Život v LA, ktorý Vám obvykle neukazujú

Život v LA, ktorý Vám obvykle neukazujú

Život v LA, ktorý Vám obvykle neukazujú 620 330 Doktor

Pamätáte sa ešte na náš článok z Philadelphie? Pozrime sa do ďalšieho mesta …

Obyvatelia notoricky známeho Skid Row v LA hovoria o prežití uprostred OD, gangov a mŕtvych potkanov v stenách

Notoricky známa oblasť Los Angeles s 54 blokmi v centre Skid Row je pre väčšinu ľudí zakázanou zónou.

Len pár blokov od mestskej finančnej štvrte, luxusných apartmánov a päťhviezdičkových hotelov je to nebezpečné miesto, kde pouličné gangy spracúvajú a predávajú drogy a viac ako polovica z jeho 4 600 obyvateľov je bez bývania – najväčšia takáto populácia v USA.

Zatiaľ čo väčšina ľudí v Skid Row žije v stanových táboroch, autách alebo rôznych prístreškoch pre bezdomovcov, približne 2 500 ľudí sa premiestňuje do 29 rezidencií prevádzkovaných spoločnosťou Skid Row Housing Trust.

V sprievode policajného sprievodu sa The Post podarilo vzácne nahliadnuť do každodenného života v jednom z najchudobnejších kútov USA a bol konfrontovaný s blokom za blokom užívateľov drog, väčšinou neliečených duševne chorých ľudí a nezákonným správaním.

Obyvatelia otvorili svoje domovy a povedali nám, ako fentanyl, smrtiaci syntetický opioid, ničí životy a ako sa predávkovanie drogami stalo každodennou záležitosťou.
Cory Patterson býva v jednej z jednoizbových budov (SRO) v Skid Row. Je triezvy, ale povedal, že si musel zvyknúť na obchody s drogami a zločiny vo svojej budove, ktoré sa od pandémie COVID-19 len zhoršili.

Cory Patterson so svojím pestúnskym psom Tacom. Patterson povedal, že na jeho stenách v SRO, kde žije v Skid Row, rastie pleseň, zatiaľ čo jeho susedia neustále cítia mŕtve krysy hnijúce v stenách.

„[Díleri] zmiešajú fentanyl s jedom na potkany, sprejmi na ploštice a čímkoľvek iným a potom tam sedia, smejú sa a sledujú, čo sa stane ľuďom [keď si to vezmú],“ povedal Patterson pre The Post.

„Je to intenzívne a zlomyseľné.“ Miešajú tieto zlé veci zámerne a dávajú to niektorým transrodovým osobám, ktoré sú ochotné vziať akúkoľvek drogu. Používajú ich doslova ako pokusných králikov.“

Niektorí bývalí bezdomovci ako Patterson žijú v izbách s rozlohou takmer 60 metrovych stvorcov v jednej z budov SRO a zdieľajú kúpeľne s ostatnými obyvateľmi.

Zatiaľ čo SRO – väčšinou desaťročia staré bývalé hotely – poskytujú istý oddych, mnohí, ktorí bojujú s krízami duševného zdravia a drogovou závislosťou, sa môžu rýchlo dostať späť do kriminálnej činnosti, ktorá tam žije.

Patterson povedal, že zlé hospodárenie trvá už roky. Povedal, že šváby a iné tvory sú bežným problémom vo väčšine z 29 mestských budov spolu s plesňou a zápachom mŕtvych potkanov, ktoré sa rozkladajú v stenách. Kusy zhnitého stropu sa dokonca rozpadli a spadli na jedného z jeho susedov.

Patterson tiež tvrdí, že tí, ktorí sú zodpovední za správu a zabezpečenie budov, sú často na drogách alebo sami obchodujú.

„Mali sme nočných strážnikov, ktorí fajčili pervitín s obyvateľmi v kanceláriách,“ povedal Patterson. „Konečne sme sa ich zbavili, ale keď preberala nútená správa, manažér sa predávkoval drogami, ktoré kúpil od školníka.“

Hlavný dôstojník Deon Joseph (vľavo) sa snaží pomôcť podmaniť si ženu, ktorá sa zdalo, že je v úplnej kríze duševného zdravia

Policajti z losangeleského policajného oddelenia, ktorí kráčajú po nebezpečnom rytme Skid Row, tiež pre The Post povedali, že trestná činnosť a úmrtia prudko vzrástli, odkedy drogové kartely a pouličné gangy, ktoré kontrolujú túto oblasť, zaviedli fentanyl do hlavnej ponuky drog.

