Panika u Bidenovcov

Panika u Bidenovcov

Panika u Bidenovcov 620 330 Doktor

Obavy u Bidenovcov: V 11 z 13 prieskumov americký prezident naďalej stráca pôdu pod nohami

Obavy u Bidencovcov pred americkými voľbami narastajú: Trump momentálne vedie v štyroch zo šiestich swingových štátov a úradujúci americký prezident naďalej stráca hlasy v 11 z 13 prieskumov. Teraz sa od neho zrejme odvracajú aj mladí voliči.

Swing state je termín pri voľbách v Spojených štátoch, ktorý sa používa najmä v prezidentských kampaniach. Pojem opisuje stav, v ktorom majú obe veľké strany (demokrati alebo republikáni) veľkú šancu vyhrať voľby, takže je v istom zmysle na hrane.

Menej ako rok pred voľbami v USA je vidieť vrásky obáv na čele úradujúceho prezidenta USA Joea Bidena: Už prvé novembrové prieskumy New York Times ukázali, že Trump sa nachádza v piatich zo šiestich swing štátoch, teda v štátoch, kde volebný výsledok je historicky menej predvídateľný, prevzal vedenie. Biden vedie iba vo Wisconsine. V Nevade, Georgii, Arizone, Michigane a Pensylvánii je to naopak.

Teraz nasledovali ďalšie poplašné signály: V jedenástich z celkovo 13 novembrových prieskumov, ktoré okrem iného zverejnili New York Times, Fox News a NBC News, Biden stratil hlasy v porovnaní s prieskumami z predchádzajúceho mesiaca. Len v prieskume inštitútu pre výskum verejnej mienky Rasmussen Reports zaznamenal Biden jediný nárast voličov so 46 percentami (+3 percentá).

Mladí voliči odpadávajú

Dotknutí voliči však nemusia nevyhnutne prebehnúť k bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ale často sa zmenia preferenciu. Trump môže byť stále spokojný: podiel republikánov na tých, čo sa chystajú voliť je v priemere vyšší ako kedykoľvek v minulom roku.

Nedávny prieskum NBC News ukazuje, že Biden stráca podporu aj medzi voličmi do 35 rokov, teda skupinou, ktorá bola predtým súčasnému prezidentovi USA naklonená. Trump je teraz s 46 percentami pred Bidenom, ktorý má 42 percent. Len málo prieskumov ukazuje, že by Biden mal medzi mladými voličmi náskok, ktorý by sa blížil jeho číslam z roku 2020.

Odborníci teraz diskutujú o tom, či Trump skutočne dosahuje také silné zisky medzi mladšími voličmi, alebo či tieto čísla predstavujú skreslený obraz. Jedna z teórií hovorí, že liberálni mladí voliči, ktorí nie sú nadšení z Bidena a jeho strany kvôli aktuálnym svetovým udalostiam, sa možno práve teraz nezúčastňujú na prieskumoch verejnej mienky, hoci mnohí z nich ho nakoniec budú voliť.

Zdroje: https://exxpress.at/sorgen-bei-biden-in-11-von-13-umfragen-verliert-der-us-praesident-weiter-an-boden/
https://en.wikipedia.org/wiki/Swing_state