V Afrike sú požiadavky na reparácie

V Afrike sú požiadavky na reparácie

V Afrike sú požiadavky na reparácie 620 330 Doktor

V Afrike sú požiadavky na reparácie za otroctvo čoraz hlasnejšie

Africkí lídri vedú rastúce globálne hnutie požadujúce kompenzáciu za obchod s otrokmi a nespravodlivosti z koloniálnej éry. Africká únia a jej karibský partner diskutovali o plánoch riešenia reparácií.

„Je čas, aby Afrika – ktorej synovia a dcéry mali pod kontrolou slobody a boli predané do otroctva – tiež dostala reparácie ,“ povedal prezident Ghany Nana Addo Akufo-Addo na nedávnej konferencii o reparáciách, ktorá sa konala v hlavnom meste Ghany, Akkre .

Požiadavka Akufo-Addo na kompenzáciu za milióny afrických ľudí predaných do otroctva a za ďalšie nespravodlivosti z koloniálnej éry spôsobené na kontinente sú súčasťou rastúceho celosvetového tlaku na kompenzáciu.

V najnovšom znamení rastúcej dynamiky hnutia sa delegáti na konferencii o reparáciách v Akkre minulý týždeň dohodli na vytvorení globálneho fondu reparácií.

Prezident Ghany Nana Akufo-Addo predniesol prejav počas konferencie Africkej únie o reparáciách

Africká únia (AÚ) a 20-členné Karibské spoločenstvo, známe ako CARICOM, spolupracujú na vytvorení toho, čo podpredsedníčka komisie AÚ Monique Nsanzabaganwa nazvala „jednotným frontom“ na nápravu historických neprávostí a zabezpečenie vyplatenia reparácií.

Na konferencii Nsanzabaganwa zdôraznil, že Afrika „niesla ťarchu nespravodlivosti histórie a znášala dôsledky minulosti poznačenej otroctvom, kolonizáciou a vykorisťovaním“.

„Musíme uznať, že tieto nespravodlivosti majú dlhodobý dopad, ktorého dôsledky pociťujeme dodnes,“ povedala.

„Požiadavka na odškodnenie nie je pokusom prepísať históriu alebo pokračovať v cykle viktimizácie. Je to výzva, aby sme uznali nepopierateľnú pravdu a napravili krivdy, ktoré boli príliš dlho nepotrestané a v súčasnosti naďalej prosperujú,“ dodal Nsanzabaganwa.

Podrobnosti o tom, ako by globálny fond fungoval, sú stále nejasné.

Milióny unesených Afričanov

Najmenej 12,5 milióna Afričanov bolo unesených a násilne prepravených európskymi loďami a predaných do otroctva od 15. do 19. storočia, hoci niektoré odhady uvádzajú toto číslo na 20 alebo 30 miliónov. Tí, ktorí brutálnu plavbu prežili, skončili v neľudských podmienkach v Amerike, väčšinou v Brazílii a Karibiku, čo svojim majiteľom zabezpečilo obrovské zisky.

Obchodu s otrokmi dominovali Británia a Portugalsko, aj keď USA, Holandsko, Španielsko, Francúzsko, Dánsko a Švédsko boli tiež výrazne zapojené.

Anna Hankings-Evans, nemecko-ghanská právnička so zameraním na medzinárodné ekonomické zákony, povedala, že je „obohacujúce“ spolupracovať s potomkami zotročených Afričanov z karibských a amerických národov na pátraní po reparáciách.

„Myslím si, že je pre nás veľmi dôležité, aby sme sa spojili a profitovali zo svojich myšlienkových procesov,“ povedala na margo konferencie pre DW. „Aj keď sú naše skúsenosti veľmi jedinečné, naša sila spočíva v spolupatričnosti.“

Požiadavky na reparácie rastú v celej Afrike

Začiatkom tohto mesiaca sa do diskusie zapojil juhoafrický politik Julius Malema po októbrovej návšteve kráľa Karola III. v Keni. „Briti…tu nemajú čo robiť, [v Keni] , okrem toho, že by mali zaplatiť reparácie Keňanom,“ povedal.