„Existujú gangy, ktoré predstierajú, že sú bezdomovci a využívajú stanové tábory na predaj fentanylu a iných drog,“ povedal pre The Post vedúci predstaviteľ LAPD Deon Joseph.

„Bloods and Crips [dva losangelské gangy] sú tu už asi 30 rokov a postupom času sa z toho stala sofistikovanejšia operácia.

Fentanyl sa od pandémie COVID-19 stal rozšírenejším v Skid Row. Droga sa často mieša s inými drogami, ako je kokaín, pervitín a iné chemikálie, uviedli policajti.

Hoci sa operácia nezmenila, obrovský rozdiel je v tom, ako sa stala smrteľnou kvôli fentanylu. Obrovský počet predávkovaní, násilných trestných činov súvisiacich s obchodovaním a so zbraňami sa stal bežnejším.

„Kokaínové a heroínové epidémie boli dosť zlé, ale keď to zmiešate s fentanylom, v súčasnosti existuje ešte viac úmrtí z predávkovania. Je to pravdepodobne to najhoršie, čo som za posledných 20 rokov videl.“

Fentanyl je približne 50-krát silnejší ako heroín a jeho nepatrné množstvo môže ľahko viesť k predávkovaniu, a to aj u skúsených užívateľov. Čísla predávkovania v Skid Row explodovali, podľa najnovších údajov, ktoré získal The Post.

V Skid Row žije viac ako 4 400 ľudí bez domova.

Fentanyl bol nájdený v telách 66 ľudí, ktorí sa  predávkovali v roku 2021, čo je takmer strojnásobenie počtu za predchádzajúci rok, 23, podľa najnovších údajov z LA County Public Health a okresného koronerského úradu. Na porovnanie, v roku 2021 zomrelo 49 ľudí na predávkovanie kokaínom, zatiaľ čo 60 ľudí zomrelo na metamfetamín.

Smrteľné predávkovanie môže zahŕňať viac ako jednu drogu, pretože díleri „strihajú“ fentanyl na heroín, kokaín a iné narkotiká, povedal Joseph.

The Post išiel na jazdu spolu s Josephom a do 15 minút pribehla k hliadke bezdomovkyňa a kričala, že ju napadol jej partner. Iná žena, ktorá podľa všetkého prežívala duševný kolaps spôsobený drogami, bezcieľne vošla do dopravnej špičky.

Joseph zasiahol, ale po 10 minútach snahy ženu upokojiť zavolal zálohu. Štyria policajti odpovedali a nakoniec ju zadržali, keď kričala: „Prosím, prestaň! Pusti! Daj si dole putá!“

Joseph povedal pre The Post, že žena bola hlavným kandidátom na intervenciu v oblasti duševného zdravia, ako mnohí iní, ktorých bolo možné vidieť zdrogovaných a omdlených na chodníkoch.

K obchodovaniu s drogami, obchodovaniu s ľuďmi, sexuálnym útokom a iným násilným trestným činom dochádza kedykoľvek počas dňa aj v noci, uviedol dôstojník.

Z takmer 5 000 bezdomovcov, ktorí žijú v Skid Row, je 44 % považovaných za „chronických bezdomovcov“, podľa najnovších údajov zverejnených Los Angeles Homeless Services. Približne 56 % bezdomovcov sú černosi a 24 % Latinoameričania, uvádza správa.

Vysoký vedúci dôstojník povedal, že notoricky známe pouličné gangy Bloods and Crips majú „džentlmenskú dohodu“ a pôsobia na územiach v oblasti Skid Row, ktorá je plná zločinov. Muži a ženy bez domova, ktorí žijú na ulici, sa podľa neho často stávajú obeťami obchodov s drogami.

Počet bezdomovcov v celom okrese Los Angeles sa podľa posledného sčítania z júna zvýšil o 9 % na odhadovaných 75 518 ľudí.

Joseph povedal, že v priebehu rokov videl drogy distribuované Bloods, Crips a kubánskymi kartelmi v rôznych stanoch posiatych po celom Skid Row a dodal, že nemilosrdný nelegálny obchod s narkotikami nepozná hraníc.

„Videl som, ako ochranka vpúšťala drogových dílerov do budov,“ povedal policajt, keď ukázal na jednu z budov. „Priamo tu sa kedysi volalo ‚Drop In Center‘ a personál doslova zásoboval 14-ročné dievča kokaínom. A potom ho predali v tomto bloku.“

Federálny sudca v máji rozhodol, že mesto musí do 18. októbra poskytnúť prístrešie, alebo ho aspoň ponúknuť všetkým neubytovaným.

