Kiska je vinný. A s ním aj médiá, ktoré zakrývali jeho kauzy

Kiska je vinný. A s ním aj médiá, ktoré zakrývali jeho kauzy

Kiska je vinný. A s ním aj médiá, ktoré zakrývali jeho kauzy 620 330 Mr Hyde

Súdny proces s Kiskom dopadol najlepšie, ako mohol. Je správne, že Kisku odsúdili a uznali za vinného z daňového podvodu. Dôkazy sa nedali hodiť do koša. A takisto je správne, že exprezident dostal len mierny trest, keďže všetky škody vyrovnal.

Na úvod si pripomeňme, o čo vlastne išlo. Andrej Kiska sa v roku 2013 rozhodol, že výdavky na prezidentskú kampaň si zaúčtuje do nákladov na podnikanie. Aby ušetril približne 300-tisíc eur na DPH a dani z príjmu (jeho celkové výdavky na kampaň prekročili milión eur).

Až potiaľto by sa dali nad chybou Kiskovcov a ich firmy KTAG prižmúriť oči. Podnikatelia bežne skúšajú, ako a čo im prejde a bežne robia chyby. Zápletka – a osudová – však prišla už v roku 2014. Daňový úrad po kontrole neuznal jednu z vratiek DPH na 146-tisíc eur. Kiskovcov upozornil, že politickú kampaň nemôžu účtovať v obchodných nákladoch. Pochopiteľne. Takto sa to nerobí ani v Kolumbii. Kiska si mal kampaň financovať aj s DPH. Ako všetci ostatní.

Po takomto upozornení z Finančnej správy by väčšina slušných podnikateľov ustúpila. Pokusy s „daňovou kreatívou“ by ukončili. Pretože pri vedomom krátení DPH by už nešlo o účtovnú chybu, ale o podvod. Trestný čin.

Po upozornení daňovej inšpekcie sa už Kiska nemohol tváriť, že o ničom nevedel.

No napriek tomu sa tak tváril. A pokračoval v pláne. Kampaň si ďalej účtoval bez DPH. Dokonca v tom pokračoval aj v roku 2015, pri daňovom priznaní za predchádzajúci rok. KTAG si nákladmi na Kiskovu prezidentskú kampaň znížila okrem DPH aj daň z príjmu (27-tisíc eur).

Kiska chcel na politickej kampani ušetriť stovky tisíc eur. Na úkor štátu a daňových poplatníkov. A robil to vedome, po upozornení daňovej inšpekcie z roku 2014. Trestný zákon to v tom čase definoval ako daňový podvod.

Kiskovi to takmer vyšlo. Jeho kauza dva roky spala. V roku 2017, po konfliktoch s Ficovou vládou, sa to však otočilo. Generálny prokurátor nariadil, aby sa stará Kiskova kauza preverila a vyšetrila.

Hneď potom sa začali diať nehorázne veci.

Prvou nehoráznosťou bol postoj väčšiny médií. Kiskovu kauzu najskôr ignorovali. A keď to už nešlo, prezidenta vášnivo bránili – vraj to bola len bežná účtovná chyba. Vyšetrovanie hodnotili ako zákernú politickú manipuláciu. Slovom, Kiska bol pod mediálnou ochranou. Ako „náš človek“ v modrom.

Druhú nehoráznosť predviedol Kiska. Prezident nahnevane opakoval, že Slovensko je mafiánsky štát. Boli to mimoriadne hrubé a prehnané slová. A prišli len preto, že úrady sa zaujímali o Kiskove podvody.

Aj väčšina médií, aj Kiska sa v tom čase správali neuveriteľne prízemne. Každého, kto sa zaujímal o Kiskov prípad, obviňovali, že slúži Ficovi a mafii. Podstata veci – kauza prezidenta, ktorý sa hral na vzor slušnosti – išla bokom.

Škoda.

Kiska totiž súbežne s tým, ako nadával na Slovensko, podnikol zaujímavú vec. Jeho firma KTAG podala 17 opravných daňových priznaní za roky 2013 a 2014. A štátu potichu doplatila 145-tisíc eur.

Pomohlo to len čiastočne. Vyšetrovanie pokračovalo. A pokračovalo aj po voľbách 2020 a nástupe Matovičovej vlády. Skončilo sa návrhom na obžalobu z daňového podvodu. Dôkazy boli jednoznačné. Nedali sa zhodiť zo stola.

Tvrdenia médií, že za stíhaním Kisku je len Ficova politická objednávka a manipulácia, sa ukázali ako výmysly. Prokurátor v apríli 2022 Kisku obžaloval a žiadal trest. Fico v tom čase sedel v opozícii.

Mimochodom, zmena vlády po roku 2020 predsa len Kiskovu kauzu mierne ovplyvnila. Aj keď inak, ako čakali Kiska a jeho mediálna ochranka. Keď bolo jasné, že vyšetrovanie kiskovcov musí pokračovať, prišli pokusy aspoň nepriamo ovplyvniť vnímanie kauzy.

Postarala sa o to Lipšicova špeciálna prokuratúra a NAKA.

Ešte predtým treba pripomenúť, že Lipšic bol pôvodne akdvokátom Kisku.

A zjavne ním ostal aj po tom, čo sa stal špeciálnym prokurátorom.

Špeciálna prokuratúra spolu s vyšetrovateľmi NAKA v apríli 2022 udrela na Kaliňáka a Fica. Obvinili ich zo založenia zločineckej skupiny. Fico a Kaliňák boli stíhaní za to, že sa za vlády Smeru zaujímali o daňovú kauzu Kisku. Špeciálna prokuratúra žiadala, aby boli obaja stíhaní väzobne.

Akcia NAKA a špeciálnej prokuratúry mala ukázať dve veci: že vyšetrovanie kauzy kiskovcov bolo politicky manipulované; a že Kiska je len nevinná obeť.

Teda: za Kiskovu kauzu nemal byť potrestaný Kiska. Za mreže, do väzby, mali ísť Kaliňák s Ficom. Ešte pred procesom s Kiskom. Pri Kaliňákovi sa to na krátky čas podarilo, skončil vo väzbe.

Ani tieto manévre Lipšicovej špeciálnej prokuratúry však Kiskovi veľmi nepomohli. Súd rozhodol, že je vinný a vymeral mu podmienečný trest. Iste, rozsudok nie je právoplatný, Kiska avizuje odvolanie. Podstatné však je, že proces s Kiskom sa skončil pomerne rýchlo a jasne.

Podľa rozsudku Kiska nie je obeťou stíhania, ako to zborovo odriekala väčšina médií. Podľa rozsudku je Kiska zodpovedný za daňové podvody. A za podvody v kampani.

A spolu s ním sú za podvody zodpovední aj tí, ktorí ho zúfalo chránili. Až do úplnej straty tváre.

Dag Daniš

Zdroj: https://standard.sk/465176/kiska-je-vinny-a-s-nim-aj-media-ktore-zakryvali-jeho-kauzy