóm Svetového potravinového programu. „A nikdy som nič také nevidel, pokiaľ ide o jeho rozsah, veľkosť, ale aj tempo, akým sa to rozvinulo.“

Vzhľadom na to, že približne 90 % obyvateľov Gazy bolo vysídlených hľadajúc bezpečie pred izraelským bombardovaním a pozemnými útokmi, natlačení do prístreškov v mestách vrátane už aj tak husto osídleného Rafahu, humanitárne agentúry v utorok varovali, že šírenie chorôb a riziko hladovania nevykazujú žiadne známky spomalenia. dole v blokovanej enkláve.

Týždeň po tom, ako Svetový potravinový program (WFP) varoval , že „polovica obyvateľov Gazy hladuje“, hlavný ekonóm Organizácie Spojených národov v utorok povedal, že menej ako tri mesiace po neúprosnom útoku Izraela sa zdá, že toto územie spĺňa aspoň jeden z kritériá pre hladomor.

Asi 20 % populácie čelí „extrémnemu nedostatku jedla“, povedal Arif Husain pre The New York Times.

„Bol som v takmer akomkoľvek konflikte, či už v Jemene, či už to bol Južný Sudán, severovýchodná Nigéria, Etiópia, ako si spomeniete,“ povedal Husajn pre noviny. „A nikdy som nič také nevidel, pokiaľ ide o jeho rozsah, veľkosť, ale aj tempo, akým sa to rozvinulo.“

Vynechávanie jedenia, najmä medzi dospelými, ktorí sa starajú o deti, sa v Gaze stalo „normou“, uviedol WFP na sociálnych sieťach.

Experti na humanitárne krízy v Gaze – ktoré zachvátili enklávu ešte predtým, ako Izrael začal bombardovať Gazu ako odvetu za októbrový útok Hamasu – patria medzi tých, ktorí trpia, informoval Times , pričom analytik International Crisis Group Azmi Keshawi pre noviny povedal, že je jedným z tisícov vysídlených ľudí, ktorí musia denne hľadať obživu, aby uživili svoju rodinu.

„Našou každodennou nočnou morou je ísť zháňať jedlo,“ povedal pre Times Keshawi, ktorý sa so svojou rodinou ukrýva v stane na ulici v Rafahu . „Nemôžete nájsť múku. Nemôžete nájsť droždie na výrobu chleba. Nemôžete nájsť žiadny druh jedla – paradajky, cibuľa, uhorky, baklažán, citrón, pomarančový džús.“

Human Rights Watch minulý mesiac uviedla , že Izrael používa hladovanie ako spôsob vedenia vojny – vojnový zločin podľa Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu.

Nedostatok výživy vystavil obyvateľov zvýšeným zdravotným a bezpečnostným rizikám, pretože mnohí spia vonku bez primeraného oblečenia alebo prikrývok, aby sa nedostali von z počasia, keďže prichádza chladnejšie zimné počasie.

Spolu s rastúcou hladovou krízou OSN monitoruje šírenie prenosných chorôb a neschopnosť zdravotníckych pracovníkov dostatočne sa postarať o ľudí v dôsledku blokády Izraela a odmietnutia poskytnúť primeranú pomoc.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila , že sa vyskytlo 179 000 prípadov akútnych respiračných infekcií; 136 400 prípadov hnačky – druhej najčastejšej príčiny smrti medzi malými deťmi na celom svete – u detí mladších ako päť rokov; a 55 400 prípadov svrabu od polovice októbra.

Organizácia uviedla, že Gaze hrozí „bezprostredné riziko“ ďalšieho prepuknutia chorôb.

Veľké preľudnenie miest a útulkov, kde vysídlení ľudia používajú v priemere jednu toaletu na každých 700 ľudí, prispel k rýchlemu šíreniu chorôb.

„Gazania môžu teraz veľmi ľahko zomrieť kvôli šíriacim sa chorobám,“ povedala v utorok pre britskú stanicu Channel 4 News Tamara Alrifaiová, riaditeľka vonkajších vzťahov Agentúry OSN pre pomoc a prácu (UNRWA). „Pôvodne to bol domov pre približne 280 000 ľudí, za posledných pár týždňov prišlo do Rafahu asi milión ďalších ľudí, čo vysvetľuje tento vizuálny prvok extrémne preplnených prístreškov, ale aj extrémne preplnených priestorov okolo úkrytov UNRWA.“

Doktorka Guillemette Thomasová, lekárska koordinátorka Lekárov bez hraníc, pre Times povedala, že Izrael teraz každý deň vpúšťa do Gazy nanajvýš 120 nákladných áut. Niekoľko týždňov tam neboli povolené žiadne zásielky a zúfalo potrebné palivo sa do Gazy dostalo až koncom novembra. Pred bombardovaním a blokádou sa mnohí obyvatelia Gazy spoliehali na pomoc, ktorú denne privážalo 500 nákladných áut.

Napriek vyhláseniu izraelského ministra obrany Yoava Gallanta z 9. októbra, že nariaďuje „úplné obliehanie Pásma Gazy“ „bez elektriny, jedla, paliva“ pre jeho obyvateľov, ktorých nazýval „ľudské zvieratá“, Izrael naďalej tvrdí, že neblokuje pomoc ani sa nezameriava na civilistov. Vláda tvrdí, že Hamas odkláňa dodávky pomoci, čo je obvinenie, ktoré generálny komisár UNRWA Philippe Lazzarini označil za „nepodložené“.

Od začiatku bombardovania Izraelom zahynulo v Gaze najmenej 22 185 ľudí a najmenej 57 000 utrpelo zranenia, pričom ďalších 7 000 ľudí je údajne nezvestných alebo sú pravdepodobne pochovaní pod troskami.

Minulý týždeň UNRWA zverejnila na sociálnych sieťach video, na ktorom sú ľudia, ktorí sa zúfalo snažia dostať ku konvoju pomoci v meste Gaza.

„Gaza je len niekoľko týždňov od hladomoru,“ uviedla agentúra. „Ľudia sú zúfalí a hladní. Aby sa predišlo hladomoru, musí sa dnu dostať viac, oveľa viac jedla a iných základných vecí.“

Skupina tiež zopakovala svoju výzvu na humanitárne prímerie s cieľom umožniť dodávky pomoci a chrániť civilistov.

Zdroj: https://www.commondreams.org/news/disease-hunger-gaza