Avšak, Skid Row Housing Trust, neziskový prenajímateľ, ktorý vlastní budovy SRO, nebol dobre riadený a je magnetom na polemiku.

Skid Row sa stal „Zombielandom“ zavedením drog s fentanylom, uviedli obyvatelia.

Dôvera bola na pokraji kolapsu, ale sudca na žiadosť progresívnej starostky Karen Bassovej dal jej vtedajšiemu šéfovi Markovi Adamsovi právomoc čerpať úverovú líniu na správu a opravu budov.

Adams však v júni rezignoval po trojmesačnom pôsobení, ktoré spôsobilo ďalšie zadlženie nehnuteľností, pričom sa nevykonali žiadne alebo takmer žiadne z veľmi potrebných opráv.

Pod jeho dohľadom bolo obyvateľom aj nezákonne povedané, že budú vysťahovaní za nezaplatené nájomné. Časť dlžného nájomného bola len 56 dolárov.

Tlak na vylúčenie Adamsa vzrástol po tom, čo správy LA Times odhalili, že spoločnosť, ktorú predtým používal na nútenú správu, mala od roku 2015 zakázané podnikať v štáte. Adams podľa denníka údajne nikdy neplatil podnikateľské dane.

Ešte predtým, ako prisiel Adamsa, boli budovy spravované trustom vo vážnom rozklade, ale stále sa používali ako bývanie.

Suzette Shaw, ktorá žije v budove New Genesis v Skid Row, povedala, že hoci sa bezpečnosť v jej budove zlepšila, drogy sú stále veľkým problémom.

Suzette Shaw, umelkyňa a aktivistka, ktorá žije v Skid Row, povedala, že sa snaží „držať pre seba“ vo svojom vlastnom dotovanom podkroví. Počas rokov života v Skid Row videla predávkovania a bola tiež napadnutá. Astronomické ceny prenájmu v LA ju držali napriek nebezpečenstvu bývať v Skid Row.

„Na mojom poschodí bývala žena a minulý rok ju našli mŕtvu v jej byte,“ povedal Shaw. „Dala si fentanyl.“ Pred pár týždňami mi na podlahe zomrel niekto iný.“

Shaw, ktorá žije v jednom z najvyhľadávanejších loftov umelcov v komplexe, povedala, že ju tiež napadli, keď kráčala v blízkosti svojej budovy.

„Máme tu bezpečnosť, ale ja som sám sebe najlepším zabezpečením.“ Nikto z nich skutočne nerozumie tomu, čo to znamená prežiť traumu,“ povedala pre The Post.

„Ľudia, ktorí dostávajú túto prácu, niekedy nie sú kultúrne kompetentní alebo traumatizovaní, keď majú každodenný styk s najcitlivejšími ľuďmi. Niekedy je v tom veľa neúcty a vyvolávajúca trauma.“

Joseph dodal, ako narkotické tímy nedávno vyčistili fentanyl a iné drogy z jedného z najznámejších obchodných stanov na 7th a Wall Street, ale všetci díleri sa vrátili o dva týždne neskôr.

Drogové stany sú stále len pár krokov od dvoch nízkopríjmových budov, v ktorých bývali bezdomovci. Obáva sa, že nová politika nulovej kaucie v okrese LA spôsobí ďalší nárast kriminality.

Politika, ktorá vstúpila do platnosti 1. októbra, umožňuje, aby boli podozriví z trestných činov obvinení z nenásilných alebo nezávažných trestných činov okamžite prepustení bez kaucie.

Vedúci dôstojník LAPD Deon Joseph povedal, že očakáva, že sa veci „oveľa zhoršia“, keďže LA County sa pripravuje na novú politiku, ktorá umožňuje nenásilným páchateľom vrátiť sa do ulíc bez toho, aby museli zložiť kauciu.

Joseph povedal, že očakáva nárast majetkovej trestnej činnosti, keďže narkomani budú obchodovať s ukradnutým tovarom, ktorý majú, s dílermi alebo inými závislými, aby sa „udržali na takej vysokej úrovni“.

„Nové bezpečnostné opatrenia v budovách zatiaľ odvádzajú dobrú prácu, aby zabránili obchodníkom vonku, ale nikdy to nekončí,“ povedal Joseph. „A teraz táto nová politika umožňuje zločincom vedieť, že ich činy nemajú žiadne dôsledky.“ Očakávam, že to tu bude oveľa horšie.“

Zdroj: https://nypost.com/2023/10/03/residents-of-las-skid-row-talk-about-survival-in-the-impoverished-area/