Umelá inteligencia chce predpovedat našu smrť

Umelá inteligencia chce predpovedat našu smrť

Umelá inteligencia chce predpovedat našu smrť 620 330 Doktor

Happy Deathday: Dánski vedci pracujú na robotovi, ktorý dokáže predpovedať, kedy ľudia uzavrú svoju poslednú kapitolu. Pomocou umelej inteligencie preosieva informácie o zdraví, vzdelaní, povolaní a ďalších faktoroch, aby predpovedal možný dátum smrti s presnosťou okolo 79 percent.

Táto myšlienka by mohla rovnako ľahko pochádzať zo sci-fi filmu: Vedci v Dánsku vyhodnotili údaje od šiestich miliónov obyvateľov v rokoch 2008 až 2020, aby pomocou umelej inteligencie predpovedali možný dátum smrti ľudí. Na kontrolu správnosti vybrali ľudí vo veku 35 až 65 rokov, z ktorých polovica zomrela v rokoch 2016 až 2020. AI dostávala údaje od roku 2008 do roku 2016 a potom bola požiadaná, aby predpovedala, kto bude do roku 2020 stále nažive. V porovnaní s čistou náhodou (50 percent presnosť) AI dosiahla presnosť 79 percent.

Sune Lehmann Jorgensen z Technickej univerzity v Dánsku povedal: „Model sme použili na preskúmanie rozsahu, v akom môžeme predpovedať udalosti v budúcnosti na základe podmienok a udalostí z minulosti.“ Systém bol navrhnutý tak, aby „pozeral na ľudský život ako na dlhý sled udalostí, podobne ako veta v jazyku pozostáva zo série slov“. Vedci poznamenali, že pred použitím modelu na posúdenie „individuálneho rizika ochorenia alebo iných životných udalostí, ktorým sa dá predísť“, sú potrebné ďalšie štúdie.

Zdroj: https://exxpress.at/kuenstliche-intelligenz-will-unseren-tod-vorhersagen-79-trefferquote/