Pomaly im docvakáva

Pomaly im docvakáva

Pomaly im docvakáva 620 330 Doktor

Autor v blogu reaguje na článok uverejnený v septembri 2023 v progresivnom plátku The New York Times (NYT) s názvom Zlyhania progresívnych hnutí“.

Článok vám prinášame v preklade, v plnom znení.

Keď väčšina konzervatívcov v týchto dňoch premýšľa o progresivnom hnutí, ktoré vtrhlo na brány povedomia národa a vyvrcholilo aférou Georgea Floyda, reagujú nielen strachom, ale aj odporom. Neomarxistom, ktorí sa zmocnili kultúry, s pomocou a útechou úskočného prezidenta ochotného prispôsobiť sa najhlučnejším hlasom vo svojej strane a zbabelým inštitúciám, ktoré sa podriaďujú vôli extrémistov, sa podarilo násilne nakŕmiť politiku amerického ľudu, ktorej vzdorujú vo veľkom počte. Aj keď demokrati nepriznávajú, že sa snažia eliminovať všetku opozíciu, je spravodlivé povedať, že ak by ste sa pokúšali vytvoriť štát jednej strany, urobili by ste presne to, o čo sa demokrati pokúšali od zvolenia Donalda Trumpa za prezidenta.

Koľko ľudí v skutočnosti podporuje otvorenie našich hraníc, ignorovanie kriminality a oslabenie práv na vlastníctvo zbrane? Koľkí súhlasia s queer teóriou, teóriou kritickej rasy, potratmi na požiadanie až do bodu narodenia – alebo prevracaním základných prvkov ústavy, ktorá spája národ už takmer štvrť tisícročia? Veria Američania v konfiškačné daňové sadzby, reparácie za otroctvo a vynútenú rovnosť výsledkov, ktorá je vlastná „spravodlivosti“, o ktorú sa snažia progresívci? Ako uviedla nadácia Heritage Foundation: „Konzervatívci sa pýtajú: ‚Čo môžem urobiť pre seba, svoju rodinu, komunitu a svojich spoluobčanov?‘ Progresívci sa pýtajú: ‚Čo je nespravodlivé?‘ „Čo som dlžný?“ „Čo ma dnes urazilo?“ ‚Čo musí moja krajina pre mňa urobiť?’“

Progresívne hnutia a NY Times

Sú to veľké korporátne médiá, ktoré udržiavali progresívnu nočnú moru pri živote. Objektívna tlač by už dávno odhalila skutočne radikálnu, kultúrne marxistickú povahu najmä hnutia BLM a to, ako stojí v opozícii voči názorom veľkej väčšiny Američanov. Je teda viac než pozoruhodné, ak nie priamo šokujúce, byť svedkom toho, ako si firemný plátok progresívneho hnutia priznal porážku. Ale presne to urobil The New York Times v článku s názvom „Zlyhanie progresívnych hnutí“, v ktorom priznáva, že žiadne z troch takýchto povstaní v tomto storočí – Occupy Wall Street, #MeToo a Black Lives Matter – „sa čo i len priblížili k dosiahnutiu svojich ambícií.“ Človek má podozrenie, že to musela byť horká pilulka, ktorú NYT prehltla.

Tvrdením, že tieto hnutia zlyhali kvôli „zajatiu elity“ bohatými liberálmi a chudobnou organizáciou – Occupy nemala štruktúru, Black Lives Matter odmietli menovať vodcov a #MeToo sa nikdy celkom nestal organizovaným hnutím – NYT sa snaží zmierniť prevládajúci problém : ideológiu . Autor sa skláňa dozadu, aby tvrdil, že tieto hnutia zlyhali nie pre ich ďalekosiahle požiadavky, ale preto, že „nevytvorili masovú organizáciu s dlhodobým plánom – ako odborové zväzy, skupiny za občianske práva, evanjelickí kresťania a iné úspešné hnutia v posledných desaťročiach.“
Alebo možno ľuďom jednoducho nevyhovoval obsah požiadaviek? Napadlo NYT, že väčšina Američanov možno v skutočnosti neprijme verejné hanobenie charakteru ľudí alebo chaos, ktorý rozpútali rozmaznané biele progresívne bohaté deti, ktoré majú príliš veľa času, alebo verí, že ich krajina je „systémovo rasistická“?

