Dag Daniš: Danko ide do sporu, ktorý nemôže vyhrať

Dag Daniš: Danko ide do sporu, ktorý nemôže vyhrať

Dag Daniš: Danko ide do sporu, ktorý nemôže vyhrať 620 330 Mr Hyde

Danko robí pri poplašnej správe o „ministrovi Huliakovi“ školácku chybu. Nejde len do zrážky s prezidentkou (jej právomoci sú obmedzené). Ide hlavne do zrážky s tým, na čo sa rád odvoláva – so zdravým rozumom.

Pretláčanie Rudolfa Huliaka do vlády sa nedá obhájiť. Brániť sa dala nominácia Tomáša Tarabu, ktorý vie presvedčivo vystupovať (a uvažovať). Pri Huliakovi sa Danko ženie do vopred prehratého boja. Nie preto, že Huliak by bol ako minister nebezpečný. Nie. Je to ešte horšie. Prostoreký Huliak je jednoducho na smiech. A to sa v najvyššej, vládnej politike neodpúšťa.

Danko asi zabudol, že práve toto jeho stranu pred štyrmi rokmi potopilo. Narážala na výsmech. Ak si to SNS nechce zopakovať, nemôže do vlády vyberať tých najslabších a politicky hendikepovaných, ktorí budú denne kŕmiť facebookové komiksy.

Navyše, Danko svojou chabou personálnou politikou nezhadzuje len stranu a novú vládu, ale aj národnú politiku ako takú. Je to škoda. Slovensko dnes potrebuje vo vláde hlas patriotov a suverenistov. Hoci nie práve takých ako Huliak…

Otázka, či Dankove nápady prejdú cez prezidentku, by mala byť bezpredmetná. Prezidentka nemá právomoc kádrovať a lustrovať nominantov do vlády. Za vládu zodpovedá premiér a koaličné strany, ktoré získali parlamentnú väčšinu.

Víťazov volieb a ich voličov treba rešpektovať.

No ani to neznamená, že vo vláde môže sedieť ktokoľvek. Ministri sa predsa (na rozdiel od poslancov) nevolia. Ministri sa vyberajú.

Sito, cez ktoré neprejdú do vlády exoti, musí byť v prvom rade politické. Strana má vo vlastnom záujme vybrať zorientovaných ľudí, ktorí jej zabezpečia úspech. Alebo aspoň takých, ktorí ju nebudú strápňovať.

Ak politický filter na úrovni strany nefunguje, zakročiť by mal premiér (v tomto prípade budúci premiér). Ide predsa o jeho vládu a jeho zodpovednosť.

Mimochodom, Fico to pravdepodobne urobil. Danko priznal, že s Huliakom ide len do „prvého kola návrhov“. Konečné zloženie vlády uvidíme po dohodách Fica s Čaputovou. Zatiaľ sú známe len prvé návrhy strán. Nič viac.

Fico môže (ale nemusí) zohľadniť pripomienky prezidentky, aby sa vyhol zbytočným sporom. Alebo prieťahom vo vymenovaní vlády.

Samozrejme, Fica a z druhej strany prezidentku budú zaujímať hlavne ministri zahraničných vecí a obrany. Všetko ostatné – vrátane Huliaka – budú vedľajšie problémy, ktoré sa skôr či neskôr vyriešia. Fico v minulosti nikdy nemal problém odvolať ministrov SNS, ktorí škodili vláde.

Je však trápne, že problém menom Huliak vôbec existuje. Hoci len v prvom, testovacom kole návrhov na ministrov. V SNS zjavne zlyhávajú inštinkty a pud sebazáchovy.

Asi to bude tým, že po voľbách 2023 SNS ako vládna strana neexistuje. Existuje len divoký klub poslancov za SNS s jediným poslancom strany (Dankom). A potom so zástupcami strán Život, Národná koalícia a ďalších spolkov so samostatným pohonom.

SNS a poslanecký tím „za SNS“ sú dnes dve celkom nezávislé sústavy. Ak Danko nechce riskovať, že sa mu klub poslancov rozpadne, musí rešpektovať ľudí ako Huliak. Aspoň pri „zozname do prvého kola návrhov“ (ktorému by prospelo, ak by sa následne editoval).

Zároveň Danko musí čo najviac poslancov nahnať do vlády. Ak by chcel, aby do parlamentu postúpili z miest náhradníkov hoci len dvaja členovia SNS, bude musieť vyprevadiť štyroch zvolených poslancov niekam vyššie. Za ministrov alebo štátnych tajomníkov… Potom by nastúpili do parlamentu Garaj a Farkašovský (obaja členovia SNS). Garaj je prvý náhradník, Farkašovský až štvrtý. Medzi nimi sú opäť „nezávislí“.

Danko dopláca na to, že ho prerástli partneri, ktorí priskočili na jeho volebnú kandidátku. Odvtedy nevystupuje ako predseda SNS, ale ako sekretár hybridného poslaneckého tímu, kde sú všetci „jeho ľudia“ externisti.

Rozbeh Huliaka do vlády ukazuje, že to vlastne môže byť aj naopak. A jediným externistom v tejto hre je Danko.

Dag Daniš

Zdroj: https://standard.sk/470876/danko-ide-do-sporu-ktory-nemoze-vyhrat