Poďakujte zeleným

Poďakujte zeleným

Poďakujte zeleným 620 330 Doktor

Neúspešný energetický prechod? Najviac za elektrinu platia nemecké domácnosti.

Nemci platia za elektrinu takmer dvakrát toľko ako Poliaci. Vyplýva to z údajov Spolkového štatistického úradu. Hlboko do vrecka musia siahnuť najmä malé a stredné domácnosti. Nemecko a Belgicko majú teraz najvyššie ceny elektriny v Európe.

Žiadna jadrová energia, žiadny ruský plyn, žiadna podpora fosílnych palív: teraz Nemci – spolu s Belgičanmi – platia najvyššie účty za elektrinu. Na snímke minister energetiky Robert Habeck (Zelení)

Ceny elektriny pre súkromné domácnosti v Nemecku patria medzi najvyššie v EÚ: domácnosti v Nemecku platia v priemere 45,36 centov za kWh, zatiaľ čo vo Francúzsku je to len 27,35 centov. V Poľsku je cena len 19,92 centov za kWh – menej ako o polovicu menej.

Roky politiky zelenej energie zvýšili ceny. Nemecko spočiatku prestalo vyrábať fosílne palivá a spoliehalo sa výlučne na ruskú ropu a plyn. Teraz, po zastavení dodávok plynu z Ruska a ukončení jadrového vyraďovania, je Nemecko závislé od drahých dovozov elektriny zo zahraničia.

Vysoké náklady na elektrinu: firmy sa sťahujú do zahraničia

Drahé ceny elektriny tvrdo zasahujú aj nemecký priemysel: Podľa nedávnej štúdie dve z troch spoločností zvažujú presun časti svojej výroby do zahraničia, aby ušetrili náklady.

Zdroj: https://exxpress.at/gescheiterte-energiewende-deutsche-haushalte-zahlen-am-meisten-fuer-strom/