Progresívna hystéria

Základným problémom progresívnych ľudí je, že chcú vyliať dieťa z vaničky spolu s vodou. Roky po tom, čo NYT slávne zverejnil názor s názvom „Áno, myslíme doslova zrušte políciu“, autor David Leonhardt naráža na jadro problému, že „väčšina čiernych Američanov podporuje veľké zmeny v polícii, ale nie menej polície … Trvalý vplyv BLM spočíva v tom, že „mediálne organizácie teraz využívajú černochov, keď opisujú niečiu rasu. Prezident Biden urobil z júna federálny sviatok. Univerzity vo svojich osnovách zdôrazňujú identitu.“ Ale ako povedal progresívny autor Fredrik DeBoer pre NYT, tieto hnutia majú tendenciu uprednostňovať „nehmotné a symbolické“ pred „materiálom a betónom“. Zdá sa, že progresívni ľudia uprednostňujú nepokoje a strhávanie sôch pred vynaložením tvrdej práce potrebnej na dosiahnutie svojich vysoko zmýšľajúcich, no vyslovene nepopulárnych ambícií.

Je ľahké zabudnúť, ako blízko boli demokrati k zmene celej štruktúry republiky po tesnom víťazstve v roku 2020. Veľká štrukturálna zmena zvyčajne prichádza v dôsledku „zosuvu pôdy“. A bola to len tvrdohlavosť a statočnosť jedného muža, senátora Joea Manchina (D-WV), ktorý sa postavil proti zúrivému smerovaniu k socializmu vo vlastnej strane a zakričal stop, ako rád hovoril William F. Buckley. Strana Joea Bidena sa zdala byť plne pripravená zbaliť Najvyšší súd USA, premeniť ľavicovo orientované územia na štáty a zbaviť sa volebného kolégia pre všetkých, no uistila sa, že vytvorí prakticky trvalé uchopenie moci. Hraničné obmedzenia sa stali o niečo viac než odporúčaniami. A radikáli zvrátene reagovali na zločiny, ktoré sa vymkli kontrole, a to nielen výzvami na redukovanie polície a oslabenie sily zákona vo všeobecnosti, ale aj verejným vyhlásením, že činy, ktoré sa dlho považovali za zločiny – napríklad krádeže v obchodoch – už ani nebudú stíhané, čo vedie k epidémiám rozbíjania a rabovania, ktorá spôsobila, že veľké reťazce ako Target a Starbucks opustili centrá miest po celej krajine. A napriek tomu, čo je typické pre ich zaostalé myslenie, si môžete byť istí, že súkromné vlastníctvo zbraní by bolo na hrane, ak by bolo podľa progresívcov.

NYT teda konečne odhalil prvú vážnu trhlinu v progresívnom brnení. Ďalším krokom by mohlo byť priznanie, že Spojené štáty sú a už dlho stredopravou krajinou, ktorá je skôr umiernená, ale zároveň reaguje na presvedčivé sociálne hnutia sústredené okolo všeobecne populárnych morálnych imperatívov tak veľkých ako zrušenie otroctva, tak naliehavých ako obmedzenie Veľkej hospodárskej krízy a rovnako aktuálne ako reforma polície. Progresívci možno ako vždy prevezmú svoje rozkazy zo stránok národných „mienkotvorných novín“ a konečne pochopia, čo americký ľud prijme a čo nie.

Zdroje: https://www.libertynation.com/believe-it-or-not-ny-times-admits-progressive-failure/
https://www.nytimes.com/2023/09/26/briefing/me-too-black-lives-matter-occupy-wall-street.html