Peter Tóth: ČAPUTOVÁ URPUTNE VZDORUJE NOVEJ POLITICKEJ REALITE

Peter Tóth: ČAPUTOVÁ URPUTNE VZDORUJE NOVEJ POLITICKEJ REALITE

Peter Tóth: ČAPUTOVÁ URPUTNE VZDORUJE NOVEJ POLITICKEJ REALITE 620 330 Mr Hyde

Považujem za potrebné vrátiť sa k včerajšiemu statusu o kauze Čaputová verzus Huliak, pretože v mediálnom a politickom hluku ohľadom zostavovania novej vlády zaniká jeden podstatný detail.

Robert Fico zatiaľ nie je predsedom vlády. Hlava štátu mu len dala v zmysle takzvaných ústavných tradícií poverenie, aby rokoval o vytvorení kabinetu a predložil jej návrh na vymenovanie jeho členov. Kým prezidentka nevymenuje

Roberta Fica za predsedu vlády, neplatia ústavné ustanovenia o tom, že hlava štátu na návrh premiéra „menuje“ členov vlády.

Robert Fico je v súčasnosti takzvaným dezignovaným premiérom. Nie je to ústavný ani zákonný pojem, ale politologický či mediálny opis osoby „označenej“ za potenciálneho predsedu vlády.

Z tohto popisu je zrejmé, že z ústavného hľadiska drží Zuzana Čaputová Roberta Fica a celú novú parlamentnú väčšinu v šachu. A môže sa s nimi takto hrať pomerne dlho. Uvidíme, či sa to aj naozaj stane alebo či uzná neodvratnosť novej politickej reality, vytvorenej výsledkami nedávnych parlamentných volieb.

Ako som napísal už včera, Zuzana Čaputová je aktívnou aktérkou politického zápasu o moc v štáte. Usiluje sa zmeniť politickú realitu v prospech Progresívneho Slovenska a ďalších menších parlamentných strán. Táto stratégia však nemôže byť z dlhodobého hľadiska úspešná, kým v parlamente bude existovať väčšina na pôdoryse poslaneckých klubov Smeru, Hlasu a SNS.

Inou vecou by bolo, ak by sa v dôsledku zákulisných machinácií začala parlamentná väčšina rozpadať. Napríklad novým lanárením Hlasu do koalície s Progresívnym Slovenskom a prísľubmi kadejakých iných výhod. Zatiaľ takýto scenár nevyzerá pravdepodobne, ale spomínanú možnosť nie je ani možné úplne vylúčiť. Ide totiž o veľa: o moc a o budúcnosť viacerých prominentných figúr režimu Zuzany Čaputovej.

Zdroj: https://www.facebook.com/datel.sk

  • nesedí mi tento článok. Čaputová, neodláva, ale koná zo strachu a to z veľkého strachu. Jej paničkovia vedia čo ich čaká. No nič už zmeniť nedokážu. Úder pre nich príde z inej strany. A bude strašný. To čo sa blíži, už nik nedokáže zastaviť. Ich zastrašovanie, svetovou vojnou a obštrukcie, ktoré predvádza Čaputová a jej zrudny kolektív, je iba divadielko na odlakanie. V domnení že predsa len nastúpi ich garnitúra podvodníkov.