Peter Tóth: AKO MÔŽE ROBERT VYPIECŤ SO ZUZANOU…

Peter Tóth: AKO MÔŽE ROBERT VYPIECŤ SO ZUZANOU…

Peter Tóth: AKO MÔŽE ROBERT VYPIECŤ SO ZUZANOU… 620 330 Mr Hyde

Prezidentka Zuzana Čaputová údajne nevymenuje jedného a možno aj viacerých kandidátov na ministrov, navrhnutých dezignovaným premiérom Robertom Ficom. Keďže o tom šteboce tlačový orgán Progresívneho Slovenska, zrejme na tom niečo bude.

Robert sa za to na Zuzanu môže hnevať. Faktom však ostáva, že ak by sa popísaný scenár naplnil, nebolo by to prvýkrát, čo hlava štátu odmietla vymenovať navrhovanú osobu za ministra. Ústava to jednoducho umožňuje.

Ponechajme teraz bokom politické škriepky o tom, či by bol takýto krok Zuzany vecne odôvodnený alebo by išlo len o politický kapric. Radšej sa pozrime na to, aké praktické nástroje má v rukách nastupujúca vláda.

Nie je totiž bez ústavných možností. Dajme tomu, že Zuzana nevymenuje za ministra obrany Roberta Kaliňáka a riadením rezortu poverí iného člena vlády. Vláda na prvom zasadnutí zväčša odvoláva starých a vymenúva nových štátnych tajomníkov. Ak si bude Robert veľmi želať, aby druhý Robert riadil ministerstvo obrany, vláda ho jednoducho vymenuje za štátneho tajomníka.

Štátny tajomník zastupuje v plnom rozsahu ministra v čase jeho neprítomnosti s výnimkou hlasovania vo vláde. Keďže člen vlády poverený riadením rezortu obrany bude v dôsledku riadenia svojho primárneho rezortu permanentne neprítomný, druhý Robert bude faktickým ministrom obrany.

Tento stav môže trvať až do zvolenia novej hlavy štátu v roku 2024. Potom sa uvidí, či nastanú politicky vhodné podmienky na vymenovanie štátneho tajomníka za plnohodnotného ministra.

Na každé hrubé vrece existuje hrubá

Zdroj: https://www.facebook.com/datel.sk