V Keni kráľ Charles hovoril o „ohavných a neospravedlniteľných násilných činoch“ pod britskou vládou bez toho, aby povedal slovo „prepáč“. Na sociálnych sieťach sa však Keňania menej zaujímali o ospravedlnenie ako o hmatateľné reparácie.

Mesiac predtým boli holandský kráľ a kráľovná konfrontovaní nahnevanou skupinou domorodých obyvateľov Khoi a Sanov, ktorí protestovali proti svojej návšteve Južnej Afriky.

Keď kráľovský pár navštívil Slave Lodge v Kapskom Meste, kde boli kedysi otroci patriaci holandskej Východoindickej spoločnosti, skupina vodcov Khoi a San kričala heslá o holandských kolonizátoroch, ktorí kradli pôdu svojim predkom. Zdvihli tabule s nápisom: „Chceme kompenzáciu.“

Holandskí kolonizátori v Južnej Afrike vzali Khoi a San pôdu a prinútili mnohých domorodých Juhoafričanov do nevoľníctva.

Demonštranti Khoi a San obklopujú holandského kráľa Willema Alexandra a kráľovnú Maximu v Kapskom Meste

Dlhované bilióny na kompenzáciách

Mnohé štúdie sa pokúšali odhadnúť cenu obchodu s otrokmi pre Afriku.

Nedávna Správa o odškodnení za transatlantické otroctvo v Amerike a Karibiku dospela k záveru, že podľa medzinárodného práva zotročujúce národy dlhujú ohromujúce sumy.

Analýza, známa ako Battle Report, odhaduje, že globálne náklady na obchod s otrokmi by mohli dosiahnuť až 131 biliónov dolárov (120 biliónov eur), a to za škody spáchané počas otrokárskej éry a za škody spôsobené po zotročení.

Podľa správy dlhujú Spojené štáty americké na reparáciách takmer 27 biliónov dolárov, Veľká Británia 24 biliónov dolárov a Portugalsko 21 biliónov dolárov.

Organizácia Spojených národov nedávno vydala správu , v ktorej načrtáva konkrétne kroky na riešenie škôd, ktoré utrpeli ľudia afrického pôvodu.

V dokumente sa uznáva, že posúdenie ekonomických škôd môže byť „extrémne náročné z dôvodu dĺžky uplynulého času a ťažkostí pri identifikácii páchateľov a obetí“.

Zdôraznil však, že „takéto ťažkosti nemôžu byť základom pre zrušenie existencie základných právnych záväzkov“.

Na ilustráciu toho, aké politicky náročné môžu byť kompenzačné platby, Nemecko v roku 2021 uznalo genocídu ľudí Herero a Nama počas nemeckej koloniálnej nadvlády na území dnešnej Namíbie a zaviazalo sa zaplatiť 1,9 miliardy dolárov namíbijskej vláde.

Nemecko bolo silne kritizované za to, že nedokázalo priamo rokovať s komunitnými skupinami Herero a Nama. Vyhlásenie vydané spoločne s namíbijskou vládou tiež neobsahovalo slová „reparácie“ alebo „kompenzácie“.

Nemecko naďalej tvrdí, že neexistuje žiadny právny základ pre individuálne alebo kolektívne nároky jednotlivých potomkov skupín obetí, ako sú Herero a Nama alebo ich združenia, voči nemeckej vláde.

Organizácie na ochranu ľudských práv vrátane Európskeho centra pre ústavné a ľudské práva so sídlom v Berlíne a Human Rights Watch nesúhlasia. Tvrdia, že Nemecko má právne záväzky podľa zákonov o ľudských právach, ako je Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach.

Pre Monique Nsanzabaganwa z AÚ sú reparácie viac než len finančné transakcie.

„Sú morálnou a etickou povinnosťou. Predstavujú naše uznanie minulých krívd, a čo je dôležitejšie, odhodlanie napraviť ich.“

Zdroj: https://www.dw.com/en/in-africa-demands-for-slavery-reparations-grow-louder/a-67504897