Eduard Chmelár: NOSENÍM BIELEHO MAKU VZDORUJETE LOGIKE VOJNY

Eduard Chmelár: NOSENÍM BIELEHO MAKU VZDORUJETE LOGIKE VOJNY

Eduard Chmelár: NOSENÍM BIELEHO MAKU VZDORUJETE LOGIKE VOJNY 620 330 Mr Hyde

Členovia hnutia Zjednotení za mier tohto roku po prvýkrát na Slovensku symbolicky rozdávali v rámci tzv. Dna spomienok biele vlcie maky. Možno vás to prekvapilo a pýtate sa, preco pacifisti nosia biele maky, kým všetci politici a mediálne celebrity sa hrdia cervenými kvetmi. Je to preto, lebo cervený mak symbolizuje Den vojnových veteránov venovaný pamiatke tých, ktorí vo vojnách bojovali alebo vo vojnách padli. My však s takto uchopenou pietou nesúhlasíme. Vo vojnách nezomierajú len vojaci. Minimálne od druhej svetovej vojny tvoria väcšinu obetí vojenských konfliktov civilisti – ženy, deti a starci.

Staviame sa proti akýmkolvek pokusom o glorifikáciu alebo oslavu vojny. Snažíme sa upriamit pozornost na všetky obete vojen bez rozdielu. Odmietame presadzovanie vojenských hodnôt pri spomínaní na obete konfliktov, upozornujeme na cenu ludského života, ktorú filozofia vojny popiera a zdôraznujeme naliehavost požiadavky na mier. Navyše, už sme takí osprostení mediálnou propagandou, že si neuvedomujeme, že 11. novembra 1918 sa podpísaním prímeria ukoncili boje na západnom fronte prvej svetovej vojny, nie však u nás. Tu sa vojnové útrapy ešte len zacali oslobodzovacími bojmi o západné Slovensko. Navyše, Den veteránov je skôr americký termín, v Európe sa oslavuje Den prímeria alebo Den spomienok.

Tradícia nosenia bielych makov má už 90 rokov. 11. novembra 1933 ich po prvýkrát predával Družstevný spolok žien v Londýne, ktorý hladal spôsob, ako demonštrovat, že ich clenky sú proti vojne a za nenásilie. Od roku 1936 ich distribuuje Peace Pledge Union (Únia mieru) – najstaršia mierová organizácia vo Velkej Británii. Naše združenie zakúpilo tohto roku niekolko desiatok bielych makov práve od Peace Pledge Union. Veríme, že na budúci rok ich už bude ovela viac a táto tradícia zapustí korene aj na Slovensku.

Odmietame totiž nosením cerveného maku legitimizovat politikov, ktorí podporujú alebo dokonca rozpútavajú vojny, posielajú do bojov dalších a dalších ludí ako do mlynceka na mäso a svoje obete potom vystavujú ako dôkaz hrdinstva. Nosením symbolu bieleho maku sa staviate za mier, vzdorujete logike militarizmu a spolu s nami sa staviate za mierovú budúcnost bez zbrojenia, vraždenia a nenávisti.

Zdroj: FB profil Eduard Chmelár

  • a nestačilo by k týmto nezmyslom, ako je nosenie, narcisu, bieli mak, červený a kde aká hlúposť a symbolmi nosiť len čiapku naopak? sú mi odporné.
    treba však zaútočiť na Vatikán a jeho posluhovačov.
    lenže to by musel mať Chmelár, znalosti z viery. určite by bolo na mieste ukázať jeho znalosť. lebo od toho sa to všetko odvíja. ČLOVEK.
    určite vyznáva mikulašenecké učenie, ako je masochystická vražda J.K.antikrista,všetko zlo, atď.(pismo nič také neučí) každý kto inklinuje k mikulaseneckemu učeniu podporuje všetko zlo. Je úplne každému jedno akú kvetinu či čo bolo v histórii dané ak nevie ukázať pravdu z viery. a to je základ každého jedinca na zemi.